Podpisano porozumienie z PKP w sprawie dwupoziomowego skrzyżowania na ul. Częstochowskiej
Kolejny krok ku budowie tunelu na ul. Częstochowskiej w Lublińcu. Miasto podpisało porozumienie z PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. w sprawie ustalenia zasad współpracy, w zakresie opracowania dokumentacji niezbędnej do przygotowania i przeprowadzenia postępowania na wyłonienie wykonawcy dla opracowania projektu zagospodarowania terenu wraz z projektem architektoniczno-budowlanym oraz przygotowania na ich podstawie programu funkcjonalno-użytkowego dla inwestycji - poinformowała w mediach społecznościowych Zastępca Burmistrza Miasta Lublińca Anna Jonczyk-Drzymała.
Dokładna nazwa inwestycji to „Budowa dwupoziomowego skrzyżowania kolejowo-drogowego w zamian za likwidację jednopoziomowego skrzyżowania linii kolejowych nr 61 i nr 143 w ciągu ul. Częstochowskiej na terenie miasta Lubliniec wraz z budową przejścia podziemnego w śladzie obecnego przejazdu kolejowo-drogowego”.
Zamawiającym w zakresie wymienionego opracowania będzie Gmina Lubliniec i zgodnie z wcześniejszymi ustaleniami opracowanie dokumentacji technicznej zostanie sfinansowane z budżetu Miasta Lublińca.
Opracowanie ww. dokumentacji jest pierwszym krokiem na drodze do pozyskania środków zewnętrznych, tj. środków z Krajowego Programu Kolejowego, w tym z funduszy Unii Europejskiej w celu realizacji wiaduktu kolejowego – tunelu, który zastąpi przejazd w poziomie szyn w ciągu ul. Częstochowskiej - informuje Zastępca Burmistrza.
Już podczas sesji Rady Miejskiej w lutym i w marcu Radni podjęli decyzję w sprawie wyrażenia stanowiska odnośnie tej inwestycji. Celem uchwały było m.in. wyrażenie poparcia dla działań zmierzających do wybudowania kolejowo-drogowego skrzyżowania dwupoziomowego i zwrócenie się z apelem do Ministra Infrastruktury oraz Prezesa Zarządu PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.
Z pozyskanych informacji wynika, że finansowanie wymienionej inwestycji może pojawić się w 2024 roku a wówczas w pierwszej kolejności otrzymają dofinansowanie te projekty, które będą w pełni gotowe do realizacji tzn. będą posiadały pozwolenie na budowę. Dlatego też konieczne jest podjęcie przez Miasto Lubliniec dalszych kroków tj. opracowanie dokumentacji projektowej obejmującej budowę przedmiotowego dwupoziomowego skrzyżowania kolejowo-drogowego - informowano wtedy w uzasadnieniu uchwały.
Z tego też powodu za zgodą Rady Miejskiej podjęliśmy się zadania opracowania dokumentacji projektowej, obejmującej budowę przedmiotowego dwupoziomowego skrzyżowania kolejowo-drogowego, co powinno w kilku najbliższych latach rozwiązać największy problem komunikacyjny w Lublińcu - dodaje Wiceburmistrz.
Komentarze
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy.
Bądź pierwszy, wyraź swoją opinie!