Młodzież z lublinieckich szkół rozmawiała o problemie FAS [FILM]

Młodzież z lublinieckich szkół rozmawiała o problemie FAS [FILM]

15 września 2022, godz. 7:43
inf. pras. MOPS Lubliniec
Udostępnij: Kopiuj link

W dniu 13.09.2022 roku w Miejskim Domu Kultury w Lublińcu odbył się warsztat dla młodzieży lublinieckich szkół poświęcony problemowi FAS (Płodowy Zespół Alkoholowy). Pomysłodawcą i organizatorem wydarzenia był Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej wraz z Miejską Komisją ds. Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Lublińcu. Na końcu artykułu zamieszczamy film, który w trakcie warsztatów obejrzeli uczniowie.

Impulsem do realizacji spotkania były informacje ze strony pracowników ośrodka oraz instytucji zajmujących się opieką i wychowaniem dzieci o coraz częściej pojawiających się dzieciach z w/w zespołem oraz niewiedzy jego dotyczącej.

Wrzesień jest miesiącem, kiedy temat dzieci z FAS czy FASD jest szczególnie poruszany, ponieważ 9 września jest obchodzony jako Światowy Dzień FAS.

FAS jest chorobą, którą można całkowicie wyeliminować, gdyby świadomość społeczna na temat jej przyczyn i późniejszych skutków była większa. Mając to na uwadze, Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej wraz z Miejską Komisją Rozwiązywania problemów Alkoholowych postanowił przybliżyć uczniom ósmych klas szkół podstawowych i szkół ponadpodstawowych z Lublińca podstawowe informacje z zakresu Płodowego Zespołu Alkoholowego.  W niedalekiej przyszłości będą oni zakładać rodziny i wiedza o skutkach picia alkoholu w ciąży może zapobiec wielu narodzinom dzieci z FAS.

Występowanie FAS kojarzone jest z kobietami ze środowisk patologicznych pijącymi alkohol w trakcie ciąży. Badania jednak dowodzą, że każda ilość alkoholu, nawet niewielka, może doprowadzić do uszkodzeń płodu. Problem może dotyczyć zatem każdej kobiety, która w nieświadomości następstw spożyje niewielką ilość alkoholu. Szerzenie wiedzy na temat FAS dotyczy także młodych mężczyzn, którzy jako przyszli ojcowie powinni wspierać swe partnerki w zachowaniu pełnej abstynencji, co ma wpływ na zdrowie ich potomstwa, w tym uniknięcie narodzin dzieci z zespołem FAS czy FASD.

Przybyli na warsztat uczniowie obejrzeli film „Nikola – historia prawdziwa” (link do filmu znajduje się poniżej) będący autentyczną opowieścią o życiu małej dziewczynki z zespołem FAS od momentu jej narodzin. Następnie spotkali się ze specjalistą Polskiego Instytutu FASD Panem Januszem Morawcem, który w zrozumiały dla uczniów sposób omówił szkodliwy wpływ alkoholu na płód, objawy FAS, trudny proces diagnozowania dzieci z podejrzeniem FAS, ale przede wszystkim skupił się na działaniach prowadzących do uniknięcia wychowywania dziecka z objawami Płodowego Zespołu Alkoholowego.

fot. MOPS Lubliniec

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej wraz z Miejską Komisją ds. Rozwiązywania Problemów Alkoholowych zamierza w przyszłości prowadzić dalsze działania edukacyjne nie tylko dla młodzieży, ale także dla pracowników instytucji mających wpływ na wychowanie i edukację młodzieży oraz zajmujących się pracą z dziećmi z FAS.

Zamieszczamy link do filmu, który w trakcie warsztatów mogli obejrzeć uczniowie:

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy.
Bądź pierwszy, wyraź swoją opinie!

Polecane artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek. czytaj więcej...

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. czytaj więcej...

Zamknij
Ułatwienia dostępu