Dezynfekcja pomieszczeń, dlaczego jest tak ważna i jakie metody są najskuteczniejsze?

Dezynfekcja pomieszczeń, dlaczego jest tak ważna i jakie metody są najskuteczniejsze?

17 sierpnia 2023, godz. 7:56
Materiał zewnętrzny
Udostępnij: Kopiuj link

Dezynfekcja pomieszczeń jest kluczowym elementem utrzymania czystości i bezpieczeństwa zarówno w przestrzeniach publicznych, jak i pomieszczeniach osób prywatnych. Skuteczna dezynfekcja ma szczególne znaczenie w kontekście walki z infekcjami, zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym, gdy rozprzestrzeniają się choroby zakaźne. Przyjrzyjmy się, dlaczego odkażanie pomieszczeń jest tak ważne, jakie środki są najskuteczniejsze i gdzie można je stosować.

Na czym polega dezynfekcja pomieszczeń?

Wielu z nas na co dzień dba o czystość zarówno w kwestii higieny osobistej, jak i porządku w mieszkaniu czy miejscu pracy. Dezynfekcja rąk, czysta podłoga i umyte naczynia nią stanowią jednak gwarancji, że pomieszczenia są w pełni sterylne. Zagwarantować czystość biologiczną, czyli wolną od niebezpiecznych wirusów i bakterii, może tylko prawidłowo przeprowadzona dezynfekcja pomieszczeń.

Nawet prosta dezynfekcja mieszkania to proces eliminacji groźnych dla zdrowia mikroorganizmów, bakterii oraz wirusów. Skutecznie wykonana dezynfekcja skażonych powierzchni pomoże usunąć z całej przestrzeni także ich formy przetrwalnikowe, co zapobiega dalszemu ich namnażaniu. Zazwyczaj dezynfekcję przeprowadza się za pomocą specjalistycznych preparatów, np. opartych na nadtlenku wodoru lub czwartorzędowych solach amoniowych.

Często preparatem dezynfekującym jest alkohol, ale są też nowoczesne środki bezalkoholowe np. oparte na nano srebrze. Usuwanie niebezpiecznych patogenów zazwyczaj przeprowadzana za pomocą atestowanych środków chemicznych w sprayu (ręczna metoda dezynfekcji), czasami za pomocą pary wodnej, przy zastosowaniu wysokiej temperatury, generatorów ozonu, czy zamgławiania suchą mgłą (metoda z użyciem specjalistycznych urządzeń).

Jakie są skuteczne metody dezynfekcji powierzchni stosowane przez specjalistów?

Jak podaje ekspert od usuwania różnego typu patogenów – Mieszko Kastelnik, specjalistyczna dezynfekcja pomieszczeń polega na obniżeniu liczby drobnoustrojów do poziomu, który jest bezpieczny dla ludzi, czyli o 4 lub 5 logarytmów wielkości. Podział metod dezynfekcji dokonuje się głównie na podstawie tego, co ma być zdezynfekowane - mogą to być różnorodne powierzchnie pokryte wirusami lub bakteriami.

Najczęściej dezynfekuje się całe pomieszczenia, ale mogą to być również ich elementy:

 • Podłogi;
 • Ściany;
 • Urządzenia medyczne;
 • Meble w mieszkaniu;
 • Korytarze i klatki schodowe w przestrzeniach publicznych;
 • Pojazdy komunikacji miejskiej, karetki oraz samochodu osób prywatnych.

Inne kryterium różnicującym metody dezynfekcji jest wykorzystanie aktywnych substancji odpowiedzialnych za przeprowadzenie procesu odkażania. Do dezynfekcji rąk często używa się ciepłej wody, mydła i płynu zawierającego alokol. Do dezynfekcji ran od wielu lat stosuje się wodę utlenioną, a w placówkach medycznych oktanisept. W salonach kosmetycznych też mają odpowiednie preparaty, które nie będa powodować podrażnienia skóry.

Dezynfekcja chemiczna – czy przeprowadza się ją najczęściej?

Jedną z najczęściej stosowanych metod jest użycie środków dezynfekujących o właściwościach bakteriobójczych, takich jak:

 • Alkohole;
 • Chlor;
 • Czwartorzędowe sole amoniowe;
 • Nadtlenek wodoru;
 • Fenole;
 • Związki metali ciężkich;
 • Amoniak.

