
Wywóz śmieci niebezpiecznych dla zdrowia człowieka – elektroodpady
Elektrośmieci powstają w sytuacji, kiedy stary, używany sprzęt elektryczny lub elektroniczny zostaje wymieniony na nowy. Odpowiednia utylizacja takich odpadów jest niezwykle ważna.
Elektrośmieci powstają w sytuacji, kiedy stary, używany sprzęt elektryczny lub elektroniczny zostaje wymieniony na nowy. Odpowiednia utylizacja takich odpadów jest niezwykle ważna. Tworzywa, z których produkuje się sprzęty tego typu mogą być niebezpieczne dla zdrowia ludzi i środowiska naturalnego. Co to za tworzywa? Jaki sprzęt obejmuje wywóz śmieci w formie elektroodpadów? Zapraszamy do lektury!
Czym są elektroodpady?
Elektrośmieci to zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny, który nie nadaje się już do użytku ani do naprawy. Przykładem elektroodpadu może być:
- sprzęt RTV, na przykład telewizory, kamery, wideo czy wzmacniacze,
- sprzęt oświetleniowy, na przykład świetlówki i żarówki energooszczędne,
- automaty do wydawania napojów, słodyczy czy bankomaty,
- sprzęt teleinformatyczny i telekomunikacyjny, na przykład komputery, laptopy, drukarki lub terminale,
- małogabarytowe urządzenia AGD, na przykład odkurzacze, żelazka, tostery, miksery, suszarki, depilatory czy młynki do kawy,
- wielkogabarytowe urządzenia AGD, na przykład pralki, zmywarki, lodówki, piekarniki, chłodziarki czy klimatyzatory,
- zabawki i sprzęt sportowy,
- przyrządy medyczne,
- przyrządy do kontroli, takie jak czujniki dymu, termostaty lub regulatory ciepła,
- narzędzia elektryczne i elektroniczne, takie jak wiertarki, piły, kosiarki czy maszyny do szycia.
zdj. pexels.com
Elektroodpady zawierają takie substancje, jak ołów, rtęć, chrom, kadm, brom, samar, gadolin, tul, iterb, skand, lutet lub neodym. Mogą one być niebezpieczne dla zdrowia i życia ludzi, dlatego bardzo ważna jest właściwa utylizacja tego typu śmieci.
Recykling elektrośmieci
Recykling to proces, który polega na częściowym lub całkowitym wykorzystaniu tych tworzyw ponownie. W recyklingu odpadów elektrycznych i elektronicznych zwykle stosuje się obróbkę mechaniczną oraz separację fizyczną, które charakteryzują się niską szkodliwością dla środowiska.
Proces ten zaczyna się demontażem urządzeń i podzieleniem ich elementów na grupy:
- papier,
- drewno,
- szkło,
- tworzywa sztuczne,
- elementy elektroniczne,
- odpady niebezpieczne.
Część elementów można ponownie wykorzystać. Inne – zawierające metale – rozdrabnia się i poddaje dalszej obróbce fizycznej.
Recykling elektroodpadów zaczyna się od etapu, którym jest odbiór odpadów niebezpiecznych Wrocław. Odzyskanie jak największej ilości poszczególnych elementów oraz użycie ich do produkcji nowych rzeczy umożliwia zmniejszenie ilości elektrośmieci zalegających na wysypiskach. Warto powierzyć odbiór elektroodpadów profesjonalistom. Firmy tego typu oferują wywóz odpadów – zarówno komunalnych, opakowaniowych oraz pobudowlanych, jak i odbiór odpadów niebezpiecznych Rzeszów
Komentarze
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy.
Bądź pierwszy, wyraź swoją opinie!