Rodzinny piknik ekologiczny [ZDJĘCIA]

Rodzinny piknik ekologiczny w Lubitece

16 września 2022, godz. 8:04
nadesłane: Miejsko-Powiatowa Biblioteka Publiczna w Lublińcu
Udostępnij: Kopiuj link

Za nami Rodzinny Piknik Ekologiczny pod hasłem „Bo Lubię moje klimatyczne miasto” zorganizowany w Lubitece. Było mnóstwo pozytywnych emocji i dobrej zabawy połączonej z edukacją. Jego organizatorami byli: Urząd Miasta i Miejsko-Powiatowa Biblioteka Publiczna im. J. Lompy przy współpracy z Zarządem Gospodarki Komunalnej, Lokalowej i Ciepłownictwa, BNP Paribas Bank Polski S.A., Miejskim Domem Kultury i ZHP Hufiecem Lubliniec. Celem pikniku było budowanie postaw proekologicznych wśród małych i dużych mieszkańców naszego miasta. Odbył się on dzięki współfinansowaniu przez „Life, Śląskie. Przywracamy błękit”- największy w Europie projekt ochrony powietrza, obejmujący swoim zasięgiem całe województwo śląskie. Piknik Ekologiczny to sposób zaprezentowania trudnych tematów w formie przystępnej, poprzez zabawę.

Piknik Ekologiczny otworzyliśmy przedstawieniem interaktywnym dla najmłodszych pt. „Wielka przygoda małej chmurki” w wykonaniu aktorów Krakowskiego Biura Promocji Kultury, którego scenariusz odwoływał się do najważniejszych tematów z zakresu ekologii. Wspaniała scenografia, liczne efekty specjalne oraz urzekająca muzyka zgromadziły przed sceną dzieci, jak i dorosłych. Następnie występy wokalne i wiersze o ekologii zaprezentowały dzieci z Przedszkola Miejskiego Nr 1,  Przedszkola Miejskiego Nr 4 i z Przedszkola Miejskiego Nr 7. Odpowiadając na pytania w konkurencji rzutu do celu i kole fortuny można było sprawdzić swoje umiejętności i wiedzę dotyczącą ekologii oraz zdobyć nagrody. Pytania nie należały do najłatwiejszych, ale mieszkańcy świetnie sobie poradzili. Uczestnicy układali puzzle, a także mogli zostać ekologicznymi artystami w stylu „Jestem Eko, dbam o powietrze” projektując plakat. Dużym zainteresowaniem cieszyło się stoisko rękodzieła, gdzie można było własnoręcznie wykonać  biżuterię, gliniane tabliczki i naczynia. Dzięki zajęciom z kodowania i programowania „Ekologiczny pokaz mody z robotami’” najmłodsi  mogli sprawdzić, jak łączyć wiedzę o ekologii z techniką i dobrą zabawą. Kreatywnie, edukacyjnie i bardzo praktycznie było na warsztatach „Leśne skarby”, gdzie patyczki, kora, szyszki i inne leśne skarby stawały się piękną dekoracją przyjazną środowisku. Na warsztatach plastycznych pt. „Magnesy – opowieść ekologiczna na drzwiach lodówki” stworzono unikalne magnesy. Dużą atrakcją dla dzieci i nie tylko była darmowa wata. W trakcie trwania pikniku można było przy specjalnych stanowiskach uzyskać informacje jak dbać o środowisko i dlaczego dbanie o naszą planetę jest tak ważne. Nie zabrakło rozmów na temat smogu, przyczyn jego powstawania i sposobu jego redukcji, segregacji odpadów, a także deficytu i zanieczyszczenia wód, jakie są ich przyczyny i jak im zapobiegać.

Podczas pikniku ruszyła kampania promująca picie dostępnej w każdym domu wody pod hasłem „Pij kranówkę” w Lublińcu, która ma wymiar ekologiczny, bowiem każde 1000 l wody butelkowanej to około 33 kg plastikowych odpadów. Jeśli możemy zaoszczędzić, a przy okazji zrobić coś pożytecznego dla środowiska, to warto się nad tym zastanowić.  Do picia wody z kranu zachęcali ci, którzy są już przekonani do jej jakości. Wśród nich Wiceburmistrz Lubińca Anna Jonczyk-Drzymała wraz z pracownikami urzędu, którzy na co dzień piją kranówkę. Lubliniecka woda ma dobrą jakość i, co również istotne, jest dużo tańsza od wód butelkowanych. Kranówka to same korzyści – dla naszego zdrowia, dla domowego budżetu oraz naszej planety.

Takie akcje są bardzo potrzebne, ponieważ pokazują  jak bardzo musimy dbać o środowisko i  troszczyć się o nie, by ten skarb pozostawić dla następnych pokoleń w jak najlepszym stanie.

Galeria: Rodzinny piknik ekologiczny

nadesłane: Miejsko-Powiatowa Biblioteka Publiczna w Lublińcu nadesłane: Miejsko-Powiatowa Biblioteka Publiczna w Lublińcu nadesłane: Miejsko-Powiatowa Biblioteka Publiczna w Lublińcu nadesłane: Miejsko-Powiatowa Biblioteka Publiczna w Lublińcu nadesłane: Miejsko-Powiatowa Biblioteka Publiczna w Lublińcu
Zobacz całą galerię

Komentarze

G
Greg 18 września 2022, godz. 11:05
Zgłoś
Wystep

Szkoda że ani jednego zdjęcia z występu naszych maluchów ale za to zdjęć radnych bez liku.

Polecane artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek. czytaj więcej...

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. czytaj więcej...

Zamknij
Ułatwienia dostępu