Często stosuje się również substancje powierzchniowo czynne pod postacią płynów lub żeli. Kompleksowa dezynfekcja chemiczna będzie skuteczna w eliminacji różnorodnych patogenów, ale ważne jest, aby stosować odpowiednie substancje z atetsem i zachować ostrożność w ich stosowaniu. Działania takie przeprowadza się, by uniknąć szkodliwych skutków dla zdrowia i środowiska. Co jest sprawdzonym środkiem dezynfekującym?

Okazuje się, że to właśnie chemiczne środki z nadtlenkiem wodoru wykorzystywane są najczęściej do dezynfekcji pomieszczeń i wyrobów medycznych. Niektóre preparaty zawierające alkohol i czwartorzędowe związki amoniowe o dużym stężeniu dostępne są jednak wyłącznie do użytku profesjonalnego. Takie preparaty nadają się do oczyszczania mieszkań po osobach zmarłych czy usuwania szkodliwych toksyn po pożarach.

Dezynfekcja fizyczna parą wodą, czy wodą utlenioną? Co do czego?

Dezynfekcja fizyczna może opierać się na dokładnym oczyszczeniu skażonego krwią przedmiotu poprzez zastosowanie pary wodnej o temperaturze oscylującej między 100 a 160 stopniami Celsjusza. Para ta może być używana zarówno pod normalnym, jak i zwiększonym ciśnieniem. Przy mniejszym ciśnieniu wykorzystywana jest do dezynfekcji sprzętu medycznego, wyposażenia sanitarnego, a także w przypadku narzędzi chirurgicznych.

Wody utlenionej użyjemy do fizycznej dezynfekcji powierzchni na ranie. Często po wypadku, kiedy rana jest zabrudzona lub istnieje ryzyko zakażenia, stosuje się właśnie nadtlenek wodoru pod postacią 3% roztworu. Ten środek działa antyseptycznie, niszcząc bakterie i wirusy na powierzchni skóry. Dzięki swoim właściwościom, woda utleniona jest często używana w medycynie do czyszczenia i dezynfekcji ran, co pomaga przyspieszyć proces gojenia i zapobiega potencjalnym infekcjom.

Ozonowanie pomieszczenia za pomocą Tri Tlenu

Metoda oparta na wykorzystaniu ozonu (trójtlenku tlenu) jest coraz bardziej popularna ze względu na jej silne działanie dezynfekujące. Ozon jest skutecznym utleniaczem, który niszczy mikroorganizmy poprzez atak na ich struktury komórkowe. Ta metoda znajduje zastosowanie w dezynfekcji powietrza, wody oraz powierzchni, zwłaszcza w trudno dostępnych miejscach.

Ozon skutecznie niszczy nie tylko groźne bakterie i patogeny, ale i toksyczne gazy czy zarodniki grzybów - informuje Mieszko Kastelnik, specjalista ds. dezynfekcji w firmie sprzątającej. To właśnie te właściwości dezynfekujące umożliwiają skuteczne i szybkie odkażanie miejsc prywatnych, jak i publicznych placówek.

Promieniowanie UV

Promieniowanie ultrafioletowe (UV) o odpowiedniej długości fali może zabić i dezaktywować zarazki. Urządzenia do dezynfekcji UV są stosowane w szpitalach, laboratoriach i innych miejscach wymagających wysokiego poziomu sterylności. Są one skuteczne w eliminacji zarówno bakterii, jak i wirusów, bez użycia substancji chemicznych.

Dezynfekcja termiczno-chemiczna

Dezynfekcja termiczno-chemiczna polega na połączeniu działania wysokiej temperatury z zastosowaniem środków chemicznych. Proces ten opiera się na poddaniu danej powierzchni, przedmiotu lub pomieszczenia działaniu zarówno ciepła, jak i specjalnie dobranych substancji dezynfekcyjnych.

Pierwszym etapem jest podgrzanie miejsca lub przedmiotu do odpowiednio wysokiej temperatury, która jest wystarczająca do eliminacji mikroorganizmów i patogenów. Wysoka temperatura ma zdolność niszczenia białek, enzymów i struktur komórkowych drobnoustrojów, co prowadzi do ich skutecznego wyeliminowania.

Drugim etapem jest zastosowanie specjalnie dobranych środków chemicznych, które w połączeniu z ciepłem wzmacniają działanie dezynfekcyjne. Te substancje dezynfekcyjne mogą działać na różne rodzaje drobnoustrojów, takie jak wirusy, bakterie czy grzyby, pozostawiając powierzchnie czy przedmioty wolne od patogenów.

