O czym musi pamiętać właściciel samochodu? Najważniejsze obowiązki

O czym musi pamiętać właściciel samochodu? Najważniejsze obowiązki

16 grudnia 2022, godz. 7:45
Materiał zewnętrzny
Udostępnij: Kopiuj link

Posiadanie auta to nie tylko ogromna wygoda oraz przyjemność jazdy. Każdy właściciel samochodu ma również określone obowiązki, których musi dotrzymać, aby jego własność została dopuszczona do poruszania się po drogach. Wyjaśniamy, jakich formalności trzeba dopełnić.

  1. Obowiązek rejestracji samochodu
  2. Badanie techniczne pojazdu
  3. Ubezpieczenie OC
  4. Dodatkowe obowiązki związane z korzystaniem z samochodu

Wiele informacji na temat obowiązków stojących przed właścicielem samochodów podaje strona Specjalistka net.

Obowiązek rejestracji samochodu

Jak czytamy na http://specjalistka.net/obowiazki-wlasciciela-auta/, do podstawowych obowiązków właściciela auta należy jego rejestracja. Stanowi ona pierwsze działanie, niezależnie od wartości i pochodzenia pojazdu, a więc tego, czy został kupiony w Polsce czy zagranicą, u dealera czy z rynku wtórnego.

Aby zarejestrować samochód, należy przedstawić:

  • dowód własności,
  • kartę pojazdu, jeśli została wydana,
  • poprzedni dowód rejestracyjny, jeśli samochód był wcześniej zarejestrowany,
  • dowód odprawy celnej przywozowej - w przypadku pojazdu sprowadzonego z zagranicy. 

Potwierdzeniem rejestracji jest umieszczenie ważnych danych w dowodzie rejestracyjnym oraz w centralnej ewidencji pojazdów dokonywane przez pracownika wydziału komunikacji.

Badanie techniczne pojazdu

Kolejnym obowiązkiem właściciela pojazdu jest coroczne przeprowadzenie badań technicznych, których potwierdzenie stanowi wpis do dowodu rejestracyjnego. Koszty takiego badania opłaca właściciel.

W przypadku samochodów osobowych pierwsze badanie przeprowadza się jeszcze przed rejestracją auta, a później powtarza się je co roku. Wyjątkiem są sytuacje, w których zaistnieje konieczność przeprowadzenia dodatkowej weryfikacji. Takie badanie - poza wynikającym z przepisów terminem - może zlecić na przykład policjant przy kontroli drogowej lub starostwa, stwierdziwszy, że poruszanie się samochodem może zagrażać bezpieczeństwu ruchu drogowego lub środowisku.

Zapominanie o tym obowiązku może okazać się bardzo kosztowne, gdyż jazda bez ważnego badania technicznego grozi karą do 1500 zł.

Ubezpieczenie OC

Polisa OC jest - zgodnie z obowiązującymi przepisami - jedynym ubezpieczeniem obowiązkowym. Obejmuje ona przede wszystkim rekompensatę szkód materialnych i osobowych związanych ze spowodowaniem kolizji. Co istotne, ubezpieczenie przypisane jest zawsze do konkretnego samochodu, nie zaś do jego właściciela, jednak to właśnie jego właściciel ponosi odpowiedzialność za brak ubezpieczenia. Kara za brak polisy może przekroczyć nawet 6000 złotych, co sporo przekracza wydatki, które trzeba ponieść, wykupując odpowiedni pakiet u ubezpieczyciela.

Posiadacz pojazdu ma prawo zawrzeć umowę ubezpieczeniową z dowolnym zakładem ubezpieczeń, a ponieważ zakres polisy zawsze jest taki sam, można w tym przypadku za podstawowe kryterium wyboru uznać cenę. Ile powinna kosztować polisa? Na to pytanie nie sposób odpowiedzieć jednoznacznie, gdyż wysokość składki zawsze jest wyliczana indywidualnie, w oparciu o dane pojazdu (między innymi wiek samochodu, moc silnika, markę) oraz informacje na temat właściciela (między innymi dotychczasowa historia ubezpieczeniowa).

Dodatkowe obowiązki związane z korzystaniem z samochodu

Każdy właściciel auta przyjmuje na siebie również obowiązek troski o prawidłowy stan pojazdu. Oznacza to dbałość o stronę techniczną wszystkich elementów samochodu: opon, tablic rejestracyjnych, szyb, świateł. Opony muszą mieć odpowiednio głęboki bieżnik, zapewniający bezpieczeństwo poruszania. Tablice, szyby i światła muszą natomiast być widoczne.

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy.
Bądź pierwszy, wyraź swoją opinie!

Polecane artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek. czytaj więcej...

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. czytaj więcej...

Zamknij
Ułatwienia dostępu