XXVII Regionalna Pielgrzymka Rolników w Sanktuarium Matki Bożej w Lubecku

XXVII Regionalna Pielgrzymka Rolników w Sanktuarium Matki Bożej w Lubecku

23 maja 2023, godz. 14:18
inf. pras. Biuro Poselskie Andrzeja Gawrona
Udostępnij: Kopiuj link

W sobotę 20 maja w Sanktuarium Matki Bożej w Lubecku odbyła się Regionalna Pielgrzymka Rolników z okazji Święta Świętego Izydora Oracza. Już po raz 27 rolnicy dziękowali Matce Boskiej Lubeckiej za pomoc w codziennych pracach oraz prosili o dobre plony w tym roku. 

Przedsięwzięciu patronuje Śląska Izba Rolnicza, w przygotowanie i przeprowadzenie pielgrzymki angażują się także wszystkie Samorządy Ziemi Lublinieckiej, Skansen Lubecko, Lubecka Szkoła Podstawowa i Ochotnicza Straż Pożarna. Wydarzenie uświetnił występ Kochanowickiego Young Bandu, który prowadził orszak w rytm marsza. Nie zabrakło występu zespołów ludowych: Kochciczanki z Kochcic oraz Girlanda z Piasku. Na scenie zaprezentowały się także dzieci ze Szkoły w Lubecku. 

Do Rolników i pielgrzymujących swoje listy skierowali: Robert Telus Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Jadwiga Wiśniewska Poseł do Parlamentu Europejskiego. Andrzej Gawron Poseł Ziemi Lublinieckiej obecny na wydarzeniu podziękował rolnikom za codzienną pracę i służbę na roli. Poseł Gawron słowa podziękowań skierował także do wszystkich organizatorów pielgrzymki podkreślając ich ogromne zaangażowanie w podtrzymanie tej wspaniałej tradycji. 

Nie zabrakło okazji do wyróżnień i odznaczeń – przekazanych przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Samorząd Województwa Śląskiego, Śląską Izbę Rolniczą. Odznaczeniem Ministerialnym wyróżnieni zostali: Pani Zofia Łebek, Pani Dyrektor Monika Kukowka oraz Ksiądz Proboszcz Lubeckiego Sanktuarium Tomasz Hajok. Srebrne Odznaki Honorowe za zasługi dla Województwa Śląskiego otrzymali Pani Barbara Ulfik oraz Pan Ireneusz Tudzio. Podziękowania i listy gratulacyjne ze Śląskiej Izby Rolniczej otrzymali: Pani Iwona Michalska, Pani Joanna Wons-Kleta Wójt Pawonkowa, Pan Jacek Kandzia, Pan Stanisław Lerche, Pan Bogdan Juściński. Laurem Andrzeja Gawrona Posła Ziemi Lublinieckiej za zaangażowanie w organizację Regionalnej Pielgrzymki Rolników w Lubecku wyróżnieni zostali: Pani Irena Kąpała Sołtys Lubecka, Pani Mariola Pyka Kierownik Biura Powiatowego ARiMR, Pani Monika Kukowka Dyrektor Szkoły Podstawowej w Lubecku, Pani Bożena Hankiewicz Dyrektor Biura Zarządu Śląskiej Izby Rolniczej, Pan Eugeniusz Prandzioch oraz Pan Artur Kochelt.

Po części oficjalnej odbył się Piknik Zbożowy „Święto Polskich Zbóż” na świeżym powietrzu w Lubeckim Skansenie. 

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy.
Bądź pierwszy, wyraź swoją opinie!

Polecane artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek. czytaj więcej...

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. czytaj więcej...

Zamknij
Ułatwienia dostępu