Jak szkolić psa? Podstawowe informacje

Jak szkolić psa? Podstawowe informacje

30 czerwca 2022, godz. 10:33
Materiał zewnętrzny, fot. pexels.com
Udostępnij: Kopiuj link

Pies to nasz najlepszy przyjaciel, ale z drugiej strony, będziesz miał takiego psa, jakiego sobie wyszkolisz. Szkolenie psa jest niezwykle istotne nie tylko w takich praktycznych sprawach jak to, jak oduczyć psa sikania w domu. Tresura psa ma ogromne znaczenie w jego poczuciu bezpieczeństwa oraz nawiązywania więzi z właścicielem. Ze strony właściciela nauczenie psa podstawowych komend czy tresowanie psa pod kątem wykonywania sztuczek może mieć różne znaczenie. Po co zatem szkolić psa? Czy można szkolić psy w każdym wieku? Gdzie wytresować psa i jaką metodą?

Szkolenie psów czyli po co zwierzęciu szkolenia?

Musisz sobie wychować psa. Tak mówi wiele osób. Poza tym, zwracają uwagę na teorię dominacji, wedle której to ty masz być "samcem alfa", bo inaczej psy nie będą cię słuchały. Przede wszystkim należy pamiętać, że powyższe twierdzenia są błędne. Tresowanie psów sprawia, że zwierzę uczy się współpracy z tobą, to co mu wolno, a czego nie, jakie zasady panują w domu. Szkolenie wpływa też na zaufanie psa do ciebie. W oczach pupila, jeśli jesteś stanowczy to znaczy, że się nim opiekujesz i on nie musi przejmować na siebie roli przewodnika. Tak jak z ludźmi, w większości wolimy, gdy to ktoś inny decyduje i opiekuje się nami. W przypadku pieska jest podobnie. Dzięki właściwemu treningowi, wspólne życie ze swoim pupilem będzie komfortowe, a dla samego pieska będzie to oznaczało bezpieczeństwo, chęć przebywania i pracy z tobą. 

Aby dobrze wyszkolić psa, warto w nim wzmacniać pozytywne skojarzenia. Możemy go uczyć sztuczek, ale podstawą powinna być komunikacja z psem. Pokazanie w sposób pozytywny i zachęcający, jakie zachowania akceptujemy, a jakich nie, pozwala psu na zrozumienie nas. Dlatego przede wszystkim pamiętaj, że jesteś dla psa przewodnikiem po ludzkim świecie.

Jak tresować psa - pozytywne metody najlepsze dla twojego psa

Wiele osób pyta jak tresować psa czy jak tresować szczeniaka? W zasadzie zasada ogólna jest taka sama - ważne są metody pozytywne. Pies jest członkiem rodziny, ale potrzebuje także kogoś, kto przejmie rolę przywódcy. Kogoś, kto pokaże mu, co mu wolno, a czego nie. Poprowadzi go przez niebezpieczny i dziwny, ludzki świat. Ktoś, komu może zaufać i w pełni się oddać. Ta forma dominacji opiera się głównie na zaufaniu i naturalnym uznaniu przywództwa, na szacunku psa do tego, że wiemy więcej i przez to dbamy o niego.

Duże znaczenie w szkoleniu ma konsekwencja i cierpliwość. 

Szkolenie psa ma wzmacniać zachowania, których oczekujemy, ma uczyć drobnych nawyków, dzięki którym pies będzie czuł się bezpieczny. Aby osiągnąć oczekiwane efekty możemy korzystać z czterech metod.

Metoda mechaniczna wymusza zachowania np. podczas komendy siad, lekko naciskamy na zad psa, by zrozumiał, co chcemy osiągnąć. Metoda wyróżnienia nagradza konkretne zachowanie np. smaczkiem. Metoda na własnym przykładzie (naśladownictwo) pokazuje psu dokładnie co chcemy, aby wykonał. Jest także metoda kontrastowa, łącząca mechaniczną i wyróżnieniową.

Kiedy zacząć tresować psa? 

