Wykryto bakterie coli w wodociągu sieciowym Lubliniec

Wykryto bakterie coli w wodociągu sieciowym Lubliniec. Woda nie nadaje się do spożycia

24 października 2022, godz. 14:38
źródło: Starostwo Powiatowe w Lublińcu, Lubliniec.info, ZGKLiC, PSSE Lubliniec, UM Lubliniec/ zdj. ilustr.
Udostępnij: Kopiuj link

Poniżej zamieszczamy komunikat Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Lublińcu z dnia 24 października 2022 r. z godz. 13:00 w sprawie jakości wody z wodociągu sieciowego Lubliniec.

 

[Aktualizacje na końcu artykułu]

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Lublińcu informuje, że w badaniach jakości wody z wodociągu sieciowego zaopatrującego miejscowość Lubliniec, stwierdzono obecność bakterii grupy coli. 

Woda nie nadaje się do spożycia. Dnia 21.10.2022 r. na terenie miasta Lubliniec zostały pobrane próbki wody do badań laboratoryjnych, z wodociągu sieciowego Lubliniec. Przeprowadzone badania wody wykazały przekroczenie parametru mikrobiologicznego (bakterie z grupy coli 37 j.t.k. i 19 j.t.k.), co jest niezgodne z rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 7 grudnia 2017 r. w sprawie jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi (Dz.U. z 2017 r. poz. 2294). Odpowiedzialnym za jakość dostarczanej wody jest przedsiębiorstwo: Zarząd Gospodarki Komunalnej, Lokalowej i Ciepłownictwa w Lublińcu, ul. Spokojna 2.

W związku z powyższym woda z sieci wodociągowej Lubliniec nie nadaje się do spożycia przez ludzi, przygotowywania napojów i potraw, mycia owoców i warzyw, mycia naczyń kuchennych, mycia zębów.

Do czasu uzyskania pozytywnych wyników badań wody wodociągowej, należy używać do spożycia wyłącznie wodę z bezpiecznego alternatywnego źródła, które zobowiązane zapewnić jest przedsiębiorstwo: Zarząd Gospodarki Komunalnej, Lokalowej i Ciepłownictwa w Lublińcu, ul. Spokojna 2.

W dniu 24.10.2022 r. na terenie miasta Lublińca, z wodociągu sieciowego Lubliniec zostały pobrane próbki wody do badań laboratoryjnych. O wynikach badań poinformujemy po ich zakończeniu. Jakość wody w sieci wodociągowej Lubliniec pozostaje pod wzmożonym nadzorem sanitarnym, będzie na bieżąco monitorowana przez Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Lublińcu do czasu uzyskania prawidłowych wyników badań.

Informacje dotyczące jakości wody z ww. wodociągu obowiązują do czasu wydania kolejnego komunikatu.

Uwaga: Woda może być używana do prac porządkowych (np. mycia podłóg) i spłukiwania toalet.

źródło: PSSE Lubliniec


Aktualizacja [24.10.2022, godz. 15.40]

Poniżej komunikat Zarządu Gospodarki Komunalnej Lokalowej i Ciepłownictwa:

Szanowni Mieszkańcy,

W związku z pogorszeniem jakości wody miejskiej w rejonie ul. Hajdy Wawrzyńca i ul. Powstańców Śl. woda nie nadaje się do spożycia. Do czasu uzyskania pozytywnych wyników badań wody wodociągowej, należy używać do spożycia wyłącznie wodę z bezpiecznego alternatywnego źródła. ZGKLiC udostępnia punkt poboru wody przeznaczonej do spożycia na Ujęciu Wody przy ul. Piaskowej 56.

Służby eksploatacyjne ZWiK Lubliniec prowadzą intensywne płukanie sieci wodociągowej oraz dezynfekcję wody poprzez podanie podchlorynu sodu. 

W dniu dzisiejszym 24.10.2022 pobrano próbki wody do badań laboratoryjnych, których wyniki będą znane dnia następnego.  

Na bieżąco będziemy Państwa informować o postępach w sprawie. 

Ponadto, informujemy że w próbkach wody pobranych z innych części miasta Lublińca nie stwierdzono przekroczeń dopuszczalnych norm dla wody przeznaczonej do spożycia.

Za powstałe utrudnienia przepraszamy.

Komunikaty można na bieżąco śledzić na stronie internetowej Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Lublińcu.


Aktualizacja [24.10.2022, godz. 16:29]

Podobny komunikat wystosował Urząd Miejski w Lublińcu. Zaznacza się, że w związku z pogorszeniem jakości wody miejskiej w rejonie ul. Hajdy Wawrzyńca i ul. Powstańców Śl. woda w całym mieście nie nadaje się do spożycia.


Aktualizacja [24.10.2022, godz. 16:35]

Powołując się na wytyczne Światowej Organizacji Zdrowia (World Health Organization) doprowadzanie wody do temperatury wrzenia, czyli do 100 stopni Celsjusza, unieszkodliwia bakterie i wirusy. 
W przypadku pogorszenia jakości wody wodociągowej warunkowo dopuszcza się jej spożycie po uprzednim przegotowaniu. Wodę należy gotować przez minimum 2 minuty, a następnie bez gwałtownego schładzania pozostawić do ostudzenia.

Zalecenie obowiązuje do czasu wydania kolejnego komunikatu.

