Jak przebiegła rekrutacja do szkół ponadpodstawowych w powiecie lublinieckim?

Jak przebiegła rekrutacja do szkół ponadpodstawowych w powiecie lublinieckim?

11 sierpnia 2022, godz. 14:11
źródło: Starostwo Powiatowe, zdj. ilustr.
Udostępnij: Kopiuj link

We wszystkich szkołach ponadpodstawowych dla których organem prowadzącym jest Powiat Lubliniecki przygotowaliśmy 668 miejsc. Oznacza to, że zapewniliśmy możliwość nauki dla wszystkich uczniów szkół podstawowych, którzy ubiegali się o przyjęcie do tych placówek – mówił Tadeusz Konina, wicestarosta lubliniecki (źr. Starostwo Powiatowe). Jak więc przebiegła rekrutacja w poszczególnych placówkach? 

Zespół Szkół nr 1 im. Adama Mickiewicza w Lublińcu 

Szkoła miała do zaoferowania 5 klas liceum i jedną klasę technikum. Jak się jednak okazało, otworzono ich więcej:

W ofercie Zespołu Szkół nr 1 im. Adama Mickiewicza w Lublińcu było 5 klas liceum: matematyczno-fizyczna, biologiczno-chemiczna, humanistyczna, biznesowa i matematyczno-geograficzna oraz 1 klasa technikum, której połowę miał stanowić technik informatyk, a drugą – technik logistyk. Zainteresowanie młodzieży było na tyle duże, że utworzono 6 klas liceum (podwójna klasa biologiczno-chemiczna) oraz 2 klasy technikum (po jednej na każdy z wymienionych wyżej zawodów). W procesie rekrutacji zasadniczej do szkoły zostało przyjętych 165 kandydatów do liceum i 53 do technikum. 12 sierpnia zostaną upublicznione listy kandydatów, którzy zostali zakwalifikowani na wolne miejsca (10 w liceum i 4 w technikum) w rekrutacji uzupełniającej – mówił Adam Ożarowski, dyrektor Zespołu Szkół nr 1 im. Adama Mickiewicza w Lublińcu (źr. Starostwo Powiatowe).

Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Lublińcu (III LO)

Uczniowie rozpoczną naukę w klasach o dwóch profilach:

W III Liceum Ogólnokształcącym im. prof. Zbigniewa Religi, rekrutacja zakończyła się pełnym sukcesem. Od 1 września uczniowie rozpoczną naukę w klasach o profilu medyczno – psychologicznym i odnowy biologicznej. Uczniowie ubiegający się o przyjęcie do szkoły, deklarowali sprecyzowaną ścieżkę kariery, związaną z kontynuacją nauki w szeroko pojętym obszarze zawodów medycznych, psychoterapeutycznych, kosmetycznych i społecznych. Dodatkowym atutem, o którym mówili kandydaci, jest możliwość uczestniczenia, jeszcze podczas nauki w szkole, w kwalifikacyjnych kursach zawodowych, które dają możliwość, nie tylko zdobycia określonych kwalifikacji, ale jeszcze bardziej precyzują predylekcje zawodowe. Cieszymy się, że tradycja kształcenia medycznego, odzwierciedla się w rodzinnych historiach naszych uczniów, których rodzice, czy dziadkowie byli uczniami tej szkoły. Za obdarzenie nas tak pięknym pokoleniowym zaufaniem, serdecznie dziękujemy – mówiła Katarzyna Dworok, dyrektor Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Lublińcu, w skład którego wchodzi III LO im. prof. Zbigniewa Religi (źr. Starostwo Powiatowe).

Zespół Szkół Ogólnokształcąco-Technicznych w Lublińcu

W szkole największym zainteresowaniem cieszyły się klasy technikum:

W Zespole Szkół Ogólnokształcąco – Technicznych w Lublińcu na rok szkolny 2022/2023 zaplanowano łącznie 170 miejsc: w Technikum nr 2 – 136 miejsc i w II Liceum Ogólnokształcącym 34 miejsca). Największym zainteresowaniem cieszyły się zawody: technik logistyk (242 chętnych na 34 miejsca), technik hotelarstwa (157 chętnych na 17 miejsc) i technik informatyk (140 chętnych na 34 miejsca). W postępowaniu rekrutacyjnym zostało przyjętych łącznie 164 kandydatów. W rekrutacji uzupełniającej wpłynęło 56 wniosków o przyjęcie na 6 wolnych miejsc (5-Technikum nr 2, 1-II Liceum Ogólnokształcące) – mówiła Joanna Walczak, dyrektor Zespołu Szkół Ogólnokształcąco-Technicznych w Lublińcu (źr. Starostwo Powiatowe).

Zespół Szkół Zawodowych w Lublińcu

W szkole również dużą ciekawość wzbudzały klasy technikum, a najpopularniejszymi zawodami pozostają fryzjer i mechanik:

W Technikum Nr 3 w Zespole Szkół Zawodowych w Lublińcu ze względu na duże zainteresowanie utworzono 2 oddziały odpowiednio w zawodach: technik żywienia i usług gastronomicznych oraz technik elektryk. W Branżowej Szkole I stopnia Nr 2 otwarto 4 oddziały, w których kandydaci kształcić się będą w 15 zawodach – jednym z najpopularniejszych zawodów wybieranych przez kandydatów jest niezmiennie fryzjer oraz mechanik pojazdów samochodowych – mówił Paweł Mzyk, wicedyrektor Zespołu Szkół Zawodowych w Lublińcu (źr. Starostwo Powiatowe).

W dniach 1-3 sierpnia uczniowie, którym nie udało się dostać do wybranej przez siebie szkoły przystąpili do rekrutacji uzupełniającej. 12 sierpnia zostanie podana lista kandydatów zakwalifikowanych i niezakwalifikowanych do danej szkoły. W dniach 16-18 sierpnia uczniowie zobowiązani są do potwierdzenia woli przyjęcia do danej szkoły. 19 sierpnia do godziny 14.00 komisja rekrutacyjna ogłosi listy kandydatów przyjętych i nieprzyjętych do danej placówki 

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy.
Bądź pierwszy, wyraź swoją opinie!

Polecane artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek. czytaj więcej...

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. czytaj więcej...

Zamknij
Ułatwienia dostępu