Konsola do przedpokoju – praktyczny mebel czy zbędna dekoracja?

Konsola do przedpokoju – praktyczny mebel czy zbędna dekoracja?

4 lipca 2022, godz. 10:38
Udostępnij: Kopiuj link

Konsola to mebel „stary jak świat”, a jednocześnie nadal niezbyt popularny w polskich domach. Pierwsze konsole pojawiły się na francuskich dworach w XVIII wieku i rozpowszechniły w XIX wieku. Mebel te polubił się przede wszystkim z amerykańskim designem. Po dziś dzień można spotkać je w korytarzach, holach i przedpokojach wielu amerykańskich domów. Czy są one jednak praktyczne? Do czego służy konsola w przedpokoju?

Jaka jest historia konsoli?

Konsola to meble pochodzenia francuskiego. Powstał i stał się charakterystycznym elementem wystroju pomieszczeń z epoki baroku u rokoko. Konsola to tak naprawdę mały, wąski, przyścienny stolik, który tradycyjnie umieszcza się pod lustrem, między oknami. Swoim wyglądem przypomina lżejszą wizualnie komodę. Kształt mebla jest półkolisty, wsparty jest on na jednej lub dwóch bogato rzeźbionych, często złoconych nogach. Elegancji barokowym konsolom dodawał marmurowy/ drewniany blat. Najczęściej na meblu stawiano dekoracje takie jak zegar, wazon, rzeźby, porcelanowe figurki. Obecnie konsola to mebel, który zazwyczaj możemy spotkać w przedpokoju.

Gdzie najlepiej postawić konsole?

Konsole ze względu na swoją specyfikę najlepiej sprawdzają się w korytarzach. Holach, przedpokojach. Dzięki swoim kształtom i wymiarom sprawdzą się nawet w wąskich przejściach i przy ruchliwych ciągach komunikacyjnych. Konsole w przedpokoju są meblami zarówno dekoracyjnymi, jak i przyczyni. Można je przeznaczyć je jako misce do odłożenia torebki, klucze do domu, smyczy dla psa lub do przechowywania innych potrzebnych przedmiotów. Konsole do przedpokoju to także znakomite miejsce do wyeksponowania dekoracji. Na ich blacie może staną zegar, wazon, świecznik, lampa stołowa, ramki ze zdjęciami. Nad samym meblem można natomiast zawiesić lustro lub obraz. Modele, które mają wolną przestrzeń na dole, pozwolą dodatkowo umieścić pod nimi pufę lub stołeczek – wykorzystywany do wygodnego zakładania i zdejmowania butów.

Do jakiego wnętrza pasują konsole?

Konsole do przedpokoju to tak naprawdę meble uniwersalne. Połączyć można je z każdym stylem aranżacyjnym. Modele proste, szklane i z elementami metalowymi to doskonały wybór do wnętrz nowoczesnych, minimalistycznych, lofotowych czy glamour. Bardziej ozdobne konsole do przedpokoju będą natomiast wpisywać się w wystrój klasyczny lub vintage. O bielone lub całkiem białe meble uzupełnić można przedpokój w stylu prowansalskim, rustykalnym, skandynawskim. Konsoli nie trzeba się też bać, zapraszać do przedpokoju industrialnego. W nim najlepiej spisze się ta wykonana z drewna wysokiej jakości i uzupełniona o stalowe elementy.

Konsola – mebel nie tylko do przedpokoju

Konsole do przedpokoju to meble o szerokim zastosowaniu. Mimo swojej nazwy wcale nie muszą stać w korytarzu. Odnajdą się one praktycznie w każdym pomieszczeniu, przez co w domowych wnętrzach mogą pełnić wiele funkcji. Zamiast w holu konsolę można postawić w sypialni, gdzie również będzie pełnić role stoliczka – pomocniczka lub stylowej toaletki. Jako miejsce na drobiazgi konsola może stanąć również w salonie lub domowym gabinecie.   

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy.
Bądź pierwszy, wyraź swoją opinie!

Polecane artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek. czytaj więcej...

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. czytaj więcej...

Zamknij
Ułatwienia dostępu