Jakie zastosowanie ma beton B20? Do jakich prac sprawdzi się najlepiej?

Jakie zastosowanie ma beton B20? Do jakich prac sprawdzi się najlepiej?

12 września 2022, godz. 7:54
Udostępnij: Kopiuj link

Beton B20 to jedna z najczęściej stosowanych mieszanek, której parametry sprawiają, że może być wykorzystywana do różnych prac betoniarskich. Czym się charakteryzuje? Jakie zastosowanie ma beton B20? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

Beton B20 - charakterystyka

Beton B20 to mieszanka betonowa, która spełnia wymagania dwóch norm odnoszących się do zwykłego betonu, a mianowicie PN-88/B-06250 z 1998 roku oraz PN-EN 206+A1:2016-12 z 2016 roku. Oznaczenie B20 to symbol nadawany przez normę z 1998 roku, a zgodnie z normą z 2016 jest to mieszanka C16/20. Jakie parametry posiada beton B20? Otóż, norma z 1998 roku określa, że najważniejszą jego cechą jest gęstość, która w stanie suchym powinna wynosić od 2 000 kg/m3 do 2 600 kg/m3. Istotna jest także wytrzymałość na ściskanie, która jest badana na próbkach sześciennych o boku 15 cm, a po 28 dniach dojrzewania powinna wynosić minimum 20 MPa. Norma z 2016 roku, która charakteryzuje beton C16/20 (odpowiednik B20) zakłada natomiast, że badanie wytrzymałości na ściskanie przeprowadza się na walcach bądź kostkach sześciennych. Zgodnie z nią mieszanka C16/20 to beton zwykły (C), którego wytrzymałość na próbkach walcowych to min. 16 MPa, a na próbkach sześciennych minimum 20 MPa. Badanie wytrzymałości również przeprowadzane jest po upływie 28 dni dojrzewania, a w wielu przypadkach technologia pozwala wydłużyć ten okres do nawet 56 dni. 

Przedstawione wyżej parametry betonu B20 sprawiają, że mieszankę charakteryzuje m.in.:

  • bardzo dobra przyczepność do podłoża,
  • bardzo dobra urabialność i łatwość pracy,
  • wysoka wytrzymałość na ściskanie,
  • możliwość stosowania zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz pomieszczeń.

Zastosowanie betonu B20

Jak już wspomniano beton B20 to najczęściej stosowana mieszanka, która wykorzystywana jest zarówno w budownictwie mieszkaniowym, jak i przemysłowym. W efekcie tego typu beton jest stosowany przy wykonywaniu fundamentów (m.in. ław, czy płyt fundamentowych), ścian, słupów, posadzek stropów, wieńców, nadproży, czy schodów. Tak szerokie zastosowanie wynika z dużej wytrzymałości betonu, która jest osiągana po jego ostatecznym związaniu. W tym miejscu należy jednak zaznaczyć, że o zastosowaniu konkretnej mieszanki decyduje projektant, który powinien w tym przypadku kierować się obciążeniami konstrukcji oraz warunkami, w jakich użytkowany będzie beton. 

Jak stosować beton B20?

Beton B20 to mieszanka, którą w dużych ilościach można zamówić z betoniarni (np. w przypadku wylewania fundamentów, czy stropu) lub przygotować samodzielnie. W tym drugim przypadku mieszanka dostępna jest w postaci suchej, co wymaga wyłącznie dodania odpowiedniej ilości wody. Właściwe proporcje każdorazowo zaleca producent chemii budowlanej, a ich stosowanie pozwala uzyskać beton o odpowiednich parametrach. Bardzo ważne jest również dokładne wymieszanie suchej mieszanki z wodą, ponieważ należy uzyskać jednorodną konsystencję. W związku z tym zaleca się użycie wiertarki z mieszadłem lub betoniarki. W ten sposób przygotowana zaprawa jest gotowa do użycia już po około 5 minutach, a wykorzystać ją powinno się w ciągu około godziny. Beton B20 uzyskuje swoją pełną wytrzymałość po około 28 dniach, jednak poruszać się po nim można już po 2 dniach od wylania.

Jak stosować beton B20? Oczywiście na odpowiednio przygotowane podłoże, które powinno być oczyszczone oraz równomiernie chłonne. W tym celu stosuje się grunty, a tego typu chemia budowlana powinna pochodzić od tego samego producenta. W przypadku stosowania betonu B20 na wylewki należy pamiętać o właściwym zagęszczeniu podłoża, które należy najpierw wypełnić odpowiednią ilością kruszywa. Gwarantuje to doskonałą przyczepność betonu do podłoża, a co za tym idzie zapobiega jego pękaniu.

Podsumowując należy stwierdzić, że beton B20 to mieszanka, która dzięki swoim parametrom sprawdza się praktycznie wszędzie. Co więcej, można ją przygotować samodzielnie, co jest szczególnie istotne w przypadku prac, które wymagają stosunkowo niewielkich ilości betonu.

Komentarze

Cisza wyborcza!
Dodawanie komentarzy zostało zablokowane.

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy.
Bądź pierwszy, wyraź swoją opinie!

Polecane artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek. czytaj więcej...

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. czytaj więcej...

Zamknij
Ułatwienia dostępu