Dezynfekcja w miejscach publicznych to kluczowy element walki z patogenami

Dezynfekcja odgrywa niezwykle istotną rolę w utrzymaniu higieny i zdrowia w różnych miejscach, zarówno publicznych, jak i prywatnych. Proces ten jest kluczowy w eliminacji drobnoustrojów i mikroorganizmów, które mogą być potencjalnymi zagrożeniami dla ludzkiego zdrowia. Ciekawostką jest to, że historia dezynfekcji sięga odległych czasów, a pierwsze udokumentowane metody dezynfekcji pochodzą już z czasów starożytnych cywilizacji.

Od tamtej pory znacząco rozwinęły się metody dezynfekcji, wykorzystując nowoczesne technologie i zaawansowane środki chemiczne, które pozwoliły na skuteczniejsze zwalczanie patogenów i ochronę zdrowia społeczeństwa. Dzisiaj odkażanie powierzchni i powietrza jest nieodłącznym elementem naszego życia, a wciąż doskonalone metody dezynfekcji pomagają nam w utrzymaniu czystości i bezpieczeństwa w różnych przestrzeniach, w których przebywamy na co dzień.

Dezynfekcja w placówkach medycznych – klucz do zdrowia

W szpitalach, klinikach i gabinetach medycznych dezynfekcja ma zasadnicze znaczenie. Powierzchnie dotykowe, sprzęt medyczny oraz pomieszczenia pacjentów wymagają regularnej dezynfekcji, aby minimalizować ryzyko infekcji wrażliwych pacjentów i personelu medycznego.

Dezynfekcja w szkołach i przedszkolach

Miejsca, gdzie przebywają dzieci, są podatne na rozprzestrzenianie się infekcji. Regularna dezynfekcja klas, toalet, placów zabaw i przedmiotów używanych przez dzieci pomaga zapobiegać wybuchom chorób i wspiera zdrowy rozwój uczniów.

Odkażanie w miejscach pracy – sposób na infekcje

Biura, zakłady pracy i inne przestrzenie, w których pracują ludzie, powinny być poddawane regularnej dezynfekcji, zwłaszcza w okresach wzmożonej aktywności wirusów i bakterii. Wprowadzenie odpowiednich protokołów dezynfekcyjnych może pomóc w zachowaniu zdrowia pracowników i zapewnieniu ciągłości działania firmy. Ozonowanie biur jest więc świetnym sposobem na różnego typu infekcje.

Gdzie zamówić profesjonalną dezynfekcję pomieszczeń?

Jeśli poszukujesz profesjonalnej dezynfekcji pomieszczeń, warto zwrócić uwagę na doświadczenie i zaawansowane podejście specjalistów w tej dziedzinie. Ogólnopolska firma Kastelnik, jest jednym z rekomendowanych dostawców usług dezynfekcyjnych, zdobywając uznanie jako godni zaufania specjaliści w branży. Dzięki fachowej wiedzy i doświadczeniu firma Kastelnik potrafi skutecznie wykorzystać wszystkie dostępne metody dezynfekcji, precyzyjnie dostosowując je do indywidualnego przypadku.

Znaczenie dezynfekcji dla zapobiegania rozprzestrzeniania się chorób

Zadaniem dezynfekcji jest eliminacja mikroorganizmów patogennych, takich jak wirusy, bakterie i grzyby, które mogą wywołać choroby u ludzi. Znaczenie dezynfekcji jest ogromne w ochronie zdrowia publicznego, ale również zwykłych ludzi. W mieszkaniach zmarłych osób często można spotkać się z materiałem biologicznym, który musi zostać poprawnie zneutralizowany. Dla specjalistów nie ma znaczenia, na jakiego rodzaju powierzchni jest krew. Wszystko musi być utylizowane w spalarnii termicznej.

W miejscach o dużej frekwencji, takich jak szpitale, szkoły, biura czy środki transportu, dezynfekcja jest niezbędna, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się infekcji. Oczywiście mamy różne rodzaje dezynfekcji, ale to właśnie technik na miejscu zdarzenia podejmuje decyzje, czy przedmioty mające kontakt z wirusami można dekontaminować, czy należy je zutylizować.

W skrajnych przypadkach należly usunąć wszystkie skażone patogenami przedmioty. Zapewnienie higienicznych warunków w pomieszczeniach, w których przebywa wiele osób, pomaga zmniejszyć ryzyko zarażenia się chorobami i wzmacnia zdrowie całej populacji.

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy.
Bądź pierwszy, wyraź swoją opinie!

Polecane artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek. czytaj więcej...

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. czytaj więcej...

Zamknij
Ułatwienia dostępu