zdj. pexels.com

Jak wygląda produkcja opakowań ?

11 stycznia 2023, godz. 8:35
Materiał zewnętrzny / zdj. pexels.com
Udostępnij: Kopiuj link

Opakowania towarzyszą nam na każdym kroku. Znajdziemy je na sklepowych półkach, przychodzą w nich zamawiane przez nas produkty, jak również wykorzystujemy je do obdarowywania bliskich nam osób. Rzadko kiedy zastanawiamy się jednak, na czym dokładnie polega produkcja opakowań. Wbrew pozorom jest to proces wymagający uwagi i niezwykłej dokładności. Efektem są praktyczne, estetyczne i funkcjonalne opakowania.

Jak powstają opakowania z papieru?

Podstawowym surowcem używanym do produkcji opakowań z papieru są włókna, pochodzące z drewna, bawełny bądź lnu. Powstaje z nich miazga poddawana flotacji i bieleniu, co prowadzi do powstania masy papierniczej. Im lepsza jej jakość, tym wytrzymalsze będzie opakowanie. Masę papierniczą umieszcza się w specjalnych urządzeniach wycinających, zaopatrzonych w wykrojniki oraz składarko-sklejarki. W zależności od życzenia klienta na gotowych opakowaniach można nadrukować logo firmy bądź dowolny inny wzór.
 
Jeśli mamy duże wymagania odnośnie produktu końcowego, drukarnia opakowań powinna posiadać odpowiednio duże doświadczenie w swojej pracy. Rzetelność, dokładność i praca z wykorzystaniem innowacyjnych maszyn jest w dzisiejszych czasach podstawą. Popularność wciąż zdobywa druk fleksograficzny. 

Jak powstają opakowania kartonowe?

Do wytworzenia klasycznych opakowań kartonowych wykorzystuje się tekturę, czyli najgrubszy materiał papierniczy. Powstaje on z makulatury i grubszego ścieru drzewnego poddawanych obróbce termicznej i chemicznej. Efektem takich działań jest pojedyncza warstwa papiernicza o nazwie liner. Po sklejeniu kilku linerów powstaje tektura – może mieć od 2 do nawet 7 warstw. Im będzie ich więcej, tym tektura będzie sztywniejsza i wytrzymalsza na ewentualne zniekształcenia.
 
Z kartonu najczęściej wykonuje się opakowania do żywności. Również jego powierzchnię można dowolnie zadrukować, dbając o personalizację kartonu.

Jak powstają opakowania foliowe?

Folia powstaje z granulatu tworzywa sztucznego. Istnieją do tego 2 metody: rozdmuchu oraz wylewu. Pierwsza jest korzystniejsza pod względem cenowym, a efekt stanowi bardzo mocna i wytrzymała folia. Natomiast metoda wylewu umożliwia produkcję elastycznej folii, bardzo odpornej na zerwanie. Ostatnim etapem jest przycinanie, formowanie i zgrzewanie folii - od klienta zależy, z ilu warstw będzie się składać opakowanie. Alternatywą jest produkcja zadrukowanych rolek, z których następnie klient samodzielnie tworzy opakowania. 
 
Dużą popularnością cieszą się opakowania papierowe laminowane, z foliowym okienkiem, jak również typu doypack. Przed złożeniem zamówienia klient powinien dokładnie znać swoje oczekiwania i zgłosić rodzaj opakowań czy rolek, z których będzie korzystał.

Komentarze

Cisza wyborcza!
Dodawanie komentarzy zostało zablokowane.

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy.
Bądź pierwszy, wyraź swoją opinie!

Polecane artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek. czytaj więcej...

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. czytaj więcej...

Zamknij
Ułatwienia dostępu