Innowatorzy i globtroterzy, czyli edukacyjne podróże nauczycieli SP 2 w Lublińcu

Innowatorzy i globtroterzy, czyli edukacyjne podróże nauczycieli SP 2 w Lublińcu

13 grudnia 2022, godz. 11:13
artykuł nadesłany: SP 2 w Lublińcu
Udostępnij: Kopiuj link

Zamieszczamy relację Szkoły Podstawowej nr 2 z edukacyjnych podróży ich nauczycieli w 2022 r.:

 

Nauczyciele Szkoły Podstawowej numer 2 w Lublińcu to prawdziwi globtroterzy w poszukiwaniu nowinek edukacyjnych i ciekawych rozwiązań dla systemu edukacji. W kwietniu i w sierpniu dokształcali się, uczestnicząc w projektach międzynarodowych.

Malta 

W dniach 22.04.2022r. – 29.04.2022r. grupa nauczycieli ze Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Lublińcu uczestniczyła w realizacji kolejnego projektu ERASMUS + AKCJA KA1 MOBILNOŚĆ KADRY EDUKACJI SZKOLNEJ pt. „Wizja nowoczesnej szkoły–kształtowanie u uczniów kompetencji kluczowych”.

Nauczyciele Szkoły Podstawowej nr 2 w Lublińcu na Malcie/ zdj. nadesłane

Instytucja partnerska - Gozo College  Secondary School (Malta) zapewniła nam bardzo bogaty i zróżnicowany program zajęć w ramach job shadowing. 

Gozo Secondary School to nowoczesna szkoła dla młodzieży. Cechuje się wysokim poziomem w zakresie przedmiotów ścisłych, informatyki i języków obcych. Zróżnicowane narzędzia informatyczne, nowoczesne wyposażenie pracowni  i wykorzystywane programy multimedialne umożliwiają wdrożenie nowatorskich metod na zajęciach ogólnokształcących oraz przygotowanie młodzieży do międzynarodowego rynku pracy. Doradztwo zawodowe i rozpoznawanie predyspozycji intelektualnych ucznia jest bardzo ważnym etapem w życiu młodego człowieka.

Ponadto bardzo dobrze rozwinięta jest struktura zajęć przygotowujących do życia, realizujących specyficzne zadania edukacyjno-wychowawcze i rozsądnie uwzględniających indywidualne potrzeby uczniów z dysfunkcjami. Mieliśmy możliwość obserwacji pracy nauczyciela wspomagającego na takich zajęciach. Poznaliśmy metody, które przyczyniają się do zwiększenia motywacji wśród uczniów, stwarzają możliwości ich rozwoju i osiągnięcia sukcesu.

Dowiedzieliśmy się, że języki maltański i angielski są wykorzystywane równorzędnie do nauczania na poziomie szkoły podstawowej i średniej. Oba języki są też przedmiotami obowiązkowymi. Oprócz tego uczniowie uczą się języka hiszpańskiego, włoskiego i  francuskiego.

Nasze uczestnictwo w zajęciach obejmowało szerokie spektrum zagadnień. Poznaliśmy system edukacji i ewaluacji na Malcie, programy i podręczniki, sposoby wykorzystania środków dydaktycznych.

Mieliśmy możliwość poznawania nowoczesnych i innowacyjnych metod nauczania oraz zarządzania placówką oświatową, co pozwoli na osiągnięcie głównego celu projektu, jakim jest podniesienie jakości pracy szkoły. 
Instytucja partnerska zadbała również o to, abyśmy mogli poznać  kulturę, architekturę i osobliwości krajobrazowe wysp maltańskich. 

Zdobytą wiedzę pragniemy  przekazać kolegom i współpracownikom oraz wykorzystać ją do udziału w kolejnych projektach.
    
Finlandia 

W sierpniu 2022r. kolejna grupa nauczycieli uczestniczyła w realizacji następnej mobilności projektu. Tym razem kadra pedagogiczna uczestniczyła w szkoleniu job shadowing w Donnerska skolan w mieście Kokkola (Finlandia).

