Od trzech miesięcy lublinieccy seniorzy korzystają z działań pomocowych i warsztatowych

Od trzech miesięcy lublinieccy seniorzy korzystają z działań pomocowych i warsztatowych

23 września 2022, godz. 8:52
inf. pras. MOPS Lubliniec
Udostępnij: Kopiuj link

„Stop przemocy wobec seniorów” to projekt dofinansowany przez Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej, którego bezpośrednim realizatorem jest Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Lublińcu. Ośrodek od lat prowadzi aktywne działania i angażuje się w przedsięwzięcia, które mają na celu przeciwdziałanie przemocy w rodzinie. 

Tegoroczny projekt powstał w odpowiedzi na rosnącą liczbę osób starszych w społeczeństwie, a także minioną, przymusową izolację w czasie pandemii. Zasadnym było zatem pobudzenie aktywności seniorów, podniesienie i wzmocnienie kompetencji społecznych, a w efekcie wzrost poczucia własnej wartości i umiejętności radzenia sobie w sytuacjach związanych ze stosowaniem czy zagrożeniem przemocą.

zdj. nadesłane: MOPS Lubliniec

W ramach projektu zaplanowano wiele warsztatów, konsultacji i poradnictwa specjalistycznego, które obecnie są realizowane. Zaproszono do współpracy funkcjonariuszy  Komendy Powiatowej Policji w Lublińcu, Rzecznika Praw Konsumenta, gerontopedagoga, psychologów, pracowników socjalnych, którzy w cyklicznych zajęciach, wykorzystując  swoją wiedzę i umiejętności przekazują wiele informacji przydatnych w codziennym życiu seniora. 

zdj. nadesłane: MOPS Lubliniec

Innowacją w projekcie jest Terapia Metodą Tomatisa, w której wzięło udział 20 seniorów. Jest to trening słuchowy, który stymulując centralny system nerwowy pomaga redukować symptomy starzenia, takie jak utrata pamięci czy trudności ze skupieniem uwagi oraz problemy z koncentracją. Niniejsze działanie rozpoczęło cały projekt już w miesiącu lipcu. Również od lipca odbywa się poradnictwo psychologiczne i warsztaty grupowe z psychologiem, na które Ośrodek zaprasza lublinieckich seniorów w każdy piątek w godz. od 8.00 do 10.00.  Wszystkie przewidziane w projekcie spotkania i warsztaty odbywają się w siedzibie DDP „Klub Seniora” przy ulicy Grunwaldzkiej 48. 

zdj. nadesłane: MOPS Lubliniec

Równocześnie z częścią warsztatowo-terapeutyczną projektu trwała Lokalna Kampania Społeczna „STOP PRZEMOCY  WOBEC  SENIORÓW”, której celem było zwrócenie uwagi mieszkańców  na problem przemocy wobec osób starszych oraz przekazanie informacji  jakie zachowania wobec osób starszych są kwalifikowane jako przemoc. W czasie wakacji pracownicy socjalni MOPS i pracownicy DDP „Klub Seniora” udostępniali materiały informacyjne z zakresu zjawiska przemocy, miejsc wsparcia dla osób jej doświadczających, zachęcali do korzystania z porad specjalistów. „Tłem” Kampanii była wyjątkowa wystawa plakatów, którą aktualnie można zobaczyć w Lubitece. 

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej zachęca do udziału w warsztatach, o których na bieżąco informuje profil Klubu Seniora na facebooku.

Serdecznie zapraszamy!
Aleksandra Kowalczyk – dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Lublińcu
Jolanta Olszewska – kierownik DDP „Klub Seniora”

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy.
Bądź pierwszy, wyraź swoją opinie!

Polecane artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek. czytaj więcej...

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. czytaj więcej...

Zamknij
Ułatwienia dostępu