Chorwacki film i spotkanie z reżyserem w MDK Lubliniec

Chorwacki film i spotkanie z reżyserem w MDK Lubliniec [ZWIASTUN]

16.09.2022 11:40
źródło: MDK Lubliniec
Czytanie treści strony dostępne

Już niedługo, w środę 28 września, w Miejskim Domu Kultury w Lublińcu odbędzie się projekcja filmu „Wyprawa na ryby i gawędy rybackie”. Projekcję poprzedzi spotkanie z reżyserem Milanem Trencem. Wstęp na wydarzenie jest wolny, jednak trzeba zarezerwować bezpłatny bilet.

Film oparty jest na renesansowym utworze Petara Hektorovicia, pochodzącego z wyspy Hvar poety i arystokraty. Petar wyrusza w trzydniową podróż kutrem z dwoma miejscowymi rybakami. Mijając malownicze wyspy, szlachcic wspomina swoją młodzieńczą, tragiczną miłość. Podczas sztormu napięcie między podróżującymi arystokratami a załogą eskaluje. Chory na chorobę morską, majaczący Hektorović niemal traci życie. Film nakręcony na Adriatyku jest misterną mozaiką, złożoną z urywków rzeczywistości, wspomnień, snów i wizji, które opowiadają historię tragicznej miłości z perspektywy starzejącego się poety.

Zwiastun filmu:

Wydarzenie odbędzie się w ramach Międzynarodowej Konferencji Naukowej, pt. „Modernizm w przekładzie finansowania ze środków Ministerstwa Edukacji i Nauki”. Projekcję filmu poprzedzi spotkanie z jego reżyserem prof. Milanem Trencem. Odbędzie się także rozmowa z filmoznawcą prof. Nikicą Giliciem oraz znawcą renesansu prof. Ivanem Lupiciem, którą poprowadzi Leszek Małczak. Początek 28 września o godz. 19.00. Film po raz pierwszy wyświetlony będzie z polskimi napisami, które opracowały studentki II roku filologii chorwackiej pod kierunkiem i opieką dra hab. Leszka Małczaka, prof. Uniwersytetu Śląskiego.

Bilety dostępne na stronie www.bilety.mdk.lubliniec.pl i w kasie MDK od godz. 15.00

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy.
Bądź pierwszy, wyraź swoją opinie!

Dołącz do dyskusji

Polecane artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek. czytaj więcej...

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. czytaj więcej...

Zamknij
Ułatwienia dostępu