Prezentacja komiksu – Jan Szymała: W służbie Bogu i Ojczyźnie

Prezentacja komiksu – Jan Szymała: W służbie Bogu i Ojczyźnie

16 września 2022, godz. 8:39
nadesłane: Miejsko-Powiatowa Biblioteka Publiczna w Lublińcu, JB
Udostępnij: Kopiuj link

W sobotę 10 września 2022r., jako ostatni punkt w programie Rodzinnego Pikniku Ekologicznego, miała miejsce promocja komiksu pt. „Jan Szymała: W służbie Bogu i Ojczyźnie”. Tekst do książki przygotował Bartek Zbączyniak, natomiast ilustracje wykonał Marcin Opiłowski. 

To już drugi komiks tego duetu, pierwszy - pt. „Karol Mańka „Bądźcie silni””- został wydany w 2020r. w czasie trwania pandemii i jego promocja była niemożliwa, jednakże zgodnie z zapowiedzią autora, powstanie jeszcze trzecia część. Na prezentacji powitano gości, którymi byli: przedstawiciele Instytutu Pamięci Narodowej, włodarze miasta, przedstawiciele Państwowej Straży Pożarnej, Powiatowej Komendy Policji w Lublińcu, Hufca ZHP oraz liczne grono harcerzy i mieszkańców. 

zdj. nadesłane: Miejsko-Powiatowa Biblioteka Publiczna w Lublińcu

Jako pierwszy o swojej pracy opowiedział Bartek Zbączyniak. Jego inspiracją było życie skromnego księdza, a zarazem pułkownika Wojska Polskiego, kapelana 74. Górnośląskiego Pułku Piechoty, żołnierza I i II wojny światowej, kapelana I Korpusu Polskich Sił Zbrojnych – Jana Szymały. Człowieka, który był jednym z inicjatorów założenia Miejskiego Gimnazjum Koedukacyjnego – pierwszej polskiej szkoły po przyłączeniu Lublińca do Rzeczypospolitej (przy ulicy Sądowej, gdzie pracował  do 1932 r. jako katecheta). Na potrzeby uczniów z Opolszczyzny utworzył w Lublińcu pierwszą bursę (internat). Ksiądz Szymała uporządkował także cmentarz wojskowy w Lublińcu, gdzie pochowano żołnierzy niemieckich poległych w I wojnie światowej, powstańców śląskich, a następnie oficerów polskich i ich rodziny zmarłych w okresie międzywojennym. Na 140 grobach postawił okazałe krzyże. 

zdj. nadesłane: Miejsko-Powiatowa Biblioteka Publiczna w Lublińcu

Część komiksu obejmująca biogram Jana Szymały jest czarno-biała, natomiast koloru użyto do przedstawienia podróży księdza w 1946 roku. Przebieg podróży jest tylko fikcją literacką, jednakże z uwzględnieniem prawdziwych wydarzeń i miejsc. Następnie o swojej pracy opowiedział ilustrator - Marcin Opiłowski, autor wielu komiksów historycznych m.in. serii o Dywizji gen. Stanisława Maczka „Na szlaku chwały” oraz „Dywizjon 304”, „Największe sukcesy polskiego lotnictwa” i „Kampania wrześniowa 1939”.

zdj. nadesłane: Miejsko-Powiatowa Biblioteka Publiczna w Lublińcu

W sposób graficzny przedstawił etapy powstawania ilustracji, od szkicu po efekt końcowy, co zważywszy na dbałość o każdy detal i ilość ilustracji było iście benedyktyńską pracą. Wydanie tej książki i upamiętnienie postaci księdza Jana Szymały było możliwe dzięki dofinansowaniu Burmistrza Miasta Lublińca przyznanemu ZHP Chorągwi Śląskiej oraz Hufcowi ZHP Lubliniec im. 74 GPP. Wielką gratką dla zebranych była możliwość otrzymania komiksu wraz z autografami autorów.

 

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy.
Bądź pierwszy, wyraź swoją opinie!

Polecane artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek. czytaj więcej...

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. czytaj więcej...

Zamknij
Ułatwienia dostępu