Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” wyrusza w podróż do Stanów Zjednoczonych

Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” wyrusza w podróż do Stanów Zjednoczonych

26 września 2022, godz. 13:32
inf. pras. ZPiT „Śląsk”, zdj. promocyjne: zespolslask.pl
Udostępnij: Kopiuj link

Od 29 września do 9 października artyści chóru i baletu Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” będą koncertować w Stanach Zjednoczonych. Podczas tournée spotkają się z publicznością w New Britain (Connecticut), Jersey (New Jersey), West Bronx (New York), Philadelphii (Pensylwania), Worchester (Massachusetts), Albany (New York), Bufflo (New York), Cleveland (Ohio) i Chicago. Trasa odbywa się w ramach projektu „ŚLĄSK” TOUR – w 80 minut dookoła świata. Inspiracje artystyczne Zespołu Pieśni  i Tańca „ŚLĄSK” w kształtowaniu dialogu międzykulturowego. Polska na styku kultur od Japonii, przez Izrael po USA. Projekt został dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Kultura inspirująca".

Głównym założeniem jest promocja kultury polskiej poza granicami Polski, popularyzacja dorobku narodowego ugruntowanego przez blisko 70-letnie działania artystyczne Zespołu „Śląsk” na całym świecie oraz pogłębienie relacji środowisk polskiej kultury z Polonią amerykańską. 

Projekt zakłada realizację 10 koncertów w Stanach Zjednoczonych i prezentację szerokiej publiczności programu artystycznego będącego unikatową kompilacją polskich pieśni i tańców oraz twórczości innych narodów. W programie, oprócz sztandarowego, ludowo-narodowego repertuaru Zespołu „Śląsk” znajdą się także m.in. tańce węgierskie, hiszpańskie, irlandzkie, słowackie, grecka „Zorba”, „Tańce chasydzkie” a także utwory wokalne: pieśń „Jidai” wykonywana w języku japońskim, grecka „Athina”, włoska piosenka ludowa „Montanara” czy słynne „O sole mio”.  Ukłonem w stronę publiczności amerykańskiej będzie popularna pieśń „America The Beautiful”, która obok hymnu jest stałym elementem tamtejszych uroczystości patriotycznych. Bogaty międzynarodowy program niesie ze sobą walory edukacyjne. Koncerty będą nie tylko kawałkiem Polski podarowanym amerykańskiej Polonii, ale także barwną podróżą po wielu zakątkach świata, dialogiem międzykulturowym ukazującym otwartość naszego kraju na bogactwo narodowego dziedzictwa wielu państw. 

Zagranicznym partnerem strategicznym projektu jest Polski Express Mass Media - od wielu lat współpracujący z Zespołem „Śląsk”, wspierający go przy realizacji tournée w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie. Instytucja od 1993 roku jest niekwestionowanym mecenasem polskiej kultury w Ameryce Północnej. Realizacja projektu odbywa się we współpracy z polskimi placówkami zagranicznymi: Konsulatem Generalnym RP w Nowym Jorku oraz Instytutem Kultury Polskiej w Nowym Jorku.

21 września Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” rozpoczął 70. sezon artystyczny. W siódmą dekadę „Śląsk”  wchodzi po intensywnym 69. sezonie, który przyniósł wiele sukcesów. Poprzeczka ustawiona została wysoko. Zrealizowane zostały koncertowe podróże na południe Europy - do Serbii, Chorwacji, Węgier i Słowacji, „Śląsk” występował w Dubaju jako Ambasador Regionu na EXPO2020, we Włoszech podczas rocznicowych uroczystości na Monte Cassino, w Norwegii realizował projekt „Muzyczne retransmisje”, a w ostatnich dniach z sukcesem zakończył tournée w Arabii Saudyjskiej. Kolekcja nagród Zespołu powiększyła się o statuetkę Fryderyka i Platynową Płytę za znakomity projekt z Miuoshem pt. „Pieśni współczesne”, który święcił tryumfy także podczas serii koncertów w całej Polsce. Przed wielotysięczną publicznością Zespół „Śląsk” wystąpił w sierpniu na Top of the Top Sopot Festival czy podczas słynnej trasy koncertowej „Męskie Granie”. 

Jeszcze tej jesieni, po powrocie ze Stanów Zjednoczonych, Zespół „Śląsk” wystąpi także w Japonii, a w nowym sezonie, wśród kilku planowanych podróży zagranicznych odbędzie się m.in. długa trasa koncertowa we Francji (marzec/kwiecień). Wielbiciele projektu „Pieśni współczesnych” mogą być pewni, że w 2023 roku pojawi się także wiele okazji do wysłuchania ich podczas kolejnych koncertów na żywo, w największych salach koncertowych w Polsce. A już 24 września odbędzie się premiera „Pieśni współczesne live at Cavatina Hall” - pierwszego w Polsce i jednego z pierwszych na świecie zapisów koncertowych zrealizowanych w technologii Dolby Atmos. 

Kulminacyjne wydarzenia wielkiego Jubileuszu 70-lecia Zespołu Pieśni Tańca „Śląsk” zaplanowano w czerwcu przyszłego roku podczas uroczystej gali w Teatrze Wielkim w Warszawie oraz 1 lipca, na corocznym wielkim pikniku artystycznym „Święto Śląska” w Koszęcinie. 

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy.
Bądź pierwszy, wyraź swoją opinie!

Polecane artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek. czytaj więcej...

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. czytaj więcej...

Zamknij
Ułatwienia dostępu