Resuscytacja na manekinie zamiast mandatu? Akcja ROADPOL w pow. lublinieckim

Resuscytacja na manekinie zamiast mandatu. Akcja ROADPOL w pow. lublinieckim

22 września 2022, godz. 10:01
źródło fot. i inf.: KPP Lubliniec
Udostępnij: Kopiuj link

W środę 21 września na drogach powiatu lublinieckiego policjanci przeprowadzali kontrole drogowe w asyście strażaka Państwowej Straży Pożarnej – ratownika medycznego. Zatrzymani kierowcy mogli uniknąć mandatu poprzez wykonanie zadania z zakresu pierwszej pomocy.

Kontrole odbyły się w ramach akcji ROADPOL Safety Days, która trwa od 16 do 22 września. Jej celem jest zwrócenie uwagi wszystkich użytkowników ruchu drogowego na bezpieczeństwo i promowanie świadomej i odpowiedzialnej jazdy. Głównym założeniem kampanii jest tzw. WIZJA ZERO – zero ofiar śmiertelnych w wypadkach drogowych.

Dla kierujących, którzy złamali obowiązujące przepisy, mundurowi przygotowali specjalne zadania będące alternatywą dla mandatu. Zatrzymani sprawcy wykroczeń, za popełnione przewinienia mieli do wyboru mandat karny lub wykonanie zadania z zakresu udzielania pierwszej pomocy. Funkcjonariusze sprawdzali również czy kierowcy pamiętają: algorytm postępowania, który należy zastosować na miejscu wypadku, jak ocenić stan osoby poszkodowanej i jak prawidłowo wykonać masaż serca w przypadku stwierdzenia zatrzymania krążenia.

Jak wynika z relacji policji, zdecydowana większość zatrzymanych kierowców wiedziała jak prawidłowo należy zachować się na miejscu zdarzenia drogowego i jak udzielić pomocy poszkodowanym. Przy okazji można było również poćwiczyć na specjalnym fantomie akcję resuscytacyjną, czy też w rozmowie z ratownikiem medycznym rozwiać powstałe wątpliwości z zakresu pierwszej pomocy.

Akcja miała zwiększyć świadomość kierowców, pozwolić na unikanie zagrożeń na drodze oraz pozytywnie wpływać na kształtowanie właściwych postaw wśród wszystkich uczestników ruchu. 

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy.
Bądź pierwszy, wyraź swoją opinie!

Polecane artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek. czytaj więcej...

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. czytaj więcej...

Zamknij
Ułatwienia dostępu