Warsztaty i spotkania w Lubitece

Warsztaty i spotkania w Lubitece [ZDJĘCIA]

16 listopada 2022, godz. 11:15
nadesłane: Miejsko-Powiatowa Biblioteka Publiczna w Lublińcu
Udostępnij: Kopiuj link

Miejsko-Powiatowa Biblioteka Publiczna w Lublińcu podsumowuje swoje niedawne wydarzenia. Zapraszamy na zbiorową relację z ostatnich spotkań w Lubitece. Więcej zdjęć w galerii na końcu artykułu.

Ignacy jako wydobywca - prelekcje i warsztaty geologiczne

26 października 2022r. w Lubitece miało miejsce kolejne wydarzenie z projektu pt. „Jak Ignacy Łukasiewicz zastał Polskę w ciemności potrzasku, a zostawił w nafty blasku" realizowane  w ramach programu „ROZGRZEWAMY POLSKIE SERCA” Fundacja PGNiG im. Ignacego Łukasiewicza – prelekcje i warsztaty geologiczne pod hasłem „Ignacy jako wydobywca” prowadzone przez panią Małgorzatę Szczepaniak – pracownika Instytut Geologii UAM w Poznaniu.

Część zajęć była poświęcona ropie naftowej, jej pochodzeniu, składzie, właściwościach oraz złożach. Przy tej okazji można było się również dowiedzieć jak powstają skały, z czego są zbudowane, jak się dzielą, dlaczego w jednych skałach można znaleźć ropę i gaz, a w innych nie, gdzie powstaje sól kamienna i dlaczego, czy w Polsce mamy lawy wulkaniczne, a także czym jest węgiel. Natomiast na zajęciach warsztatowych uczestnicy mieli możliwość zobaczyć, dotknąć, a nawet spróbować najbardziej pospolitych minerałów takich, jak: kwarc, kalcyt, gips, różne odmiany skaleni, piryty i kilka innych oraz nauczyć się, jak jedne od drugich odróżniać. Była też ciekawostka dla fanów Minecrafta - czy naprawdę da się zbudować z obsydianu portal i czym właściwie jest ten obsydian oraz kilka wskazówek praktycznych np. jakiego kamienia lepiej nie wykorzystywać jako kuchenny blat i gdzie w Polsce kamienie mogą kryć w sobie prawdziwe skarby.

"Sfinansowano ze środków Fundacja PGNiG im. Ignacego Łukasiewicza w ramach programu Rozgrzewamy Polskie Serca"

zdj. nadesłane: Miejsko-Powiatowa Biblioteka Publiczna w Lublińcu

Ignacy przedsiębiorca - warsztaty z przedsiębiorczości

7 listopada w Lubitece odbyły się warsztaty przedsiębiorczości dla uczniów klasy 8a i 8f ze Szkoły Podstawowej nr 1 im. Marii Konopnickiej w Lublińcu pt. Ignacy Przedsiębiorca. Poprowadziła je Ewa Muszczak, doradca zawodowy, przedsiębiorca i trener w ramach projektu "Jak Ignacy Łukasiewicz zastał Polskę w ciemności potrzasku, a zostawił w nafty blasku". Na początku warsztatów pani Ewa przybliżyła wszystkim sylwetkę Łukasiewicza, jako dobrego przedsiębiorcy, prekursora światowego przemysłu naftowego, odkrywcy „czarnego złota”. 

W drugiej części spotkania młodzież dowiedziała się o tym, czy łatwo być przedsiębiorcą, jak założyć własną firmę oraz jakimi cechami powinien odznaczać się dobry szef. Rozpoznawali swoje cechy osobowościowe, co pozwoliło im ocenić, czy posiadają predyspozycje do prowadzenia własnego biznesu, a także mierzyli się z zadaniem stworzenia własnej firmy lub zorganizowania przedsięwzięcia. Uczniowie, pracując  indywidualnie i zespołowo, wykazali się nie tylko dużą aktywnością, ale przede wszystkim pomysłowością, zaangażowaniem i kreatywnym podejściem do zagadnień.

"Sfinansowano ze środków Fundacja PGNiG im. Ignacego Łukasiewicza w ramach programu Rozgrzewamy Polskie Serca"

zdj. nadesłane: Miejsko-Powiatowa Biblioteka Publiczna w Lublińcu

Jesienne lampiony ze słoików - warsztaty kreatywne

Listopadowy wtorek (8.11) w godzinach dopołudniowy w lublinieckiej bibliotece odbyły się kreatywne warsztaty dla seniorów naszego miasta i podopiecznych z Klub Seniora Lubliniec. Pod czujnym okiem Stivena Mrugały wykonywali lampiony z jesiennym motywem. Prowadzący pokazał, w jaki sposób zrobić efektowną, ozdobę a uczestnicy zapałem i kreatywnością ozdobili swoje prace. Każdy stworzył swój autorski szklany lampion. Powstałe dekoracje wprowadziły przytulny klimat. Lampiony na pewno będą  doskonałą ozdobą, żeby ocieplić jesienną aurę i z pewnością nadadzą odpowiedni klimat naszemu domowi.

zdj. nadesłane: Miejsko-Powiatowa Biblioteka Publiczna w Lublińcu

Klub mangi i anime w Lubitece

10 listopada po raz kolejny spotkał się Klub Mangi i Anime „IKIGAI”, działający w naszej Bibliotece. Tym razem rozmawiano o seiyū – japońskich aktorach dubbingowych, których można usłyszeć nie tylko w anime, ale również w grach, reklamach czy adaptacjach zagranicznych filmów. Nam, Europejczykom, może wydawać się, że nie jest to interesujący temat, natomiast w Japonii seiyū to swoistego rodzaju celebryci, a sam zawód przez młodzież widziany jest jako bardziej atrakcyjny niż zawód aktora. Omówiano nie tylko rolę seiyū w branży rozrywkowej, ale też poznano ich historię – poprzez benshi, czyli narratorów niemego kina, poprzez aktorów teatralnych aż do najpopularniejszych nazwisk 2021 roku, takich jak Miyano Mamoru czy Kamiya Hiroshi. 

Na kolejnym spotkaniu, które odbędzie się 09.12.2022 o godzinie 16.30, prowadzone będą rozmowy o niezwykłych miejscach w Japonii, m.in. o Wiosce Lisów w prefekturze Miyagi czy o historycznym mieście Kioto. Serdecznie zapraszamy.

zdj. nadesłane: Miejsko-Powiatowa Biblioteka Publiczna w Lublińcu

Galeria: Warsztaty i spotkania w Lubitece

Ignacy jako wydobywca/ zdj. nadesłane: Lubiteka Ignacy jako wydobywca/ zdj. nadesłane: Lubiteka Ignacy przedsiębiorca/ zdj. nadesłane: Lubiteka Ignacy przedsiębiorca/ zdj. nadesłane: Lubiteka Jesienne lampiony ze słoików/ zdj. nadesłane: Lubiteka
Zobacz całą galerię

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy.
Bądź pierwszy, wyraź swoją opinie!

Polecane artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek. czytaj więcej...

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. czytaj więcej...

Zamknij
Ułatwienia dostępu