
Sterylizacja narzędzi w gabinecie – co powinieneś o tym wiedzieć?
Sterylizacja narzędzi uchodzi za jedną z nadrzędnych czynności przeprowadzanych w gabinetach medycznych i kosmetycznych. Proces ten obejmuje kompleksową neutralizację szkodliwych drobnoustrojów, jakie mogą zalegać na sprzęcie zabiegowym. Mowa tu przede wszystkim, o grzybach, bakteriach, a także wirusach, których nie udało się usunąć za pomocą mycia czy dezynfekcji i w efekcie pozostały na powierzchni narzędzi. Jednym z najpopularniejszych urządzeń, które umożliwia kompleksową sterylizację narzędzi w gabinetach, jest autoklaw – niepozorna maszyna, która na pierwszy rzut oka przypomina mini-zmywarkę bądź mikrofalę. To właśnie dzięki autoklawowi możliwe jest skuteczne oczyszczanie narzędzi z wszelkiego rodzaju drobnoustrojów, używając ku temu sterylizacji parowej. To powszechne urządzenie sprawdza się zarówno w gabinetach stomatologicznych, a także kosmetycznych. Już dziś sprawdź, jak działa autoklaw i dlaczego warto w niego zainwestować!
Jak działa autoklaw, czyli rola sterylizatora parowego w gabinetach
Autoklaw w dużym uproszczeniu można opisać jako szczelny pojemnik, który jest dodatkowo wyposażony w specjalistyczny osprzęt, który umożliwia wytworzenie pary wodnej o określonych parametrach i temperaturze około 130°C. Większość dostępnych autoklawów obsługuje się niezwykle intuicyjnie; urządzenia posiadają zazwyczaj po kilka programów, których specyfika jest dostosowana typowo do rodzaju sterylizowanych materiałów, a także sposobu ich pakowania. Proces sterylizacji narzędzi za pomocą autoklawu przebiega następująco:
1. Narzędzia umieszcza się w specjalnych pojemnikach oraz torebkach, jakie przeznaczone są do kompleksowej sterylizacji narzędzi.
2. Uruchomienie autoklawu powoduje wprowadzenie do wnętrza urządzenia pary wodnej pod wysokim ciśnieniem, która wnika we wszystkie szczeliny narzędzi.
3. Wysoka temperatura oraz odpowiednio dostosowane ciśnienie sprawiają, że mikroorganizmy ulegają zniszczeniu.
4. Zakończenie procesu oczyszczania obejmuje usunięcie pary wodnej z komory urządzenia.
5. Jeżeli autoklaw posiada funkcję suszenia narzędzi, następuje ona po zakończeniu procesu usuwania bakterii.
Przykładowe autoklawy znaleźć można między innymi na stronie sklepu LUBDENT – lubdent.com.pl. Poszczególne modele różnią się między sobą rozmiarem oraz wyposażeniem, dzięki czemu każdy specjalista jest w stanie znaleźć sprzęt dostosowany do swoich potrzeb. Sterylizacja przeprowadzona za pomocą autoklawu jest jedną z najdokładniejszych, a co za tym idzie także najskuteczniejszych, metod na pozbycie się szkodliwych drobnoustrojów z powierzchni narzędzi. Posiadanie autoklawu umożliwia zminimalizowanie potencjalnego ryzyka zakażeń oraz powikłań zdrowotnych, a także spełnienie wymogów, jakie obecnie stawia gabinetom sanepid. Wybór odpowiedniego autoklawu jest więc kluczowy dla utrzymania odpowiedniego poziomu higieny. Inwestycja w tego typu sprzęt może również zwiększyć zaufanie wśród pacjentów, którzy odwiedzając placówkę będą mieli przekonanie o tym, że wszystkie stosowane przez specjalistów narzędzia są w pełni sterylne.
Na co zwrócić szczególną uwagę, inwestując w autoklaw?
Aby autoklaw pełnił swoje funkcje w gabinecie, powinien on nie tylko spełniać określone wymagania prawne, jak i potrzeby oraz oczekiwania osób, które korzystają z niego na co dzień. Pod uwagę należy wziąć parametry takie jak klasa urządzenia, maksymalna pojemność autoklawu, a także funkcjonalność całego urządzenia. Urządzenie powinno działać intuicyjnie, a także być wyposażone w praktyczne funkcje – łączyć się z komputerem bądź drukarką, umożliwiając tym samym szybki zapis oraz wydruk dokumentacji procesu wyjaławiania. Jednocześnie sprzęt powinien nie zajmować zbyt wiele miejsca, będąc dopasowanym do metrażu gabinetu. To jednak nie wszystko. Każda osoba kupująca autoklaw powinna zgłosić jego posiadanie do Urzędu Dozoru Technicznego – jeżeli sprzęt ma pojemność większą niż 10 litrów. Jednocześnie należy wybierać wyłącznie certyfikowany sprzęt, który posiada niezbędną dokumentację, jaka potwierdza spełnianie przezeń wymaganych norm.
Komentarze
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy.
Bądź pierwszy, wyraź swoją opinie!