
Rusztowanie, czyli bezpieczna konstrukcja do prac na wysokości
Prace na wysokości to zespół działań, który wymaga skupienia i szczególnej ostrożności. Do wykonywania bezpiecznej, a przy tym efektywnej pracy na wysokości, konieczny jest odpowiedni sprzęt. Od lat niesłabnącą popularnością cieszą się rusztowania – specjalne systemy konstrukcyjne, oparte na mocnych, stabilnych elementach podpierających oraz podestach, które wykorzystywane są do prac na różnych wysokościach (do kilkudziesięciu metrów od podłoża). Odnajdują się świetnie wszędzie tam, gdzie człowiek nie da rady sięgnąć samodzielnie. Rusztowania używa się podczas wielu prac remontowych, budowlanych, a także przy sprzątaniu i oczyszczaniu elementów znajdujących się daleko poza zasięgiem (elewacja, dach, wysokie okna). Obecnie wyróżnia się kilka rodzajów rusztowań, z czego każde znajduje swoje zastosowanie w różnym środowisku. Poznaj je lepiej.
Typy i charakterystyka rusztowań. Czy znasz je wszystkie?
Jednym z najpopularniejszych, a przy tym powszechnie wykorzystywanych typów rusztowań, są konstrukcje elewacyjne. To jedne z najpopularniejszych modeli, jakie spotyka się na budowach. Cenione przez swoją uniwersalność, świetnie sprawdzają się zarówno w przypadku przydomowych remontów, a także przy wznoszeniu monumentalnych budowli. Zakres ich możliwości jest więc naprawdę szeroki, a z rusztowań elewacyjnych korzystają zarówno deweloperzy, jak i osoby prywatne, którym zależy na tym, aby bezpiecznie przeprowadzić prace. Oprócz nich, na rynku spotkamy jeszcze:
- rusztowania modułowe – składają się z wielu elementów, których montaż odbywa się bezpośrednio w miejscu wykonywania prac; modele znakomicie sprawdzają się tam, gdzie wymagane jest dopasowanie konstrukcji do elewacji;
- rusztowania ramowe – ich szkielet składa się z montowanych poprzecznie, płaskich ram; te modele doskonale nadają się zwłaszcza do prac przy niestandardowych budynkach;
- rusztowania klinowe – poziomy konstrukcji połączone są ze sobą za pomocą specjalnych klinów, co czyni całość znacznie bardziej stabilną;
- rusztowania przejezdne – mobilny system pozwalający dotrzeć do wyższych partii elewacyjnych; konstrukcje wyposażone są w kółka oraz blokady, dzięki czemu nie trzeba rozmontowywać rusztowania, aby przenieść je w dalsze miejsce na placu budowy.
Szereg różnego rodzaju rusztowań oferuje między innymi firma AWEX, która w asortymencie sklepu posiada także wysokiej klasy drabiny, także nadające się do pracy na wysokości. Na stronie sklep.rusztowania-drabiny.pl zainteresowani mogą zapoznać się z szeregiem modeli konstrukcji pochodzących z renomowanych źródeł. Zakres prac, jakie można wykonać z pomocą dobrego rusztowania lub drabiny jest naprawdę szeroki. Pozostaje tylko odpowiedzieć sobie na pytanie…
Kiedy rusztowanie, a kiedy drabina? Rozwiązujemy odwieczny dylemat!
Rusztowania to tymczasowe konstrukcje, których głównym celem stosowania jest zapewnienie platformy roboczej do pracy na wysokości. Na konkretnych poziomach można przechowywać zarówno narzędzia i materiały niezbędne do wykonywania swoich obowiązków. Rusztowania wybiera się przede wszystkim w momencie, gdy przewidywana praca ma być długotrwała; w porównaniu ze standardową drabiną, rusztowanie oferuje przestrzeń pełną dodatkowego miejsca do pracy. Drabina natomiast to doskonałe narzędzie do drobnych i szybkich prac, głównie ze względu na łatwość przenoszenia się jej z miejsca na miejsce. W momencie gdy potrzebujesz wymienić żarówkę czy upewnić się, że kratka wentylacyjna na pewno jest czysta, postaw na drabinę. Jednak kiedy ilość prac do wykonania na wysokości zdaje się wręcz przytłaczająca, o wiele lepszym wyborem będzie rusztowanie.
Komentarze
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy.
Bądź pierwszy, wyraź swoją opinie!