Tunel pod przejazdem kolejowym na ul. Częstochowskiej. Radni podejmą decyzję

Tunel pod przejazdem kolejowym na ul. Częstochowskiej. Radni podejmą decyzję

21 lutego 2023, godz. 8:41
Lubliniec.info, źródło: BIP UM Lubliniec / zdj. arch. Lubliniec.info
Udostępnij: Kopiuj link

Powraca temat tunelu pod przejazdem kolejowym na ul. Częstochowskiej. Podczas nadchodzącej sesji Rady Miejskiej w Lublińcu, która odbędzie się już w czwartek 23 lutego, radni pochylą się m.in. nad projektem uchwały „w sprawie wyrażenia stanowiska w przedmiocie budowy dwupoziomowego skrzyżowania na przecięciu drogi gminnej ulicy Częstochowskiej z liniami kolejowymi”. 

Projekt zakłada wyrażenie poparcia dla działań zmierzających do wybudowania kolejowo-drogowego skrzyżowania dwupoziomowego, a w szczególności poprzez deklarację współfinansowania tej inwestycji z budżetu Gminy Lubliniec w zakresie opracowania dokumentacji projektowej. Kolejnym założeniem jest zwrócenie się z apelem do Ministra Infrastruktury oraz Prezesa Zarządu PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. o podjęcie działań zmierzających do realizacji celu. 

W uzasadnieniu uchwały zaznaczono, że skrzyżowanie ul. Częstochowskiej z liniami kolejowymi nr 61 oraz nr 143 jest największym punktem kolizyjnym i podstawowym problemem na komunikacyjnej mapie Lublińca, przez co wymaga podjęcia pilnych działań. Zamykanie przejazdu kolejowego podczas tzw. godzin szczytu niejednokrotnie skutkuje długimi korkami i paraliżem komunikacyjnym w centrum Lublińca. Z problemem mierzą się zarówno mieszkańcy miasta, jak i okolicznych miejscowości.

Aktualnie projekt przebudowy skrzyżowania kolejowo-drogowego w ciągu ul. Częstochowskiej w Lublińcu znajduje się na liście projektów priorytetowych PKP PLK S.A. do realizacji w perspektywie finansowej 2021 – 2027 jednak obecnie nie ma on jeszcze zapewnionego finansowania, gdyż finansowanie opiera się głównie na środkach z funduszy Unii Europejskiej – podano w uzasadnieniu uchwały. 

Z pozyskanych informacji wynika, że finansowanie wymienionej inwestycji może pojawić się w 2024 roku a wówczas w pierwszej kolejności otrzymają dofinansowanie te projekty, które będą w pełni gotowe do realizacji tzn. będą posiadały pozwolenie na budowę. Dlatego też konieczne jest podjęcie przez Miasto Lubliniec dalszych kroków tj. opracowanie dokumentacji projektowej obejmującej budowę przedmiotowego dwupoziomowego skrzyżowania kolejowo-drogowego – czytamy dalej w uzasadnieniu.

Pełna treść projektu uchwały oraz uzasadnienia dostępna jest >tutaj<.

Temat budowy tunelu pod przejazdem kolejowym na ul. Częstochowskiej był poruszany już wcześniej. Między innymi w czerwcu 2019 roku radny Rady Powiatu w Lublińcu Jerzy Orszulak, przy współpracy z architektem Adamem Bielą prezentowali koncepcję projektu. Informowaliśmy o tym >tutaj<.

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy.
Bądź pierwszy, wyraź swoją opinie!

Polecane artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek. czytaj więcej...

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. czytaj więcej...

Zamknij
Ułatwienia dostępu