Hulajnogi elektryczne w Lublińcu

W Lublińcu będzie można korzystać z hulajnóg elektrycznych

2 listopada 2022, godz. 9:32
źródło: UM Lubliniec, inf. pras. TIER
Udostępnij: Kopiuj link

Jak informuje Urząd Miejski w Lublińcu, 2 listopada nastąpi start systemu hulajnóg elektrycznych. Zostanie on uruchomiony przez firmę TIER. Początkowo planuje się rozmieszczenie hulajnóg w 20 punktach na terenie Lublińca.

System działa we współpracy z aplikacją tier.app. Na terenie Lublińca firma planuje uruchomienie 150 hulajnóg, które będą się wyświetlały użytkownikowi w aplikacji razem z informacją o lokalizacji i poziomie naładowania baterii. Jeśli hulajnoga będzie miała rozładowaną baterię, nie pojawi się ona jako możliwa do wypożyczenia – czytamy na stronie UM Lubliniec.

Do używania hulajnóg wymagana jest wspomniana aplikacja. Należy ją pobrać, uzupełnić niezbędne dane oraz podpiąć kartę płatniczą. Przy wypożyczaniu na koncie blokowane są środki w wysokości 10 zł, a niewykorzystana różnica jest zwracana po zakończonym przejeździe. Koszty wypożyczenia hulajnogi są następujące:

  • odblokowanie, czyli uruchomienie hulajnogi poprzez zeskanowanie kodu QR znajdującego się na sztycy hulajnogi: 2,70 zł,
  • opłata za czas przejazdu: 0,65 zł/min.

Poniżej zamieszczamy mapkę opublikowaną przez UM Lubliniec przedstawiającą obszar, po którym będą mogli się poruszać użytkownicy na terenie miasta.  

źródło mapki: UM Lubliniec

Jeśli użytkownik wyjedzie poza granicę strefy, hulajnoga zacznie zwalniać, aż do całkowitego zatrzymania. Nie będzie można zakończyć przejazdu, jeśli nie wróci się do strefy. Obszary zakreskowane czerwoną kreską to miejsca wyłączone z możliwości zakończenia przejazdu. Warto pamiętać, aby zaparkować hulajnogę zgodnie z zaleceniem, ponieważ do czasu zakończenia przejazdu naliczana jest opłata za wynajem hulajnogi.

Jak podaje również Miasto, na terenie Centrum Przesiadkowego P&R wyznaczono specjalne miejsce do parkowania hulajnóg, które będzie parkingiem obowiązkowym. Oznacza to, że użytkownik może zakończyć przejazd tylko w tym jednym miejscu (użytkownikowi w aplikacji wyświetli się informacja, że pozostawienie hulajnogi poza obszarem jest niemożliwe).

Szczegóły >TUTAJ<.

E-hulajnogi - pamiętajmy o bezpieczeństwie

Jak czytamy również w przesłanej do nas informacji prasowej, do jazdy na hulajnodze elektrycznej służy przede wszystkim droga rowerowa lub pas ruchu dla rowerów. Jeśli ich nie ma, dozwolone jest przemieszczanie się ulicą, o ile obowiązuje na danej przestrzeni ograniczenie prędkości do 30 km/h. Ponadto, maksymalna prędkość z jaką można się przemieszczać e-hulajnogą to 20 km/h. Użytkownik e-hulajnogi może poruszać się chodnikiem, gdy w danym miejscu nie ma ścieżki rowerowej, a limit prędkości na jezdni wynosi ponad 30 km/h. Należy pamiętać jednak, że użytkownik e-hulajnogi poruszający się po chodniku ma obowiązek ustąpić pierwszeństwa pieszym i nie utrudniać im ruchu, a także, że powinien przemieszczać się z prędkością zbliżoną pieszym.

Przypomina się także, że na e-hulajnodze można jeździć wyłącznie w pojedynkę oraz zabronione są przejazdy po spożyciu alkoholu. Zaparkowany pojazd nie powinien blokować przejścia lub przejazdu, a zakazy parkowania oznaczone odpowiednim znakiem drogowym, obowiązują również kierowców hulajnóg. Na co dzień o porządek w przestrzeni miejskiej dba zespół operacyjny marki. Istnieje również możliwość samodzielnego zgłoszenia niepoprawnie pozostawionej hulajnogi za pośrednictwem infolinii operatora: +48 22 627 93 66 lub w aplikacji TIER.

Komentarze

M
mieszkaniec lc 4 listopada 2022, godz. 22:24
Zgłoś
I już są problemy parują gdzie popadnie

Mamy e-hulajnogi na czas lecz nie mamy inteligentnych ich użytkowników. Dwa dni jak działają, a już niemożna przejść chodnikiem. Ludzie stawiają zamiast wzdłuż i jak najbardziej krawędzi, kończą jazdę stawiając w poprzek chodnika bądź na przejściu. Nocą można się przewrócić idąc bo zamiast stać to leży taka hulajnoga. Fajnie powiedziane zainstalować apkę by zgłosić ale jak nie chcę to to telefon i przejście drogi z kliknij numer i przejdź dalej a jak nawet to konsultant nie odbierze bo jesteś w kolejce. Policja i straż miejska nic nie robi widzi to tylko przejedzie, a ty postaw rower czy i hulajnogę to zaraz lawetę ściągną na twój koszt.

D
Daniel 4 listopada 2022, godz. 13:01
Zgłoś
Problem

Co to za hulajnoga co nią nie można do Maka dojechać nawet?

M
Mieszkaniec 2 listopada 2022, godz. 18:15
Zgłoś

Jak każdy przejazd ma się kończyć na dworcu to jest bez sensu. Jak ktoś chce, aby hulajnogi zostały na dłużej to powinna być możliwość zostawienia ich przy szkołach czy dużych zakładach pracy: Lentex, Ethos, Eurobox

Polecane artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek. czytaj więcej...

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. czytaj więcej...

Zamknij
Ułatwienia dostępu