Projekt „Stop przemocy wobec seniorów” powoli zmierza do zakończenia

Projekt „Stop przemocy wobec seniorów” powoli zmierza do zakończenia

9 grudnia 2022, godz. 12:28
inf. pras. MOPS Lubliniec
Udostępnij: Kopiuj link

Przez ponad 6 miesięcy lublinieccy seniorzy brali udział w przygotowanym specjalnie dla nich projekcie. W obliczu tak poważnego problemu, jakim jest przemoc wobec osób starszych, uwzględniono w nim poradnictwo specjalistyczne. 

Każdy uczestnik mógł skorzystać z porady psychologa i prawnika w czasie konsultacji indywidualnych. Pozostałe działania projektowe przybrały formę informacyjną i warsztatową. Do współpracy zaproszono specjalistów, którzy rzeczowo i przystępnie omawiali istotne kwestie związane z różnymi formami przemocy. Wśród nich znalazł się Rzecznik Praw Konsumenta, gerontopedagog, pracownik policji i specjaliści ds. przeciwdziałania przemocy z Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej.

Projekt był wyjątkowy nie tylko ze względu na długi czas trwania i wyjątkowo duże zaangażowanie beneficjentów w przebieg poszczególnych działań. Innowacją była terapia metodą Tomatisa, którą objęto 20 seniorów, a także warsztaty dla uczniów lublinieckich szkół na temat zjawiska przemocy dotykającego seniorów. Największą uwagę przyciągała jednak lokalna kampania na rzecz przeciwdziałania przemocy wobec osób starszych. Podczas plenerowych spotkań w przestrzeni miasta Lublińca pracownicy Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej i DDP „Klub Seniora” służyli radą i informacjami. Tłem wyżej wymienionej kampanii stała się tematyczna wystawa obrazów. Działanie to idealnie wpisywało się w Miejski Projekt Streetworkingowy, który znalazł już swoje stałe miejsce w harmonogramie lublinieckich, letnich wydarzeń.

materiały nadesłane: MOPS Lubliniec

Okazją do podsumowania  projektu stało się uroczyste seminarium „Bezpieczna jesień życia”, które miało miejsce 5 grudnia w Miejsko-Powiatowej Bibliotece Publicznej „LUBITEKA”. Na tą wyjątkową okoliczność zaproszono Panią dr Monikę Mularską-Kucharek, terapeutkę, ekspertkę ds. rozwoju osób dojrzałych. Jej wystąpienie pt. „Dotyk anioła w kryzysie! O magicznej mocy słów, gestów i relacji” spotkało się z żywym przyjęciem, wzbudzając zainteresowanie wśród zgromadzonych gości i skłaniając ich do aktywnego udziału i dyskusji. Otwartość i życzliwość płynąca od mówczyni uczyniła wydarzenie wyjątkowym i godnym zapamiętania, a wzbogacenie wykładu o życiowe przykłady, zaczerpnięte z praktyki zawodowej tylko wzmocniło przystępność i ważność idei płynącej z treści. Ponadto podczas spotkania wręczono uczestnikom projektu pamiątkowe dyplomy i dokonano prezentacji wszystkich projektowych działań. 

materiały nadesłane: MOPS Lubliniec

Realizatorzy projektu pragną raz jeszcze podziękować wszystkim beneficjentom projektu za
poświęcony czas i zaangażowanie w działania projektowe.

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy.
Bądź pierwszy, wyraź swoją opinie!

Polecane artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek. czytaj więcej...

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. czytaj więcej...

Zamknij
Ułatwienia dostępu