Czy warto inwestować we własną szklarnię?

Czy warto inwestować we własną szklarnię?

8 października 2024, godz. 9:18
Artykuł sponsorowany
Udostępnij: Kopiuj link

Szklarnia ogrodowa to specyficzne miejsce, którego mikroklimat pozwala na swobodny wzrost wielu gatunkom roślin. Optymalna temperatura, odpowiednia wilgotność, a także pełna ochrona przed zmiennymi warunkami atmosferycznymi, pozwala na uprawianie w szklarni takich gatunków warzyw jak pomidory, ogórki. Posiadanie własnej szklarni ogrodowej to ciekawe zajęcie dla osób, które planują własną hodowlę warzyw i owoców – jednak czy jest ono opłacalne? Już dziś poznaj zalety własnej szklarni ogrodowej, a także dowiedz się więcej na temat rodzajów konstrukcji, jakie możesz umieścić w swoim ogrodzie.

Zalety szklarni ogrodowej – czym charakteryzują się poszczególne modele konstrukcji?

Samodzielna uprawa roślin może stać się prawdziwą pasją posiadaczy skromnego kawałka ziemi czy własnego ogródka. Uprawa warzyw lub owoców w specjalnie stworzonej ku temu szklarni to jednocześnie inwestycja, przynosząca znaczące korzyści zwłaszcza podczas kapryśnych, wiosennych miesięcy. Niszczące przymrozki nie są zagrożeniem dla tych, którzy posiadają szklarnie – w efekcie mogą liczyć na zdrowy rozwój plonów, a także bogatsze zbiory. Szklarnie minimalizują także ryzyko ataku szkodników, dzięki czemu rośliny są silniejsze. Kontrolowane warunki środowiskowe umożliwiają znaczne przedłużenie sezonu wegetacyjnego, co brane jest pod uwagę przede wszystkim przez osoby mieszkające w chłodnym klimacie. Największe zalety uprawy warzyw w szklarni zauważa się przede wszystkim w czasie nadejścia wiosny – przeniesienie upraw do szklarni w tym czasie pozwala warzywom na w pełni zrównoważony rozwój, w stabilnych i przyjaznych warunkach. Szklarnie przyjmują różne formy oraz ich rozmiary, począwszy od małych konstrukcji do uprawy kilku roślin. Obecnie jesteśmy w stanie wyróżnić:

  • szklarnie tunelowe – zazwyczaj mobilne konstrukcje wykonane z elastycznych tworzyw sztucznych;
  • szklarnie aluminiowe – trwalsze niż tunelowe, wykonane z aluminium, zazwyczaj wypełnione przezroczystym lub półprzezroczystym tworzywem;
  • szklarnie z PCV – stosunkowo tanie, wykonane z ramy pokrytej folią wykonaną z PVC, która jest wysoce odporna na uszkodzenia niż zwykła folia.

Obecnie jednymi z najpopularniejszych szklarni są konstrukcje wykonane z poliwęglanu. Stanowią one idealne miejsce do uprawy wielu gatunków roślin, znacznie upraszczając hodowlę domowych warzyw i owoców.

Szklarnia z poliwęglanu: dlaczego warto?

Szklarnie wykonane z poliwęglanu uchodzą za inwestycje na długie lata; odporne na warunki atmosferyczne oraz uszkodzenia mechaniczne, nie poddają się korozji, przez co zachowują swój wygląd. Wiele konstrukcji znakomicie przepuszcza światło, a także ma optymalne wartości izolacyjne; poliwęglan absorbuje szkodliwe promieniowanie UV, dzięki czemu uprawy nie ulegają zniszczeniu (wysuszeniu). Co więcej, szklarnie wykonane z poliwęglanu można wykonać samodzielnie – na przykład używając do tego materiałów od firmy Mediplex, specjalizującej się w dostarczaniu wysokiej klasy tworzyw sztucznych. Dzięki niewielkiej wadze całkowitej poliwęglanu, konstrukcję w postaci szklarni można zamontować na drewnianym tarasie bądź piętrze; płyty są łatwe w obróbce, a dzięki zastosowaniu poliwęglanu o mlecznym odcieniu można dodatkowo uzyskać cień dla roślin, które preferują warunki z dala od intensywnego działania promieni słonecznych. 

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy.
Bądź pierwszy, wyraź swoją opinie!

Polecane artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek. czytaj więcej...

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. czytaj więcej...

Zamknij
Ułatwienia dostępu