Folklorowy Finisz - kreatywne zakończenie projektu w Lubitece

Folklorowy Finisz - kreatywne zakończenie projektu w Lubitece [ZDJĘCIE]

19 grudnia 2024, godz. 7:32
nadesłane: Katarzyna Lubosz, Miejsko-Powiatowa Biblioteka Publiczna w Lublińcu
Udostępnij: Kopiuj link

Miejsko-Powiatowa Biblioteka Publiczna im. Józefa Lompy w Lublińcu zakończyła niezwykły projekt pt. „Obrzędowość Górnośląska: Tradycja w Nowoczesnym Świecie – Cyfrowa i Ekologiczna Transformacja Kultury Ludowej", który przez cały czas jego trwania łączył tradycję z innowacją. Finałowe wydarzenie pod hasłem „FOLKLOROWY FINISZ" było pełne magii, kreatywności i ducha śląskiego folkloru, które zachwyciło różnorodnością atrakcji mieszkańców Lublińca, powiatu i gości. Wstępem do świętowania był występ  Zespołu Pieśni i Tańca „Halka" wraz z uczestnikami warsztatów tanecznych „W wirze Trojaka", prowadzonych przez znakomitego choreografa - Krystiana Olszowskiego. Tańce pełne energii i radości podbiły serca całej publiczności. Wcześniej odbyły się jeszcze warsztaty ekologiczne „Zakręcona bombka", podczas których rodziny tworzyły świąteczne ozdoby z materiałów z recyklingu, prowadzone przez Referat ds. Środowiska i Klimatu UM Lubliniec. W czasie warsztatów odbyło się spotkanie z ekodoradcą i konsultantami programu „Czyste Powietrze", gdzie można było uzyskać praktyczne porady na temat ekologicznych rozwiązań i składania wniosków o dofinansowanie.

Miłośnicy rękodzieła wzięli udział w warsztatach „WIKLINA W STYLU EKO – RZEMIOSŁO Z DUSZĄ" prowadzonych przez Mariusza Żymierskiego - historyka i pasjonata plecionkarstwa. Tworzenie pięknych, ekologicznych ozdób z wikliny było nie tylko relaksujące, ale też inspirujące. Natomiast odkrycie tajników tworzenia tradycyjnej biżuterii ludowej młodzieży i dorosłym umożliwiły warsztaty rękodzielnicze prowadzone przez Marzenę Grzyb. Każda ręcznie wykonana ozdoba była unikalnym dziełem sztuki i ogromnym powodem do dumy uczestników.

 Nie zabrakło atrakcji dla dzieci. Najmłodsi uczestnicy mieli szansę odkrywać świat kodowania i programowania podczas warsztatów „FolkTech" prowadzonych przez Agatę Kaczmarczyk. Dzięki nowoczesnym technologiom dzieci mogły przenieść folklor na cyfrowe pola, a animacje prowadzone przez Mariolę Widerę i Amelię Bulę dostarczyły im mnóstwa radości i niezapomnianych wrażeń.

 Nasza utalentowana skrzypaczka - Julia Sekulska, zachwyciła zgromadzonych swoim występem. Świąteczny klimat w połączeniu z ludowymi melodiami stworzył niepowtarzalną i wzruszającą atmosferę.

Punktem kulminacyjnym wieczoru, a zarazem prezentacją kreacji uczestniczek kursu kroju i szycia, był pokaz mody „Folkowa Elegancja". Pod czujnym okiem Ireny Maleski z Zakładu Krawieckiego Vestis, powstały stroje łączące tradycyjne śląskie wzory z nowoczesnym stylem. Arletta Szymanek-Kopiec podkreśliła precyzję i artystyczne detale każdej kreacji, a uczestnicy zostali nagrodzeni gromkimi brawami.  Wieczór uświetnił koncert FOLKLOR W GŁOSIE pod batutą Stefanii Bieli i Wojciecha Poprawy. Wykonawcy zaprezentowali magię śląskiego folkloru w pełnej krasie, wzruszając i bawiąc zgromadzoną publiczność. Zakończeniem wydarzenia był wernisaż wystawy prac Czesławy Włuki i uczestników warsztatów fotograficznych „Na Ludową Nutę", który otworzył drzwi do kreatywnego spojrzenia na kulturę ludową.

To wyjątkowe wydarzenie było nie tylko świętem śląskiej kultury, ale także dowodem na to, jak ważne jest łączenie tradycji z nowoczesnymi rozwiązaniami. Dziękujemy wszystkim, którzy wzięli udział i pomogli uczynić ten dzień niezapomnianym!

Projekt pt. „Obrzędowość Górnośląska: Tradycja w Nowoczesnym Świecie – Cyfrowa i Ekologiczna Transformacja Kultury Ludowej" realizowany z programu KPO dla Kultury i dofinansowany w wysokości  79 920 zł to fascynująca podróż, która z powodzeniem łączyła przeszłość z teraźniejszością. Dzięki projektowi uczestnicy mogli na nowo odkryć swoje korzenie, ucząc się, jak można z szacunkiem i zrozumieniem wprowadzać te piękne tradycje w życie codzienne. Działania te były nie tylko edukacyjne, ale i inspirujące, pokazując, że kultura ludowa jest żywa i dynamiczna oraz gotowa na wyzwania współczesności.

Katarzyna Lubosz MPBP Lubliniec

Galeria: Zakończenie projeku Obrzędowość Górnośląska: Tradycja w Nowoczesnym Świecie – Cyfrowa i Ekologiczna Transformacja Kultury Ludowej

Zakończenie projeku Obrzędowość Górnośląska: Tradycja w Nowoczesnym Świecie – Cyfrowa i Ekologiczna Transformacja Kultury Ludowej / zdj. Czesława Włuka Zakończenie projeku Obrzędowość Górnośląska: Tradycja w Nowoczesnym Świecie – Cyfrowa i Ekologiczna Transformacja Kultury Ludowej / zdj. Czesława Włuka Zakończenie projeku Obrzędowość Górnośląska: Tradycja w Nowoczesnym Świecie – Cyfrowa i Ekologiczna Transformacja Kultury Ludowej / zdj. Lubieka Zakończenie projeku Obrzędowość Górnośląska: Tradycja w Nowoczesnym Świecie – Cyfrowa i Ekologiczna Transformacja Kultury Ludowej / zdj. Lubieka Zakończenie projeku Obrzędowość Górnośląska: Tradycja w Nowoczesnym Świecie – Cyfrowa i Ekologiczna Transformacja Kultury Ludowej / zdj. Lubieka
Zobacz całą galerię

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy.
Bądź pierwszy, wyraź swoją opinie!

Polecane artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek. czytaj więcej...

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. czytaj więcej...

Zamknij
Ułatwienia dostępu