Dziś Światowy Dzień FAS

Dziś Światowy Dzień FAS. MOPS Lubliniec zaprasza na film dokumentalny

9 września 2022, godz. 7:58
nadesłane: MOPS Lubliniec
Udostępnij: Kopiuj link

Od ponad 20 lat, dokładnie 9 września, obchodzony jest Światowy Dzień FAS, czyli dzień Alkoholowego Zespołu Płodowego. 

FAS to zespół chorobowy powstały w wyniku spożywania alkoholu w czasie ciąży. Jest nieuleczalną chorobą dotyczącą narodzonego dziecka, której można uniknąć zachowując abstynencję w czasie ciąży. Dzieci z FAS mają trudności w funkcjonowaniu, wynikające przede wszystkim z uszkodzenia mózgu. Mają problemy między innymi z uczeniem się, koncentracją uwagi, pamięcią, przestrzeganiem norm społecznych.

O w/w problemie należy rozmawiać z młodzieżą również w szkołach, elementem zajęć dotyczących prokreacji powinno być przekazywanie informacji na temat wpływu alkoholu na płód i uświadamianie konsekwencji spożywania alkoholu w czasie ciąży.

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Lublińcu z Miejską Komisją ds. Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w związku ze Światowym Dniem FAS w 2022 roku postanowił włączyć się w profilaktykę dotyczącą w/w problemu poprzez uświadamianie uczniom klas ósmych i uczniom szkół ponadpodstawowych powagi problemu.

W dniu 13 września 2022 w Miejskim Domu Kultury zostanie wyświetlony krótki film dokumentalny nawiązujący do problemu FAS, a następnie uczniowie wezmą udział w warsztacie prowadzonym przez specjalistę z Polskiego Instytutu FAS. Celem spotkania będzie zwrócenie uwagi młodzieży na skutki picia alkoholu w czasie ciąży, jego negatywny wpływ na rozwój ciąży, a w przyszłości - możliwy nieprawidłowy rozwój dziecka.

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy.
Bądź pierwszy, wyraź swoją opinie!

Polecane artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek. czytaj więcej...

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. czytaj więcej...

Zamknij
Ułatwienia dostępu