Dzisiejszy sondaż: Czy Polacy wyjdą z grupy na EURO 2024?

Odpowiedzi:

Moc silnika spalinowego - jak wybrać odpowiednią kosiarkę?

Moc silnika spalinowego - jak wybrać odpowiednią kosiarkę?

22 lutego 2023, godz. 8:49
Materiał zewnętrzny
Udostępnij: Kopiuj link

Kosiarka spalinowa to najczęściej wybierane na potrzeby przydomowych ogrodów urządzenie. Jest ona też standardem u każdego profesjonalisty. Nie bez powodu. Sprzęt jest wygodny, mocny i wydajny. Sprawdzi się zarówno podczas koszenia małych, jak i największych połaci trawnika. Oczywiście o jego finalnej jakości decydują parametry oraz materiały użyte do wykonania danego modelu. Jak wybrać odpowiednią kosiarkę? Jaka powinna być moc jej silnika?

Wybieramy kosiarkę spalinową - kluczowe parametry urządzenia 

Kosiarka spalinowa to z pozoru proste urządzenie. Nic bardziej mylnego. Decydując się na wybór konkretnego modelu, spora liczba osób kieruje się rankingami dostępnymi w Internecie, bądź reputacją producenta. Wiele osób zapomina jednak o najważniejszym - parametrach. Te muszą być bowiem dostosowane do indywidualnych potrzeb naszego trawnika. Inne kosiarki sprawdzą się w przypadku mniejszych, mało zarośniętych trawników, a inne w przypadku tych dużych i gęstych. Jakie parametry należy wziąć pod uwagę?

  • Rodzaj silnika. Do wyboru mamy modele wyposażone w silniki dwu- lub czterosuwowe. Pierwsze z nich są bardziej zwrotne, lżejsze oraz mocniejsze, dedykowane do nierównego terenu, jednocześnie zużywające więcej paliwa oraz emitujące więcej hałasu i spalin. Drugie to rozwiązanie bardziej ekonomiczne. 
  • Szerokość robocza. Im szersza jest kosiarka, tym szybciej trawnik będzie skoszony. Szerokie kosiarki polecane są przede wszystkim w przypadku trawników dużych, na których nie ma przeszkód. Mniejsze modele poleca się wybierać w momencie, kiedy na trawnikach znajdują się krzewy czy krzaki. 
  • Wysokość koszenia. Standardowy trawnik kosi się na wysokości od 35 do 40 mm. W przypadku wyższych traw, pielęgnacji łąki kwietnej czy pierwszego koszenia młodego trawnika, konieczny będzie jednak zakup kosiarki o wysokości koszenia nawet do 100 mm.  
  • Mechanizm tnący. Do wyboru mamy urządzenia rotacyjne lub wrzecionowe. Pierwsze z nich są proste w budowie, doskonale radzą sobie z trawą wysoką i polecane są do pracy z terenem nierównym. Drugie to z kolei doskonały wybór do pielęgnacji niskich, dekoracyjnych trawników.  

Pozostaje jeszcze jeden bardzo ważny parametr - moc silnika.

Kosiarka spalinowa - jaka moc silnika? 

Moc kosiarki spalinowej należy dostosować do wielkości powierzchni, którą chcemy skosić. Pod uwagę należy wziąć także gęstość oraz wysokość trawy. Im większa i gęstsza będzie trawa, tym większa moc będzie niezbędna do wykonania tej czynności.  

Najprostsze oraz najtańsze kosiarki to modele o mocy do 2 KM. Są one przystosowane do małych, niewymagających, niskich i rzadkich traw. Z trawnikami nieco bardziej gęstymi, o powierzchni około 400 m² z powodzeniem poradzą sobie kosiarki o mocy od 3,5 do 4 KM. Przy większej powierzchni, do około 600 m², warto wybrać kosiarkę spalinową, której moc silnika wynosi ok. 4,5 KM. Kosiarka o mocy 5 KM jest nieco bardziej zaawansowanym urządzeniem, które poradzi sobie z dużo gęstszą oraz wyższą trawą. Z jej pomocą szybko i sprawnie skosimy obszar ok. 1000 m². W przypadku bardzo dużych powierzchni, powyżej tej wartości, warto wziąć pod uwagę zakup profesjonalnej kosiarki spalinowej, której moc wynosi od 5,5 nawet do 7 KM. 

Na wygodę i szybkość koszenia ma wpływ nie tylko moc kosiarki, ale również jej inne parametry. Należy wziąć tu pod uwagę szerokość roboczą urządzenia czy długość noża. Większa szerokość pozwoli nam na skoszenie większej powierzchni w krótszym czasie. Dłuższy nóż sprawi z kolei, że kosiarka będzie kosić większy obszar roboczy podczas jednego przejechania. Źle dobrane do powierzchni urządzenie może wydłużyć oraz skutecznie utrudnić pracę, a także doprowadzać do częstych awarii sprzętu czy jego szybszego zużycia.

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy.
Bądź pierwszy, wyraź swoją opinie!

Polecane artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek. czytaj więcej...

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. czytaj więcej...

Zamknij
Ułatwienia dostępu