Nauczyciele Szkoły Podstawowej nr 2 na szkoleniu w Finlandii/ zdj. nadesłane

System edukacji w Finlandii jest jednym z najlepiej funkcjonujących i najbardziej efektywnych na świecie. Za tak nadzwyczajne rezultaty odpowiada przede wszystkim prawo do równego, powszechnego i bezpłatnego nauczania, skoncentrowanie na wspieraniu ucznia, a także odejście od ocen i testów. Nie ma rankingów szkół, różnice pomiędzy szkołami są niewielkie, a jakość nauczania jest wysoka.  

W Finlandii, oświata jest finansowana ze środków publicznych. Uczniowie mają zapewnione podręczniki, zeszyty, pomoce dydaktyczne, a także komplety łyżew, nart, rowerów oraz darmowe posiłki. Nauczyciele są postrzegani jako wykonawcy prestiżowego zawodu, a ich szkolenia są w całości finansowane przez państwo. 

Donnerska skolan to specyficzna placówka dwujęzyczna, w której uczą się dzieci w języku szwedzkim i fińskim, gdyż miasto Kokkola jest enklawą szwedzkiej mniejszości. Grupa naszych nauczycieli miała okazję obserwować całe spektrum zajęć z przedmiotów bazowych. Szkolenie miało na celu poznanie innowacyjnych sposobów nauczania, nowych metod aktywizujących, kreatywnych, zachęcających do czytelnictwa, twórczego pisania, praktycznego liczenia, ćwiczenia wyobraźni przestrzennej. Pogłębienie wiedzy dotyczącej metod i technik koncentracji, kształcenia pamięci, budowania motywacji, dyskutowania i krytycznego myślenia wpłynie na kształcenia kompetencji kluczowych u uczniów. 

Obserwowaliśmy poszczególne etapy procesu lekcyjnego, metody i formy pracy, relacje pomiędzy uczniami i nauczycielami oraz mentalność i kulturę fińską. Wiele rzeczy nas zaskoczyło. System edukacyjny szkoły fińskiej znacząco się różni od systemu polskiego. 
Długość lekcji jest zróżnicowana w zależności od przedmiotów. Codziennie uczniowie mają lekcje od 8.00-14.00, w większości prowadzone są w sposób multimedialny. 

Zachwyciła nas wszechobecna cisza na korytarzach, w otoczeniu szkoły, w salach lekcyjnych. Uczniowie spędzają przerwy na spokojnych rozmowach, w szkole nie występuje nadmiar bodźców, co sprzyja koncentracji i przyswajaniu wiedzy.    

Donnerska skolan, to szkoła ze świetną bazą sportowo-rekreacyjną. Nauczyciele kładą nacisk na hartowanie uczniów, którzy większość lekcji wychowania fizycznego spędzają na zewnątrz. Do późnej jesieni rozgrywki zespołowe na boiskach szkolnych, a w porze zimowej w ramach lekcji wychowania fizycznego jazda na łyżwach, jazda na nartach. Niesamowite wrażenie wywarły na nas również klasopracownie i zawartość merytoryczna książek. Dzieci w Finlandii uczą się, jak dobrze i ekonomicznie prowadzić dom. Jest to jeden z najpopularniejszych przedmiotów wybieranych przez uczniów w ramach zajęć fakultatywnych.

Donnerska skolan w Kokkoli zadbała również abyśmy mogli poznać kulturę, architekturę i osobliwości Finlandii. Zwiedziliśmy zabytkową część Kokkoli, poznaliśmy fragmenty historii fińskiej oraz osobliwości przyrody. Oczywiście pokosztowaliśmy tradycyjnych dań, nie pomijając mięsa z renifera. 

    Udział w projektach przyczynił się do zdobycia nowych kompetencji zawodowych. Sprawdziliśmy nasze kompetencje językowe. Naszymi obserwacjami podzielimy się z nauczycielami naszej i innych placówek oświatowych. Niektóre zaobserwowane metody i formy działania wprowadzimy w naszej placówce. Zdobyliśmy nowe doświadczenia w zakresie wymiany informacji i wiedzy pedagogicznej na gruncie międzynarodowym, a przede wszystkim wzbogaciliśmy własny warsztat pracy oraz poprawiliśmy kompetencje językowe.

„Podróże kształcą”, naprawdę warto przyglądać się najlepszym systemom edukacyjnym i wprowadzać w swojej szkole wszystkie dobre praktyki. 

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy.
Bądź pierwszy, wyraź swoją opinie!

Polecane artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek. czytaj więcej...

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. czytaj więcej...

Zamknij
Ułatwienia dostępu