źródło: UM Lubliniec


Aktualizacja [25.10.2022, godz. 14:00]

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Lublińcu wydał 25 października 2022 r. o godz. 11.30 kolejny komunikat w sprawie jakości wody z wodociągu Lubliniec. W informacji stwierdzono przydatność wody do spożycia przez ludzi. Pełna treść >TUTAJ<.

Komentarze

Cisza wyborcza!
Dodawanie komentarzy zostało zablokowane.

A
Aneta 26 października 2022, godz. 7:36
Zgłoś
Woda

Zgadzam się całkowicie z opinaiami mieszkańców.. Przez cały weekend ludzie korzystali z wody nie wiedząc o niczym.. Masakra już teraz wiem czemu tak źle się czujemy z córką.. Powinno się wyciągnąć z tego konsekwencje

K
Krzysztof 25 października 2022, godz. 11:38
Zgłoś
System zawiódł

Ciekawy sposób powiadamiania mieszkańców o zagrożeniu. Nie każdy korzysta na bieżąco z internetu, a tym bardziej z e strony lubliniec.info Gdyby nie informacja od córki zamieszkującej we Wroclawiu, nadal bym nie wiedział o niebezpieczenstwie. Gdzie są i co robią slużby? W czasie pseudooandemii z radiowozów przez megafony wxywano do pozostania w domu. A teraz? Co z systemem powiadamiania SMS o zagrożeniach? Porażka i kompromitacja ns całej linii !

M
Mieszkaniec 25 października 2022, godz. 11:18
Zgłoś
Brawo SANEPID

Co ciekawe próbki wody pobrano w piątek 21 października, a o wynikach poinformowano w poniedziałek 24 października po godzinie 13. Nie wiem w jakim tempie procuje SANEPID, ale pozwolono taką wodę pić przez popołudnie i wieczór w piątek, cały weekend i pół poniedziałku. Przy czym wiedziano, że coś jest nie tak, ponieważ w czwartek 23 października wieczorem była awaria sieci wodociągowej w całym mieście.

P
Prezes 25 października 2022, godz. 10:16
Zgłoś
Woda

Napiszcie do sanepidu że ktoś wszedł do szpitala bez maseczki , będą z mandatem w ciągu 2 minut :) badanie wody i wyniki 4 dni :)

M
Mirek 24 października 2022, godz. 21:39
Zgłoś
Tylko pogratulować Lublinieckiej sanepidowi i władzom miasta miasta

Cztery dni badać wodę? Za taki stan rzeczy, opieszałość ,narażenie ludzi na utratę zdrowia a nawet życia powinny być wyciągnięte konsekwencje w stosunku do osób odpowiedzialnych w lublinieckim sanepidzie jak również w władzach miasta a całą sprawę powinna zbadać prokuratura. Czekam na odpowiedź

K
Km 24 października 2022, godz. 20:33
Zgłoś
Sanepid

Tak się prześmiewczo zastanawiam,,,, Skąd lubliniecki sanepid wiedział ze woda jest skażona? Próbowaliście kiedys zbadać w Lublińcu wodę? Nie da się. Te urzędasy nie zbadają. Odsyłają do innych sanepidow np do cze-wy lub do bytomia. W bytomiu zbadają pod warunkiem ze się przyjedzie po probkobiorce i go odwiezie, w cze-wie badają ale nie przyjadą bo lubliniec ma swój sanepid. I kwadratura koła. Jedyna opcja to SGS Pszczyna. W takim razie jak oni do tego doszli?…..

P
Poprostu Ja/Ty 24 października 2022, godz. 16:17
Zgłoś
Woda

Ile metrøw sześciennych musi przelać przęcietne gospodarstwo po usunięciu baktdrii aby być pewny że jest zdatna do picia i kto poniesie koszty przy obecnych cenach wody i ścieków pozdrawiam

O
OLO 24 października 2022, godz. 15:45
Zgłoś
zatruta woda

Dobrze wiedzieli skąd puścili wode w ramach zastępstwa podczas awarii przed weekendem oczywiscie nie badając jej dostatecznie szybko , teraz jak już od 3 dni ludzie jej używają to wielce napisali, sprawa do prokuratury za zaniedbanie i narażenie ludzi na utrate zdrowia i życia ....

L
Lubliniczanin 24 października 2022, godz. 15:24
Zgłoś
Przepięknie

Ciekawe tylko jak długo woda jest już zanieczyszczona… Kilka dni temu doszło do awarii wodociągu, woda kilka dni miała dziwny kolor. Jest wielce prawdopodobne że do zanieczyszczenia doszło już wtedy i jesteśmy raczeni bakterią od zeszłego tygodnia. „Cudownie”, gratulacje dla osób odpowiedzialnych za sytuację …

K
konrad 24 października 2022, godz. 15:10
Zgłoś
brawo lubliniec

Zakażenie bakterią Escherichia coli najczęściej prowadzi do zatrucia pokarmowego. Jednak u niektórych osób bakteria E. coli (pałeczka okrężnicy) może doprowadzić do ciężkich infekcji - zapalenia opon mózgowych, a nawet sepsy, która w połowie przypadków kończy się śmiercią.

Polecane artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek. czytaj więcej...

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. czytaj więcej...

Zamknij
Ułatwienia dostępu