Andrzejki 2005

Andrzejki 2005

29.11.2005 20:41
Gabuś
Czytanie treści strony dostępne
Andrzejki to wieczór matrymonialnych wróżb odprawianych w wigilię dnia św. Andrzeja Apostoła.Pochodzenie tradycji wróżb andrzejkowych nie zostało dotąd wyjaśnione. Uprawiano je na terenie całej Europy, źródła pisane wspominają o nich już w XII wieku, ale znano je i praktykowano o wiele wcześniej. Niektórzy etnografowie wywodzą je nawet ze starożytnej Grecji (i wiążą je z greckim źródłosłowem imienia Andrzej aner, andros = mężczyzna).

Inni wiążą tradycję andrzejkową z kultem starogermańskiego boga płodności Freyera, patrona miłości i płodności.W Polsce pierwsze wzmianki o Andrzejkach pojawiły się w XVI wieku.
Andrzejki kojarzą się przede wszystkim z takim zwyczajem jak lanie wosku przez klucz, ale istnieją też inne wróżby andrzejkowe, dzięki którym panny miały nadzieję poznać imię lub twarz przyszłego męża. Dziewczęta zaglądały nocą do studni, lub zerkały w lustro o północy, aby ujrzeć twarz ukochanego. Andrzejkowe wróżby wykorzystywały też buty, drobne przedmioty ukryte pod talerzykami, gałązki wiśni, a nawet obierki z jabłek. Bardzo dużą wagę przywiązywano też do snów w Andrzejki. Dobrym sposobem na wróżby andrzejkowe było pisanie imion na kartkach chowanych potem pod poduszkę, a rano losowanie jednej z nich. W Andrzejki nawet zwierzęta domowe przepowiadały, która z panien pierwsza wyjdzie za mąż, a także z której strony nadejdzie narzeczony.
Wiadomo, że początkowo był to wieczór wyłącznie matrymonialnych wróżb niezamężnych dziewcząt. Wróżby te były traktowane bardzo poważnie i odprawiano je w odosobnieniu. Dopiero później wieczór wigilii świętego Andrzeja (czyli wieczór i noc z 29 na 30 listopada) stał się zabawą dla wszystkich. Obecnie w najciekawszych wróżbach andrzejkowych chętnie biorą udział wszyscy, niezależnie od płci, wieku i stanu cywilnego. Redakcja Lubliniec Info życzy udanej zabawy w Andzejki!

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy.
Bądź pierwszy, wyraź swoją opinie!

Dołącz do dyskusji

Polecane artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek. czytaj więcej...

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. czytaj więcej...

Zamknij
Ułatwienia dostępu