Narodowe Święto Niepodległości w MDK

Narodowe Święto Niepodległości w MDK

25 października 2022, godz. 8:23
inf. pras. MDK Lubliniec / zdj. Atelier
Udostępnij: Kopiuj link

Wielkimi krokami zbliżają się obchody 104. Rocznicy Odzyskania Niepodległości. Miejski Dom Kultury zaprasza na widowisko słowno-muzyczne „Jak Lubliniec do Polski powrócił”. W przeddzień święta w Galerii pod Glinianym Aniołem działać będzie Pogotowie Kotylionowe.

23 września 2021 roku miała miejsce niezwykła premiera. Miejski Dom Kultury i Szkoła Podstawowa nr 4 w Lublińcu sięgnęli do wspomnień, pamiętników, piosenek i historii, by stworzyć jedyne w swoim rodzaju widowisko słowno-muzyczne poświęcone III Powstaniu Śląskiemu: „Jak Lubliniec do Polski powrócił”. Scenariusz napisała Ewa Prandzioch, a reżyserią zajęła się Agnieszka Raj-Kubat. Kierownictwo muzyczne nad widowiskiem objął Krzysztof Gembała. Na scenie wystąpili aktorzy Teatru po Pracy, uczniowie Szkoły Podstawowej nr 4 oraz muzycy MDK. „Jak Lubliniec do Polski powrócił” realizowany był w ramach projektu Narodowego Centrum Kultury: „Bardzo Młoda Kultura - województwo śląskie”. Historię powstań niełatwo jest przekazać w sztuce. Jednak scenarzystce, Ewie Prandzioch oraz reżyserce, Agnieszce Raj-Kubat, udało się to wyśmienicie. Widowisko nagrodzone zostało gromkimi brawami. 

Po roku wydarzenie powraca na deski sceny MDK w nowej odsłonie, by upamiętnić tych, których odwaga i wysiłki sprawiły, że Lubliniec powrócił do swojej macierzy. To również okazja, aby świętować 104. Rocznicę Odzyskania Niepodległości przez naszą Ojczyznę. Wystąpią aktorzy Teatru po Pracy i Młodzieżowej sceny teatralnej. Widowisku towarzyszyć będzie muzyka na żywo. Jeszcze raz przeszłość i teraźniejszość spotkają się ze sobą, aby poruszać serca i przywoływać ważne momenty zapisane na kartach naszej historii. 

- Nie wystarczy przeczytać o historii powstań śląskich w podręczniku. Dlatego podejmujemy wyzwanie, by nieco z innej perspektywy przybliżyć widzom ten temat. Za pomocą języka teatru opowiemy o wydarzeniach, które miały miejsce na naszych terenach. Nie zabraknie wątku miłosnego, barwnych kostiumów i pięknej scenografii. Akcji scenicznej towarzyszyć będzie śpiew i muzyka na żywo. Na scenie pojawi się około 40 osób: aktorzy Teatru po Pracy i Młodzieżowej sceny teatralnej. Z pewnością będzie to wspaniała uczta dla ducha pozbawiona przesadnego patosu. Widowisko przywoła historię naszych przodków i tym samym wiele opowie nam o nas samych - napisała reżyser, Agnieszka Raj-Kubat.

Zapraszamy 11 listopada o godz. 15.00 do Miejskiego Domu Kultury. Wstęp wolny!

Pogotowie Kotylionowe

Przeddzień obchodów Narodowego Święta Niepodległości w Galerii pod Glinianym Aniołem działać będzie Pogotowie Kotylionowe. Każdy, kto przyjdzie 10 listopada w godz. 15.00-20.00, będzie mógł wykonać własny kotylion. Jest to doskonała sposobność do dzielenia się radością z nadchodzącego Święta. Rodzice mogą wykorzystać wspólny czas tworzenia do rozmów o historii naszej Ojczyzny i kształtowania w swych pociechach postaw patriotycznych. Kotylion jest symbolem narodowej tożsamości, dlatego zawsze nosimy go z dumą na sercu. 

Wstęp wolny!

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy.
Bądź pierwszy, wyraź swoją opinie!

Polecane artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek. czytaj więcej...

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. czytaj więcej...

Zamknij
Ułatwienia dostępu