Pierwszy transport maszyny TBM dotarł do celu. Przed nami dwa kolejne

Pierwszy transport maszyny TBM dotarł do celu. Przed nami dwa kolejne

2 grudnia 2022, godz. 8:57
źródło: GDDKiA w Katowicach/ zdj. GDDKiA w Katowicach
Udostępnij: Kopiuj link

Największe elementy maszyny TBM (ang. Tunnel Boring Machine), która wydrąży tunel na odcinku drogi ekspresowej S19 Rzeszów Południe - Babica (woj. podkarpackie), zakończyły swoją podróż i dotarły na plac budowy. Transport rozpoczął się 11 listopada w Porcie Famet w Opolu i przejechał m.in. autostradą A1, przez fragment powiatu lublinieckiego. W nocy z 2 na 3 grudnia wyruszy drugi transport, który przejedzie tożsamą trasą.

Transport maszyny TBM to wyjątkowe przedsięwzięcie pod względem logistycznym i technicznym, przygotowywane od wielu miesięcy przez wyspecjalizowane firmy.

Ładunek przejechał trasę liczącą ok. 750 km. Rozpoczął podróż po drogach województwa opolskiego, następnie przez województwa śląskie, łódzkie, mazowieckie i lubelskie dotarł na miejsce budowy na Podkarpaciu. Transport przejechał m.in. autostradą A4, dalej przez węzeł Gliwice Sośnica wjechał na A1, a następnie poruszał się po S8 w kierunku Warszawy. Dalej, mostem w ciągu S2 przekroczył Wisłę i drogą ekspresową S17 i S12 dotarł do Lublina. Stąd skierował się na S19 i w okolicach Rzeszowa na obecną DK19, aby dotrzeć na plac budowy odcinka szlaku Via Carpatia - czytamy na stronie Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, Oddział Katowice.

Przed nami jeszcze dwa następne transporty. Kolejny wyruszy w nocy z 2 na 3 grudnia, a jego największy element (napęd główny maszyny) będzie niewiele węższy od tego w pierwszym transporcie. Jego waga to ok. 240 ton. 

Trasa przejazdu i utrudnienia z nią związane będą tożsame z tymi, jakie generował pierwszy transport (...) - informuje GDDKiA.

Z kolei trzeci konwój wyruszy w styczniu. Będzie składał się z czterech zestawów, znacznie mniejszych części maszyny. Nie będzie on generował utrudnień w ruchu i zostanie podzielony na dwie noce. 

GDDKiA apeluje do wszystkich kierowców o ostrożność i stosowanie się do znaków oraz wprowadzanej na czas przejazdu zmienionej organizacji ruchu. Przejazd pierwszego transportu wywołał olbrzymie zainteresowanie, a w wielu miejscach, pomimo zimna i późnej pory, gromadziły się tłumy widzów. Apeluje się do nich o rozwagę, parkowanie pojazdów tak, by nie utrudniały przejazdu kolumny, i rozwagę przy robieniu zdjęć czy nagrywaniu filmów. 

Poniżej zamieszczamy trasę przejazdu (stan na 3 listopada):

źródło: GDDKiA w Katowicach

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy.
Bądź pierwszy, wyraź swoją opinie!

Polecane artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek. czytaj więcej...

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. czytaj więcej...

Zamknij
Ułatwienia dostępu