Jak przebiegła rekrutacja do szkół ponadpodstawowych w powiecie lublinieckim?

Jak przebiegła rekrutacja do szkół ponadpodstawowych w powiecie lublinieckim?

11.08.2022 14:11
źródło: Starostwo Powiatowe, zdj. ilustr.
Czytanie treści strony dostępne

We wszystkich szkołach ponadpodstawowych dla których organem prowadzącym jest Powiat Lubliniecki przygotowaliśmy 668 miejsc. Oznacza to, że zapewniliśmy możliwość nauki dla wszystkich uczniów szkół podstawowych, którzy ubiegali się o przyjęcie do tych placówek – mówił Tadeusz Konina, wicestarosta lubliniecki (źr. Starostwo Powiatowe). Jak więc przebiegła rekrutacja w poszczególnych placówkach? 

Zespół Szkół nr 1 im. Adama Mickiewicza w Lublińcu 

Szkoła miała do zaoferowania 5 klas liceum i jedną klasę technikum. Jak się jednak okazało, otworzono ich więcej:

W ofercie Zespołu Szkół nr 1 im. Adama Mickiewicza w Lublińcu było 5 klas liceum: matematyczno-fizyczna, biologiczno-chemiczna, humanistyczna, biznesowa i matematyczno-geograficzna oraz 1 klasa technikum, której połowę miał stanowić technik informatyk, a drugą – technik logistyk. Zainteresowanie młodzieży było na tyle duże, że utworzono 6 klas liceum (podwójna klasa biologiczno-chemiczna) oraz 2 klasy technikum (po jednej na każdy z wymienionych wyżej zawodów). W procesie rekrutacji zasadniczej do szkoły zostało przyjętych 165 kandydatów do liceum i 53 do technikum. 12 sierpnia zostaną upublicznione listy kandydatów, którzy zostali zakwalifikowani na wolne miejsca (10 w liceum i 4 w technikum) w rekrutacji uzupełniającej – mówił Adam Ożarowski, dyrektor Zespołu Szkół nr 1 im. Adama Mickiewicza w Lublińcu (źr. Starostwo Powiatowe).

Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Lublińcu (III LO)

Uczniowie rozpoczną naukę w klasach o dwóch profilach:

W III Liceum Ogólnokształcącym im. prof. Zbigniewa Religi, rekrutacja zakończyła się pełnym sukcesem. Od 1 września uczniowie rozpoczną naukę w klasach o profilu medyczno – psychologicznym i odnowy biologicznej. Uczniowie ubiegający się o przyjęcie do szkoły, deklarowali sprecyzowaną ścieżkę kariery, związaną z kontynuacją nauki w szeroko pojętym obszarze zawodów medycznych, psychoterapeutycznych, kosmetycznych i społecznych. Dodatkowym atutem, o którym mówili kandydaci, jest możliwość uczestniczenia, jeszcze podczas nauki w szkole, w kwalifikacyjnych kursach zawodowych, które dają możliwość, nie tylko zdobycia określonych kwalifikacji, ale jeszcze bardziej precyzują predylekcje zawodowe. Cieszymy się, że tradycja kształcenia medycznego, odzwierciedla się w rodzinnych historiach naszych uczniów, których rodzice, czy dziadkowie byli uczniami tej szkoły. Za obdarzenie nas tak pięknym pokoleniowym zaufaniem, serdecznie dziękujemy – mówiła Katarzyna Dworok, dyrektor Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Lublińcu, w skład którego wchodzi III LO im. prof. Zbigniewa Religi (źr. Starostwo Powiatowe).

Zespół Szkół Ogólnokształcąco-Technicznych w Lublińcu

W szkole największym zainteresowaniem cieszyły się klasy technikum:

W Zespole Szkół Ogólnokształcąco – Technicznych w Lublińcu na rok szkolny 2022/2023 zaplanowano łącznie 170 miejsc: w Technikum nr 2 – 136 miejsc i w II Liceum Ogólnokształcącym 34 miejsca). Największym zainteresowaniem cieszyły się zawody: technik logistyk (242 chętnych na 34 miejsca), technik hotelarstwa (157 chętnych na 17 miejsc) i technik informatyk (140 chętnych na 34 miejsca). W postępowaniu rekrutacyjnym zostało przyjętych łącznie 164 kandydatów. W rekrutacji uzupełniającej wpłynęło 56 wniosków o przyjęcie na 6 wolnych miejsc (5-Technikum nr 2, 1-II Liceum Ogólnokształcące) – mówiła Joanna Walczak, dyrektor Zespołu Szkół Ogólnokształcąco-Technicznych w Lublińcu (źr. Starostwo Powiatowe).

Zespół Szkół Zawodowych w Lublińcu

W szkole również dużą ciekawość wzbudzały klasy technikum, a najpopularniejszymi zawodami pozostają fryzjer i mechanik:

W Technikum Nr 3 w Zespole Szkół Zawodowych w Lublińcu ze względu na duże zainteresowanie utworzono 2 oddziały odpowiednio w zawodach: technik żywienia i usług gastronomicznych oraz technik elektryk. W Branżowej Szkole I stopnia Nr 2 otwarto 4 oddziały, w których kandydaci kształcić się będą w 15 zawodach – jednym z najpopularniejszych zawodów wybieranych przez kandydatów jest niezmiennie fryzjer oraz mechanik pojazdów samochodowych – mówił Paweł Mzyk, wicedyrektor Zespołu Szkół Zawodowych w Lublińcu (źr. Starostwo Powiatowe).

W dniach 1-3 sierpnia uczniowie, którym nie udało się dostać do wybranej przez siebie szkoły przystąpili do rekrutacji uzupełniającej. 12 sierpnia zostanie podana lista kandydatów zakwalifikowanych i niezakwalifikowanych do danej szkoły. W dniach 16-18 sierpnia uczniowie zobowiązani są do potwierdzenia woli przyjęcia do danej szkoły. 19 sierpnia do godziny 14.00 komisja rekrutacyjna ogłosi listy kandydatów przyjętych i nieprzyjętych do danej placówki 

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy.
Bądź pierwszy, wyraź swoją opinie!

Dołącz do dyskusji

Polecane artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek. czytaj więcej...

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. czytaj więcej...

Zamknij
Ułatwienia dostępu