Lubliniecka orkiestra gościem Dzień Dobry TVN

Lubliniecka orkiestra gościem Dzień Dobry TVN

5 października 2022, godz. 8:30
inf. pras. i zdj. nadesłane: MDK Lubliniec
Udostępnij: Kopiuj link

1 października w jednym z najbardziej popularnych programów śniadaniowych, Dzień Dobry TVN, wystąpili Miejska Orkiestra Dęta Lubliniec i mażoretki „Szafir”. Nasi zwycięzcy V Międzynarodowego Festiwalu Orkiestr Golden Sardana pojawili się u boku Doroty Wellman i Marcina Prokopa.

Sobotni poranek pierwszego dnia października dla mieszkańców ulicy Marszałkowskiej i Hożej  rozpoczął się przy dźwiękach marszowej muzyki. To Miejska Orkiestra Dęta Lubliniec pod batutą Bartłomieja Pięty i mażoretki „Szafir” zaprezentowały pokaz musztry paradnej, zapowiadając tym samym czołówkę popularnego programu śniadaniowego Dzień Dobry TVN. Do przemarszu dołączyli prezenterzy: Dorota Wellman i Marcin Prokop. 

- Ci wspaniali, młodzi ludzie otaczający nas teraz szczelnym kordonem to prawdziwi mistrzowie – powiedział Marcin Prokop.

- Mistrzowie, którzy w Hiszpanii zdobyli wszystkie możliwe wyróżnienia – dopowiedziała Dorota Wellman.

W dniach 13-18 września Miejska Orkiestra Dęta Lubliniec i mażoretki „Szafir” wzięli udział w V Międzynarodowym Festiwalu Orkiestr Golden Sardana w Hiszpanii. Decyzją jury zwyciężyli we wszystkich kategoriach: musztrze paradnej, koncercie scenicznym, najlepszych mażoretkach, najlepszym wykonaniu Sardany, najlepszym solo Marta Kijas oraz zdobyli puchar Grand Prix za całokształt.

- Jak Lewandowski podbija Barcelonę, tak wy podbiliście ją również swoimi sukcesami – skomentował Marcin Prokop w studiu Dzień Dobry TVN.

Na słynnej kanapie, gdzie zasiadało już wielu znamienitych gości programu, pojawili się: kapelmistrz lublinieckiej orkiestry Bartłomiej Pięta; Małgorzata Prowda, instruktor tańca i choreograf MDK; saksofonistka, Karolina Kazek; mażoretka, Agnieszka Marcinkowska oraz Agata Woźniak Rybka, dyrektor Miejskiego Domu Kultury. Pomiędzy prezenterami swoje miejsce na kanapie zajęła najmłodsza artystka orkiestry, Milena, która gra na waltorni.

- Każdego roku prowadzimy nabór do orkiestry. By móc w niej grać, trzeba posiadać chociaż minimalny talent muzyczny. Tu mamy przykład sporego talentu. Nauka gry Mileny trwała niecałe pół roku. Po tym czasie już mogła wstąpić w szeregi orkiestry – podsumował Bartłomiej Pięta.

Kapelmistrz wyjaśnił też widzom na czym polegają konkursy dla orkiestr dętych. 

- Najważniejszą konkurencją w konkursie jest koncert sceniczny. Tu trzeba pokazać wszystkie możliwości orkiestry, takie jak brzmienie, intonacja, artykulacja. Istotny jest również dobór repertuaru, który uwypukli te atuty – zaznaczył Bartłomiej Pięta.

Miejska Orkiestra Dęta Lubliniec oraz mażoretki „Szafir” pięknie prezentowali się w swoich strojach na antenie. Na prośbę Marcina Prokopa muzycy pokazali instrumenty, które zdumiewały oryginalnym wyglądem. Widzowie mogli poznać, m.in. lirę marszową, flet piccolo i tomy marszowe.

Dorota Wellman była pod wrażeniem układów mażoretek „Szafir”, które łączą w sobie taniec i elementy gimnastyki. Ich twórcą jest Małgorzata Prowda. Układy ćwiczone są przez mażoretki na półtoragodzinnych próbach. 

- Mażoretki wyróżniają się tym, że tańczą z rekwizytem. W konkursie „Golden Sardana” mażoretki „Szafir” zaprezentowały wszystkie rekwizyty: batony, pompony i flagi – podkreśliła Małgorzata Prowda.

Instruktorka opowiedziała też o tym, jak orkiestra i mażoretki przygotowują się do pokazu musztry paradnej.

- Pracuję osobno najpierw z mażoretkami, a później z orkiestrą. Orkiestra musi doskonale opanować utwory i umieć zagrać je z pamięci tak, aby móc również poruszać się  oraz tworzyć różne figury i układy. Potem łączymy dwie grupy i pracujemy razem – wyjaśniła.

Uwagom prezenterów nie umknęła również serdeczna, rodzinna atmosfera panująca pomiędzy muzykami i mażoretkami. 

- Moją misją i zadaniem jest tworzenie rodzinnej atmosfery w Miejskim Domu Kultury. Nasze hasło brzmi: „Dom pełen kultury”. I staramy się, by to miejsce było jak dom - przyjazne, miłe, w którym ludzie lubią spędzać czas - powiedziała Agata Woźniak-Rybka, dyrektor MDK.

Na zakończenie Dorota Wellman pogratulowała artystom sukcesów i podziękowała za udział w programie słowami Zbigniewa Wodeckiego: „Taką macie orkiestrę. Dbajcie o nią, by nikt jej nie ukradł”.

A my odpowiadamy: Nigdy naszej orkiestry nikomu nie oddamy!

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy.
Bądź pierwszy, wyraź swoją opinie!

Polecane artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek. czytaj więcej...

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. czytaj więcej...

Zamknij
Ułatwienia dostępu