Próbował oszukać mieszkankę Lublińca metodą „na policjanta”

Próbował oszukać mieszkankę Lublińca metodą „na policjanta”

23 maja 2023, godz. 9:21
Lubliniec.info, źródło: KPP Lubliniec / zdj. arch. Lubliniec.info
Udostępnij: Kopiuj link

Niewiele brakowało, aby 76-letnia mieszkanka Lublińca była kolejną ofiarą przestępców. Można powiedzieć, że oszust wpadł na „ostatniej prostej” swojej akcji. Próbował on wyłudzić pieniądze metodą „na policjanta”.

Szczegóły opisuje Komenda Powiatowa Policji w Lublińcu. Seniorka po odebraniu telefonu od mężczyzny podającego się za funkcjonariusza policji, postanowiła wypłacić swoje oszczędności i pozostawić je w miejscu wskazanym przez oszusta. Była przekonana, że ta „operacja” ochroni jej pieniądze przed działaniem przestępców.

Oszczędności kobiety udało się ochronić dzięki czujności policjanta pełniącego służbę na stanowisku kierowania. Dostrzegł on seniorkę wychodzącą z placówki banku PKO mieszczącego się na wprost lublinieckiej komendy policji. Kobieta cały czas rozmawiała przez telefon, rozglądała się, jakby sprawdzała, czy jest obserwowana – to zachowanie przykuło uwagę policjanta.

Policjanci od kilku dni otrzymywali informacje od mieszkańców powiatu o próbach wyłudzenia pieniędzy. Dyżurny podszedł więc do seniorki, która stwierdziła, iż wie, że jest obserwowana i kierowana przez policjantów (co nie było prawdą). Mieszkanka Lublińca przyznała, że wypłaciła swoje oszczędności, aby umieścić je we wskazanym wcześniej miejscu.

Ostatecznie akcja doprowadziła do zatrzymania oszusta. Okazał się nim 40-letni mieszkaniec Gliwic. Na początku maja przejął on w podobny sposób kwotę 40 tys. zł, którą pozostawiła inna seniorka w koszu na śmieci na placu Karola Miarki w Lublińcu. Mężczyzna usłyszał zarzut oszustwa, na wniosek prokuratora sąd zastosował 3-miesięczny areszt.

Historia z pewnością ku przestrodze. Oszuści tworzą coraz to nowe scenariusze, pod którymi chcą wyłudzić pieniądze. W tej sytuacji należy pamiętać, że policjanci w żadnym wypadku nie proszą o przekazanie pieniędzy, czy ich przelanie na jakiekolwiek konto. Gdy otrzymamy taki telefon należy skontaktować się z rodziną lub policją w celu zweryfikowania informacji.

Komentarze

Cisza wyborcza!
Dodawanie komentarzy zostało zablokowane.

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy.
Bądź pierwszy, wyraź swoją opinie!

Polecane artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek. czytaj więcej...

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. czytaj więcej...

Zamknij
Ułatwienia dostępu