Reklama Lubliniec Info
Alkohol spożywany w biały dzień na bulwarze Grotowskiego w Lublińcu?

Alkohol spożywany w biały dzień na bulwarze Grotowskiego w Lublińcu?

15 września 2022, godz. 10:33
zdj. ilustr., źródło inf.: UM Lubliniec
Udostępnij: Kopiuj link

Jeden z zaniepokojonych mieszkańców skierował do Burmistrza Lublińca Edwarda Maniury pytanie odnośnie sytuacji, która miała mieć miejsce 7 września na bulwarze im. Franciszka Grotowskiego. Według relacji tej osoby, w biały dzień nietrzeźwi mężczyźni mieli leżeć na ławkach i spożywać alkohol, co nie spotkało się z reakcją służb. Poruszono także temat działania i skuteczności monitoringu miejskiego.

Strona internetowa Urzędu Miejskiego w Lublińcu umożliwia skierowanie pytania do Burmistrza Miasta, a następnie uzyskanie na nie odpowiedzi. Jedna z osób, podpisana jako „Rodzic”, poruszyła niedawno następującą kwestię (pisownia oryginalna, pytanie zadano w dniu 07.09.2022 r.):

Szanowny Panie, Czy monitoring miejski działa? Czy jest osoba obserwująca kamery? Jakie ma zadania ta osoba? Jak powinna reagować na widoczne w kamerze łamanie prawa? To wstyd, żeby w biały dzień ok. godz. 10.30 w dniu 7 września na Bulwarze im. Franciszka Grotowskiego pijani mężczyźni leżeli na ławkach i pili alkohol. Matki z małymi dziećmi musiały na to patrzeć. Po jakimś czasie całe towarzystwo zebrało się w stronę rynku. Oczywiście wszystko pod kamerami monitoringu miejskiego. Pewnie kobiety miały interweniować i wzywać policję lub straż miejską zajętą legitymowaniem dzieci z kart rowerowych itp…

Burmistrz odpowiedział na wiadomość informując, że we wskazanym dniu kamery nie odnotowały na bulwarze takiego incydentu. Zapewnił także, że w każdym przypadku, w którym zauważane jest naruszanie prawa na miejsce wysyłane są odpowiednie służby (pisownia oryginalna):

Szanowny Panie,

uprzejmie informuję, że monitoring miejski działa i jest obsługiwany przez operatora w Straży Miejskiej w czasie pracy Komendy, całodobowy podgląd znajduje się także w Komendzie Powiatowej Policji w Lublińcu. Dokonano weryfikacji nagrań stwierdzając, że w dniu 7 września br. w godz. 9.00-12.00 w obszarze objętym monitoringiem w rejonie bulwaru im. F. Grotowskiego nie spożywano alkoholu, co nie wyklucza takiego faktu w obrębie, którego kamera nie obejmuje. Informuję natomiast, że o godz. 11.05 operator Straży Miejskiej  ujawnił fakt spożywania alkoholu na rynku, powiadomiono Policję, na miejsce wysłany został patrol, który kontynuował czynności. Zapewniam, że każdorazowo na miejsce zauważonego naruszenia prawa wysyłany jest patrol Straży Miejskiej lub powiadamiany jest dyżurny Komendy Policji. Dla przykładu, w ostatnią niedzielę na tzw. promenadzie Straż Miejska ukarała cztery osoby, które w ciągu dnia spożywały alkohol, co ujawnił właśnie operator SM. (…)”

Temat monitoringu miejskiego w Lublińcu był już wiele razy poruszany przez mieszkańców. W ostatnim czasie, w celu poprawy bezpieczeństwa, oddano także do użytku monitoring na terenie skateparku w rejonie ul. Stawowej. 

Dodatkowo, jak poinformował w swojej odpowiedzi na pytanie mieszkańca Burmistrz, podjęto także działania zmierzające do uzyskania środków zewnętrznych, pozwalających na zakup i montaż kolejnych kamer, z których jedna pozwoliłaby objąć monitoringiem także niemonitorowaną część bulwaru  im. F. Grotowskiego.

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy.
Bądź pierwszy, wyraź swoją opinie!

Polecane artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek. czytaj więcej...

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. czytaj więcej...

Zamknij
Ułatwienia dostępu