Jak prawidłowo złożyć pozew o rozwód

Jak prawidłowo złożyć pozew o rozwód

21 lipca 2022, godz. 8:07
Materiał zewnętrzny, fot. pixabay.com
Udostępnij: Kopiuj link

Zastanówmy się jak prawidłowo złożyć pozew o rozwód, aby sprawa przebiegała sprawnie i szybko, aby obie strony mogły dokonać właściwych wyborów, a także aby w związku z rozwodem został przeprowadzony podział majątku wspólnego. Klienci odwiedzający kancelarie prawną zwykle pytają jak złożyć pozew o rozwód z orzekaniem o winie jednej bądź obojga małżonków, bez orzekania o winie bądź za porozumieniem stron obojga małżonków.

Jak wziąć rozwód i czy to jest trudne?

Kiedy dwoje ludzi pobiera się, zwykle nie myślą o tym czy w przyszłości nie nastąpi rozpad pożycia małżeńskiego. Dwoje nowożeńców przysięga sobie dozgonną miłość aż po grób. Rzeczywistość jednak pisze różne scenariusze, czasami jedno z małżonków zmienia się, wpada w nałóg, bądź występują jeszcze inne powódki, dlaczego małżonkowie chcą się rozwieźć.

Warto tutaj podkreślić, że samo złożenie pozwu rozwodowego nie wskazuje na rozwód i pozytywną decyzję Sądu Okręgowego. Jest to dopiero wniosek skierowany do Sądu, który może zostać rozpatrzony pozytywnie bądź negatywnie. Jeżeli jednak Sąd Okręgowy stwierdzi trwały i zupełni rozkład pożycia małżeńskiego pomiędzy małżonkami, relacje obojga małżonków nie będą rokowały na poprawę, Sąd Okręgowy może rozpatrzyć pozew o rozwód pozytywnie.

Trwały i zupełni rozkład pożycia małżeńskiego pomiędzy obojgiem małżonków musi trwać określony czas. Dlatego zanim małżonkowie rozwiodą się, sąd orzeka okres separacji dla małżonków. Złożenie pozwu o rozwód może nastąpić w kilku formach. Można go złożyć bez orzekania o winie bądź z orzeknięciem o winie jednego bądź obojga małżonków. Im więcej niejasności i niewytłumaczalnych przesłanek odkryje sąd, tym trudniejszy może być rozwód.

Najłatwiej przebiega rozwód bez orzekania o winie, czyli tak zwany pozew rozwodowy za obopólną zgodą. Zwykle wtedy oboje małżonków zgodnie deklaruje trwały rozpad pożycia małżeńskiego, a Sąd Okręgowy ma dość klarowną sytuację i możliwość orzeknięcia rozwodu w sposób szybki. Jeżeli zatem chcesz się rozwieść z małżonkiem, oboje podjęliście taką decyzję, warto zastanowić się czy nie prościej wystąpić z pozwem o rozwód bez orzekania o winie. Sprawa majątkowa to zupełnie odrębny temat, który nie ma nic wspólnego z rozwodem, zatem jeżeli tylko nie potrzebujesz alimentów od małżonka na dalsze utrzymanie, z powodzeniem możecie wystąpić o rozwód bez orzekania o winie.

Czy istnieje gotowy wzór na złożenie pozwu rozwodowego?

Udając się do kancelarii prawnej, gdzie codziennie zgłaszane są rozwody Gdańsk, możemy spodziewać się kompleksowo przygotowanego wzoru pozwu rozwodowego, dzięki czemu będziemy mieli pewność że dokumentacja będzie kompletna.

Każdy pozew o rozwód powinien zawierać wskazanie sądu wraz z adresem, do którego zostanie odesłany, kompletne dane osobowe obojga małżonków wraz z adresami zameldowania oraz korespondencyjnymi, treść pozwu o rozwód oraz wskazanie czy pozew o rozwód składany jest z orzeknięciem winy czy za obopólną zgodą i bez orzekania o winie.

Każdy pozew o rozwód musi zostać podpisany przez stronę składającą bądź jej pełnomocnika, zanim trafi do właściwego Sądu Okręgowego. Jakiekolwiek braki w danych osobowych, brakujących podpisać czy danych dotyczących faktów rozpadu małżeństwa, mogą spowodować że pozew zostanie przez Sąd Okręgowy oddalony.

Czy rozwód jest drogi?

Zanim wniesiemy do Sądu Okręgowego pozew o rozwód, musimy wnieść w odpowiednim sądzie właściwą opłatę, obecnie jest to 600 złotych i dołączyć do pozwu dowód uiszczenia opłaty. Jeżeli składamy pozew o rozwód z orzeczeniem o winie, powinniśmy wynająć prawnika i przygotować się na dłuższy proces rozwodowy, a zatem również większy koszt całego rozwodu.

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy.
Bądź pierwszy, wyraź swoją opinie!

Polecane artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek. czytaj więcej...

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. czytaj więcej...

Zamknij
Ułatwienia dostępu