Stare psy nie uczą się nowych sztuczek tak jak młode psy. To popularny mit. Zarówno psa starszego, jak i schroniskowego, po przejściach, możesz wiele nauczyć. Kluczowe jest tutaj zaufanie do właściciela. Oczywiście, psy starsze uczą się nowych sztuczek nieco wolniej, ale przy odrobinie cierpliwości i konsekwencji nawet stary pies pojmie nowe sztuczki.

Ogólna zasada mówi, aby szkolić psa od samego początku, gdy tylko pojawi się w naszym domu. Najlepiej się z nim bawić, spędzać czas, budować więź. Pierwsza nauka poprzez zabawę będzie miała także pewien atut - będzie się psu dobrze kojarzyć.

Jeśli nie wiesz, jak dokładnie podejść do takiego szkolenia rozbrykanego i ciekawskiego, żywiołowego szczeniaka, lepiej będzie zdecydować się np. na psie przedszkole, uczące podstaw. 

Trening w domu czy u profesjonalisty?

To, czy tresować psa w domu samodzielnie czy pod okiem profesjonalisty zależy w dużej mierze od właściciela. Jeśli posiadasz swojego pierwszego psa, czujesz się niepewnie, nie wiesz jak zacząć - poszukaj trenera, który nauczy cię nie tylko właściwych komend, ale także odczytywania języka psa, nauczy się także pozyskać z nim więź.

Jeśli jesteś bardzo ambitny, znasz się już na danej rasie, możesz pokusić się o trening samodzielny.

Pamiętaj jednak, że w niektórych sytuacjach trudnych, twoje dobre chęci mogą nie wystarczyć tam, gdzie niezbędne jest doświadczenie behawiorysty.

Jak tresować psa - podstawowe informacje

Psa możesz nauczyć wielu przydatnych rzeczy - podawania łapy, chodzenia na smyczy, nauki komendy siad czy leżeć, chodzenia przy lewej nodze, nie sikania w domu itp. 

W samodzielnej tresurze prócz wyrabiania nawyków, ważna jest odpowiednia technika i inne rzeczy. Po pierwsze miejsce.

Najlepsze jest otoczenie, w którym pies się nie rozproszy np. zabawkami czy różnorodnymi dźwiękami czy zapachami. Pusty ogród, ciche domowe pomieszczenie to idealne warunki do tresury. Pamiętaj także, aby ten czas poświęcić tylko swojemu psu, zatem również pozbądź się rozpraszaczy dla siebie, tj. telefon.

Po drugie, czas. Długie ćwiczenia nie służą nauce. Sesje szkoleniowe powinny być bardzo krótkie i skupione na jednym konkretnym zadaniu np. nauce siadania. Nie przerabiaj z psem na jednej sesji całego rozdziału podręcznika szkoleniowego, obejmującego kilka różnych komend. Sesja powinna trwać ok 15 min, by pies się nie zmęczył i nie znudził. W ciągu dnia możesz przeprowadzać kilka krótszych sesji.

Po trzecie, nawyki. Wyraźnie zaznaczaj początek i koniec sesji. Stworzenie rytuałów sprawia, że pies wie, kiedy nadchodzi czas skupienia i pracy. Zaznaczenie granic sesji można wykonać poprzez jakiś przedmiot np. torbę ze smaczkami, a także konkretny strój np. zawsze na sesję możesz wkładać czapkę. Na koniec warto powiedzieć konkretny sygnał lub komendę np. koniec. 

Pamiętaj, że szkolenie to wspólna przygoda. Obserwuj swojego psa i ucz się go. Dopasowuj ćwiczenia do jego charakteru i preferencji np. gdy zauważysz, że woli on pracować po jedzeniu, uszanuj to. Poza tym nagradzaj każdy jego sukces, nawet ten najmniejszy. Dzięki temu pies chętniej będzie pracował z tobą dalej.

Pamiętaj również o właściwym głosie. Nie krzycz, ale wypowiadaj komendę stanowczym głosem i rób to jeden raz. 

Na koniec życzymy ci, aby wspólne szkolenie stanowił radość także dla ciebie.

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy.
Bądź pierwszy, wyraź swoją opinie!

Polecane artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek. czytaj więcej...

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. czytaj więcej...

Zamknij
Ułatwienia dostępu