Dlaczego odrobaczanie psa jest ważne?

Dlaczego odrobaczanie psa jest ważne?

29 września 2022, godz. 7:53
Materiał zewnętrzny, fot. pixabay.com
Udostępnij: Kopiuj link

Odrobaczenie szczeniaka i dorosłego psa to jedno z obowiązkowych zadań, jakie spoczywają na właścicielach pupili. Obok szczepień i codziennej pielęgnacji oraz karmy najwyższej jakości należy również zadbać o to, by pasożyty wewnętrzne nie szkodziły naszemu czworonogowi. Najczęściej specjalistyczne preparatu na odrobaczenie psa są podawane na zlecenie lekarza weterynarii i należy się trzymać zarówno ilości leków podawanych do organizmu zwierzęcia, jak i długości całej terapii.

Kiedy przeprowadza się odrobaczanie psów?

Psy są zdecydowanie bardziej niż ludzie narażone na kontakt z pasożytami. Mają bowiem bliski kontakt z zakażonymi powierzchniami oraz innymi zwierzętami, które mogą być nosicielami larw. Pupile mogą także zjeść zakażony pokarm. Warto też zwrócić uwagę, że odrobaczanie szczeniaka będzie trzeba przeprowadzić, gdy karmiąca suka jest zarażona, ponieważ niektóre rodzaje pasożytów znajdują się w mleku oraz mogą przenosić się poprzez łożysko w trakcie ciąży. Wiele osób decyduje się na to, by tabletki na odrobaczanie psa podawać też profilaktycznie, co pewien czas niezależnie od tego, czy i jakie pasożyty się w organizmie zagnieździły. Warto jednak pamiętać, że nie ma czegoś takiego jak kuracje zapobiegawcze, ponieważ cykl rozwojowy robaków trwa kilka tygodni, a leki nie zabezpieczają przed zakażeniem.

Dopasuj ilość preparatu do masy ciała psa

Lekarze zalecają, by odrobaczać psa środkami, które zawierają takie substancje czynne jak prazikwantel, milbemycynę, fenbendazol czy embonian pyrantelu. Te leki mogą porażać system nerwowo-mięśniowy pasożytów lub zakłócać ich przemianę materii. Jak widać, działa toksycznie na robaki, ale są bezpieczne dla zwierząt, jeśli stosuje się je zgodnie z zaleceniami. Zewnętrznie stosuje się też na przykład krople na pchły dla psa.

Jak pozbyć się pasożytów w organizmie psa? 

Warto regularne odrobaczanie przeprowadzać zgodnie z lekarskimi zaleceniami. Poza tym podawanie leków na zapas może osłabić odporność. Psy z pasożytami często radzą sobie samodzielnie, a niewielka ilość małych sublokatorów najczęściej nie wywołuje choroby i pozwala systemowi immunologicznemu pracować na odpowiednich obrotach. Gdy dojdzie do intensywnego namnażania się pasożytów, warto interweniować, zwrócić się o pomoc weterynarza, a w poszukiwaniu najlepszych środków znaleźć dobrze wyposażony sklep zoologiczny. Coraz częściej też zamiast podawania chemicznych preparatów na wszelki wypadek, warto się zdecydować na testy o dużej wartości diagnostycznej. W wyniku trzydniowego badania można stworzyć czy organizm jest zakażony. I w takim wypadku można zadziałać precyzyjnie. Poza tym warto pamiętać o tym, że w naturze występuje szereg sposobów na to, by zadbać o zdrowie. To mieszanki ziół, które tworzą nieprzyjazne dla pasożytów warunki i ograniczają ryzyko ich rozwoju.

Komentarze

Cisza wyborcza!
Dodawanie komentarzy zostało zablokowane.

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy.
Bądź pierwszy, wyraź swoją opinie!

Polecane artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek. czytaj więcej...

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. czytaj więcej...

Zamknij
Ułatwienia dostępu