Dzisiejszy sondaż: Czy Polacy wyjdą z grupy na EURO 2024?

Odpowiedzi:

Uwaga na złodziei w święta. Policja ostrzega

Uwaga na złodziei w święta. Policja ostrzega

16 grudnia 2022, godz. 10:42
Lubliniec.info, KPP Lubliniec/ zdj. arch. Lubliniec.info
Udostępnij: Kopiuj link

Nieobecność w domu, spowodowana np. wyjazdem do rodziny, staje się świetną okazją dla włamywaczy. Warto zatem pamiętać, aby chronić nasz dobytek. Jak informuje Komenda Powiatowa Policji w Lublińcu, od początku grudnia policjanci przyjęli kilka zawiadomień od osób, których posesje zostały okradzione.

Wiele osób podczas przygotowań i zakupów zapomina o zamknięciu okien, drzwi wejściowych i bram garażowych. Domy i mieszkania pozostają często bez opieki przez kilka dni. Dodatkową pokusą dla złodziei jest również fakt, że w okresie świątecznym w domach przybywa mnóstwo wartościowych przedmiotów. 

Nie musimy wcale wyjeżdżać na dłuższy okres. Tak naprawdę włamywacz potrzebuje bardzo niewiele czasu, aby ogołocić nasze mieszkanie z pieniędzy i kosztowności – pisze lubliniecka policja.

Do takich przypadków dochodzi również w naszym regionie. W grudniu na terenie powiatu odnotowano trzy przypadki kradzieży z terenu prywatnych posesji – informowała nas mł. asp. Ewelina Paruzel, oficer prasowy KPP Lubliniec. 

Co zatem zrobić aby nasz dobytek nie padł łupem włamywacza? Poniżej kilka porad wymienianych przez policję:

 • Po zmroku zawsze zasłaniaj okna, ponieważ włamanie z reguły zawsze poprzedza obserwacja z zewnątrz.
 • Nigdy nie zostawiaj kluczy w miejscu, gdzie złodziej może je łatwo znaleźć np. na parapecie, pod doniczką, lub innym, łatwym do zlokalizowania miejscu. Staraj się wybierać miejsca nietypowe.
 • Nie chwalmy się na stronach internetowych, że wyjeżdżamy, ponieważ o wiele bezpieczniej jest opowiedzieć o tym fakcie po powrocie.
 • Gdy opuszczamy nasz dom czy mieszkanie na kilka dni, zostawmy znajomym kluczyk do skrzynki pocztowej, ponieważ zbyt duża ilość nieodebranej korespondencji świadczy o tym, że nas nie ma.
 • Jeżeli wyjeżdżamy na dłużej, poprośmy zaufaną osobę, aby sprawdzała nasze mieszkanie i od czasu do czasu zapalała w nim światło. Warto również zamontować urządzenie włączające oświetlenie wraz z nadejściem zmroku.
 • Nawet jeżeli planujemy krótkie wyjścia, dokładnie pozamykajmy wszystkie drzwi i okna.
 • Doskonałym urządzeniem odstraszającym potencjalnych złodziei, jest zainstalowany w domu czy na podwórku monitoring. Obecność kamerki na pewno zniechęci niejednego włamywacza.
 • Nie chwalmy się nowym sprzętem, zakupem biżuterii, czy gotówką zgromadzoną w domu.
 • Nie chowajmy kosztowności w jednym miejscu np. w bieliźniarce. Szukajmy nietypowych rozwiązań, wtedy jest większa szansa na to, że włamywacz zniechęci się i odpuści.
 • Jeżeli jesteśmy właścicielami domu, postarajmy się o solidne ogrodzenie naszej posesji oraz o jej dobre oświetlenie.
 • Nie ułatwiajmy złodziejowi zadania i nawet przebywając w domu, zamykajmy na klucz furtkę, bramę do garażu oraz drzwi wejściowe.
 • Planując dłuższy urlop pomyślmy o zdeponowaniu oszczędności i biżuterii w banku lub zainstalujmy w domu sejf.
 • Nie wpuszczajmy do domu nieznajomych osób, oferujących sprzedaż przedmiotów w atrakcyjnych cenach.

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy.
Bądź pierwszy, wyraź swoją opinie!

Polecane artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek. czytaj więcej...

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. czytaj więcej...

Zamknij
Ułatwienia dostępu