Ferie w bibliotece – podsumowanie [ZDJĘCIA]

Ferie w bibliotece – podsumowanie. Uczestniczyło w nich ponad 400 dzieci i młodzieży [ZDJĘCIA]

12 lutego 2023, godz. 9:52
nadesłane: Miejsko-Powiatowa Biblioteka Publiczna w Lublińcu
Udostępnij: Kopiuj link

Biblioferie 2023 w Miejsko-Powiatowej Bibliotece Publicznej im. J. Lompy w Lublińcu za nami. Ten wspólny feryjny czas od 16 stycznia do 28 stycznia w Lubitece i Filii nr 3 dostarczył  uczestnikom prawdziwych wrażeń. W galerii zamieszczamy nadesłane zdjęcia.

Dzieci i młodzież z Lublińca i powiatu skorzystała z ciekawych warsztatów plastycznych i rękodzielniczych, które pokazały, że udany czas odpoczynku od obowiązków szkolnych to nie tylko pobyt na zimowisku. Cykl spotkań pod hasłem „Biblioferie 2023” pozwoli dzieciom i młodzieży spędzić wolny czas w twórczy, a przy tym przyjemny i wesoły sposób. Rozmaitość propozycji sprawiła, że każdy mógł znaleźć coś dla siebie, a o nudzie nie było mowy. 

Biblioteczne zimowe warsztaty  w LUBITECE prowadzili Mariusz Żymierski, Czesława Włuka, Ewa Chrobok i Dorota Kucharczyk, natomiast w FILII NR 3 pracujące tam bibliotekarki, które dla swoich małych czytelników przygotowały bardzo ciekawe zajęcia. 

Pierwszy dzień ferii rozpoczęto warsztatami garncarstwa, na których Mariusz Żymierski opowiedział o glinie, o zrobionym przez siebie kole garncarskim oraz sposobie wypalania w specjalnych piecach zrobionych przedmiotów. Następnie uczestnicy pod czujnym okiem prowadzącego dali upust swojej fantazji, ugniatali i lepili z gliny. Za pomocą własnych rąk stworzono unikalne dzieła. Uczestnicy spróbowali również swoich sił tworzenia na kole, które „zatrzymało” na chwilę dzieci, nawet te najbardziej ruchliwe. 

Na warsztatach plastycznych Czesławy Włuki uczestnicy odnaleźli inspiracje do swobodnych  twórczych działań. Przenieśli się w świat sztuki, by poznać wielkich artystów: Vincenta Van Gogha, Stanisława Wyspiańskiego, Jacksona Pollocka, Amedeo Modiglianiego i Claude’a Moneta. Prowadząca zabrała uczestników w podróż do przeszłości, by poznali postacie najwybitniejszych przedstawicieli światowego i polskiego malarstwa, których prace nas zachwycają i wzruszają.  Uczestnicy zajrzeli również do pracowni artystów i poznali metody ich pracy. Zapoznali się z pojęciami związanymi ze sztuką, wzbogacili swoją wiedzę o nowe pojęcia plastyczne, dowiedzieli się o powstawaniu kolorów oraz znaczeniu barw. Młodzi artyści wykonali prace plastyczne techniką, jaką tworzyli wielcy mistrzowie malarstwa. Każdy wykazał się pomysłowością i inwencją twórczą. Powstały piękne barwne prace. 

U Ewy Chrobok i Doroty Kucharczyk dzieci i młodzież poznali różne techniki rękodzieła. Projektowali, tworzyli i samodzielnie wykonali niepowtarzalne wyroby dając upust swojej wyobraźni. Przy wsparciu trenerskim i dzięki wskazówką prowadzących wykonywali m.in.: upominek dla babci i dziadka, kolorowe witrażyki, zabawne maski karnawałowe według własnego projektu, magiczny obrazek, drzewko szczęścia, które wymagało zręczności i odrobiny siły przy skręcaniu drucików. Prowadzące na swoich warsztatach rękodzielniczych stworzyły magiczną atmosferę i pokazały niezwykłe sposoby na rozwijanie uzdolnień artystycznych dzieci i młodzieży. 

Różnorodne i ciekawe pomysły, które zaproponowały bibliotekarki sprawiły, że dzieci z chęcią i uśmiechem licznie odwiedzały Filię nr 3. Powstało więc wiele ciekawych prac: blue monday – antydepresyjne gniotki sensoryczne, ramki na zdjęcia dla babci i  dziadka, zimowy las w słoiku, wesołe przyborniki na biurko. Po spędzeniu czasu w bibliotece uczestnicy wracali do domu we wspaniałych humorach, dzieląc się z rodzicami swoimi przeżyciami. 

Tegoroczne ferie zimowe były bardzo ciekawe i udane. Cieszymy się, że młodzi ludzie zechcieli spędzić swój wolny czas nie tylko przed komputerem i telewizorem, lecz również w bibliotece między kolorowymi bajkami i książkami. Jak widać, atrakcji nie brakowało. Zorganizowane zajęcia dostarczały uczestnikom dużo pozytywnych wrażeń, pozwoliły na wzajemne poznanie się i integrację, uczyły współpracy w zespole oraz ćwiczyły umiejętności manualne, przyczyniały się do odkrywania nowych zainteresowań. 

Cieszymy się, że frekwencja dopisała podczas BIBLIOFERII 2023. W feriach w bibliotece wzięło w sumie udział 439 dzieci i młodzieży. Dziękujemy Wam za ten wspaniały czas i za to, że pośród tylu możliwości wybraliście właśnie nasze propozycje. Było  wyjątkowo! Biblioteka wciąż jest otwarta i czeka na wszystkich, którzy zechcą się z nią zaprzyjaźnić. Nie zwalniamy tempa i zapraszamy na nowe spotkania, zajęcia, warsztaty i imprezy – pisze Lubiteka.

Galeria: Biblioferie 2023

Biblioferie 2023 / zdj. nadesłane: Miejsko-Powiatowa Biblioteka Publiczna w Lublińcu Biblioferie 2023 / zdj. nadesłane: Miejsko-Powiatowa Biblioteka Publiczna w Lublińcu Biblioferie 2023 / zdj. nadesłane: Miejsko-Powiatowa Biblioteka Publiczna w Lublińcu Biblioferie 2023 / zdj. nadesłane: Miejsko-Powiatowa Biblioteka Publiczna w Lublińcu Biblioferie 2023 / zdj. nadesłane: Miejsko-Powiatowa Biblioteka Publiczna w Lublińcu
Zobacz całą galerię

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy.
Bądź pierwszy, wyraź swoją opinie!

Polecane artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek. czytaj więcej...

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. czytaj więcej...

Zamknij
Ułatwienia dostępu