Zabezpiecz swój rower. Od początku wakacji w powiecie skradziono już 3 jednoślady

Zabezpiecz swój rower. Od początku wakacji w powiecie skradziono już 3 jednoślady

5 lipca 2022, godz. 13:31
źródło: KPP Lubliniec
Udostępnij: Kopiuj link

Okres wakacji to czas kiedy wiele osób korzysta z roweru. Pamiętajmy jednak o tym, aby zabezpieczać nasz pozostawiony pojazd. Na terenie powiatu lublinieckiego od początku wakacji doszło już do trzech kradzieży jednośladów.

Od początku wakacji na terenie powiatu lublinieckiego łupem przestępców padły już 3 rowery. W dwóch przypadkach lublinieccy policjanci zatrzymali sprawców kradzieży, a w jednej sprawie czynności nadal trwają. Wszystkie jednoślady zostały skradzione ze stojaków rowerowych usytuowanych w miejscach ogólnie dostępnych i żaden z nich nie był zapięty. W takich przypadkach często sprawdza się powiedzenie, że to „okazja czyni złodzieja", a przestępcy korzystają z naszego pośpiechu, nonszalancji i lekceważącego podejścia do zabezpieczenia własnego mienia – informuje Komenda Powiatowa Policji w Lublińcu. 

Policjanci przypominają o prawidłowym zabezpieczeniu pozostawionych rowerów i wymieniają kilka wskazówek:

  • Nie pozostawiajmy niezabezpieczonych rowerów w przypadkowych miejscach i bez nadzoru, gdyż moment nieuwagi może nas sporo kosztować. Często przecież rowery kosztują nawet kilka tysięcy złotych. 
  • Bezwzględnie musimy pamiętać o tym, aby zawsze korzystać z odpowiednich zabezpieczeń rowerowych. Okazja czyni złodzieja, a stojący bez żadnego nadzoru jednoślad to łatwy łup dla złodzieja, za który może on dostać kilkaset złotych. 
  • Warto też zatrzymać się na chwilę przy temacie urządzeń zabezpieczających. Powinny one posiadać odpowiednie atesty. Najlepiej sprawdzają się te wykonane z hartowanego metalu, stali wysokowęglowej lub ogniw kutych na zimno. Sprzedawca w dobrym sklepie rowerowym na pewno doradzi nam, które zabezpieczenia są najlepsze. Te, które kosztują kilkanaście złotych, nie będą się zbyt długo opierać wprawionemu złodziejowi. 
  • Odradzamy również pozostawianie rowerów na klatkach schodowych czy balkonach. 
  • Pamiętajmy aby sfotografować należący do nas jednoślad, aby w przypadku jego kradzieży móc przekazać zdjęcie Policji. 
  • Rozważmy również możliwość oznakowania naszego roweru. Oznakowane rowery są łatwiejsze do identyfikacji i w przypadku ich odzyskania łatwo można namierzyć ich prawowitego właściciela. 
  • Pamiętajmy także o tym, że rower kupowany okazyjnie z „drugiej ręki”, może być kradziony. Aby uchronić się przed takim zakupem sprawdzajmy legalność pochodzenia jednośladu ponieważ posiadanie roweru pochodzącego z kradzieży jest przestępstwem.
  • Przypominamy, że dzielnicowi Komendy Powiatowej Policji w Lublińcu na bieżąco dokonują znakowania rowerów. W tym celu należy telefonicznie lub mailowo skontaktować się ze swoim dzielnicowym, a następnie w uzgodnionym terminie przyprowadzić swój jednoślad do lublinieckiej komendy na ulicę Oświęcimską 6 celem jego oznakowania. 

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy.
Bądź pierwszy, wyraź swoją opinie!

Polecane artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek. czytaj więcej...

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. czytaj więcej...

Zamknij
Ułatwienia dostępu