Czym jest świadczenie kompensacyjne i komu przysługuje?

Czym jest świadczenie kompensacyjne i komu przysługuje?

10 kwietnia 2024, godz. 7:43
Artykuł sponsorowany
Udostępnij: Kopiuj link

Fundusz Kompensacyjny Zdarzeń Medycznych został wdrożony w życie 6 września 2023 roku. Jego głównym celem jest zapewnienie prostszego i szybszego niż dotychczas uzyskania rekompensaty finansowej przez pacjentów. Mowa o osobach, które podczas pobytu w szpitalu doznały uszkodzenia ciała, poważnego rozstroju zdrowia czy uległy zakażeniu szpitalnemu. Również w przypadku śmierci pacjenta w szpitalu, członkowie jego rodziny mogą ubiegać się o świadczenie z powodu straty. Świadczenie kompensacyjne jest więc całościowym odszkodowaniem za skutki zdarzenia medycznego, znanego także pod nazwą błędu medycznego, do którego doszło w szpitalu przy udzielaniu świadczeń opieki zdrowotnej, które finansowane były ze środków publicznych, czyli w ramach NFZ. Główną postawą przyznania świadczenia kompensacyjnego jest stwierdzenie, że doszło do błędu medycznego, który był możliwy do uniknięcia, gdyby tylko świadczenie zdrowotne udzielane pacjentowi zostało wykonane zgodnie z aktualną wiedzą medyczną lub gdyby zastosowano alternatywną metodę leczenia czy diagnozowania problemu zdrowotnego.

W jaki sposób uzyskać świadczenie kompensacyjne?

Wniosek o uzyskanie świadczenia kompensacyjnego należy złożyć do Rzecznika Praw Pacjenta, w terminie roku od dnia, w którym osoba wnioskująca dowiedziała się o skutkach błędu medycznego. Jednocześnie termin ten nie może być dłuższy niż 3 lata od dnia, w którym wystąpiło dane zdarzenie medyczne. 

Dokument musi zawierać: 

  • dane wnioskodawcy (imię, nazwisko, numer PESEL, adres do korespondencji, numer telefonu lub e-mail;);
  • wskazanie pokrewieństwa ze zmarłym pacjentem (w przypadku śmierci pacjenta, gdy o świadczenie ubiega się rodzina);
  • wskazanie przedmiotu wniosku (zakażenie biologicznym czynnikiem chorobotwórczym, uszkodzenie ciała, rozstrój zdrowia, śmierć);
  • wskazanie podmiotu wykonującego działalność leczniczą;
  • datę dowiedzenia się o zdarzeniu;
  • uzasadnienie wniosku (związek przyczynowo-skutkowy);
  • numer rachunku bankowego, na który ma zostać przekazane świadczenie kompensacyjne.

Kompletna dokumentacja medyczna kluczem do uzyskania świadczenia

Oprócz powyższych informacji, do wniosku powinno się dołączyć szereg dokumentów, wśród których nie może zabraknąć kopii posiadanej dokumentacji medycznej, a także innych dokumentów potwierdzających opisany stan faktyczny. Bez nich trudno będzie wskazać związek przyczynowo-skutkowy, Warto zaczerpnąć informacji na ten temat u wiarygodnych źródeł, do których należy strona https://prawapacjenta.org/. Fundacja Ośrodek Pomocy Poszkodowanym oferuje profesjonalną pomoc w uzyskaniu świadczenia kompensacyjnego, która obejmuje między innymi wsparcie w kompletowaniu odpowiednich dokumentów niezbędnych w całym procesie. Głównym atutem uzyskania świadczenia powinna być jego szybka i uproszczona procedura. Przewiduje się bowiem trzymiesięczny termin na wydanie przez Rzecznika Praw Pacjenta decyzji dotyczącej odmowy bądź przyznania świadczenia kompensacyjnego. W rzeczywistości jednak termin ten może ulec wydłużeniu – wszystko zależy od przedłożeniu niezbędnych informacji, wyjaśnień oraz dokumentów na dodatkowe żądanie Rzecznika. Profesjonalna pomoc może okazać się tu niezbędna.

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy.
Bądź pierwszy, wyraź swoją opinie!

Polecane artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek. czytaj więcej...

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. czytaj więcej...

Zamknij
Ułatwienia dostępu