Lubiteka: Wykład o historii rodziny Łukasiewiczów z koronkarstwem i modą w tle [ZDJĘCIA]

Lubiteka: Wykład o historii rodziny Łukasiewiczów z koronkarstwem i modą w tle [ZDJĘCIA]

24 listopada 2022, godz. 11:26
nadesłane: Lubiteka/ zdjęcia: Czesława Włuka, Lubiteka
Udostępnij: Kopiuj link

Wtorek z pasjami 15 listopada w Lubitece był spotkaniem herstorycznym poświęconym Honoracie Łukasiewicz, założycielce szkoły koronczarek, żonie Ignacego, twórcy przemysłu naftowego. Wiele ciekawych oraz zapomnianych informacji z jej życia przedstawiła uczestnikom Arletta Szymanek-Kopiec bibliotekarka, stylistka mody, autorka bloga, fascynatka herstorii oraz historii mody i sztuki.

Prowadząca opowiadała o małżeństwie Honoraty z Ignacym, które pomimo skandalu obyczajowego i głosów oburzenia społeczeństwa uchodziło za bardzo udane. Poruszony został również wątek ogromnej tragedii, jaką była śmierć ich 2-letniej córki Mariany. Podczas spotkania można było także dowiedzieć się czegoś o szkole dla koronczarek, którą z sukcesami Honorata prowadziła w Chorkówce. Wspomniano też o tym, że żona Ignacego nie potrafiła utrzymać w finansowych ryzach przedsiębiorstwa naftowego męża i rozsprzedawszy wszystkie dobra, zmarła w przytułku dla ubogich.

W drugiej części spotkania pani Arletta podzieliła się swoją bogatą wiedzą i pasją do koronek. Przedstawiła dzieje rzemiosła koronkarskiego. Opowiedziała, jak powstała koronka klockowa i jaka była jej historia. Koronkę uznaje się za jeden z najpiękniejszych i najbardziej ekskluzywnych wyrobów tekstylnych, które wzbogaciły modę damską i męską. Prowadząca pokazała w jaki sposób wykorzystać je dziś, by stworzyć nowoczesną i szykowną stylizację. Niewątpliwie ciekawą atrakcją tego wieczoru była prezentacja stylizacji koronkowych z szafy pani Arletty. 

Uczestniczki spotkania przekonały się, że koronki są ciekawą propozycją artystyczną łączącą stare z nowym, potrafią prezentować się niezwykle stylowo i wdzięcznie.

"Sfinansowano ze środków Fundacja PGNiG im. Ignacego Łukasiewicza w ramach programu Rozgrzewamy Polskie Serca".

Galeria: Wykład o historii rodziny Łukasiewiczów z koronkarstwem i modą w tle

Wykład o historii rodziny Łukasiewiczów z koronkarstwem i modą w tle/ zdjecia: Czesława Włuka, Lubiteka Wykład o historii rodziny Łukasiewiczów z koronkarstwem i modą w tle/ zdjecia: Czesława Włuka, Lubiteka Wykład o historii rodziny Łukasiewiczów z koronkarstwem i modą w tle/ zdjecia: Czesława Włuka, Lubiteka Wykład o historii rodziny Łukasiewiczów z koronkarstwem i modą w tle/ zdjecia: Czesława Włuka, Lubiteka Wykład o historii rodziny Łukasiewiczów z koronkarstwem i modą w tle/ zdjecia: Czesława Włuka, Lubiteka
Zobacz całą galerię

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy.
Bądź pierwszy, wyraź swoją opinie!

Polecane artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek. czytaj więcej...

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. czytaj więcej...

Zamknij
Ułatwienia dostępu