Podsumowanie działań NURD w powiecie lubliniecki. Ujawniono ponad 50 wykroczeń

Podsumowanie działań NURD w powiecie lublinieckim. Ujawniono ponad 50 wykroczeń

24 listopada 2022, godz. 12:05
źródło: KPP Lubliniec/ zdj. własne
Udostępnij: Kopiuj link

W środę, 23 listopada mundurowi z Komendy Powiatowej Policji w Lublińcu już po raz kolejny włączyli się do działań „Niechronieni Uczestnicy Ruchu Drogowego” (NURD). W rejonach wielu przejść dla pieszych oraz w miejscach wzmożonego ruchu można było zaobserwować zwiększoną liczbę kontroli. 

Jak informuje Komenda Powiatowa Policji w Lublińcu, głównym celem tych działań była poprawa bezpieczeństwa na drogach naszego powiatu. Akcja była prowadzona w godzinach 6.00-22.00. Wzięło w niej udział 10 funkcjonariuszy Wydziału Ruchu Drogowego. 

W trakcie działań mundurowi ujawnili łącznie 54 sprawców wykroczeń, z czego 41 popełnionych zostało przez kierujących. Zmotoryzowani użytkownicy dróg, najczęściej przekraczali prędkość w rejonach przejść dla pieszych. Za to wykroczenie mundurowi ukarali 26 kierujących. 

W trakcie trwania działań funkcjonariusze kontrolowali również pieszych. Ich najczęstszymi przewinieniami było przechodzenie w miejscu niedozwolonym oraz na czerwonym świetle. Łącznie odnotowano 13 wykroczeń.

Przypomina się kierującym, że pieszy wchodzący lub przechodzący przez przejście dla pieszych ma pierwszeństwo przed pojazdem. Za nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu na przejściu dla pieszych oraz za wyprzedzanie w tym rejonie trzeba zapłacić 1500 zł, a na konto kierowcy wpada aż 15 pkt karnych.

Policjanci apelują również do wszystkich uczestników ruchu drogowego o bezwzględne przestrzeganie obowiązujących przepisów i zachowanie szczególnej ostrożności, gdyż w okresie jesienno-zimowym warunki na drogach szybko ulegają zmianie. Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego muszą pamiętać o używaniu elementów odblaskowych nie tylko poza obszarem zabudowanym, ale na wszystkich nieoświetlonych drogach, także w obszarze zabudowanym. Kierujący samochodem ma wtedy kilkukrotnie większą możliwość odpowiednio wcześnie zauważyć pieszego, a tym samym zwiększyć szanse na bezpieczne wykonanie manewru hamowania bądź wymijania.

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy.
Bądź pierwszy, wyraź swoją opinie!

Polecane artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek. czytaj więcej...

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. czytaj więcej...

Zamknij
Ułatwienia dostępu