Ku pamięci Sługi Bożego. W Lisowicach oficjalnie otwarto wystawę o kleryku Alfonsie Mańce

Ku pamięci Sługi Bożego. W Lisowicach oficjalnie otwarto wystawę o kleryku Alfonsie Mańce

23 kwietnia 2025, godz. 10:11
nadesłane: ks. Rafał Wyleżoł, Parafia św. Jana Nepomucena w Lisowicach
Udostępnij: Kopiuj link

W Niedzielę Zmartwychwstania w Lisowicach, po nieszporach, miało miejsce oficjalne otwarcie i poświęcenie stałej ekspozycji o słudze Bożym, kleryku Alfonsie Mańce. 

Niewielkie Lisowice nieopodal Lublińca cieszą się ogromną łaską, że to właśnie tu urodził się i wychowywał jedyny Sługa Boży Diecezji Gliwickiej. Alfons Mańka urodził się 21 października 1917 roku. W 1934 roku wzorem starszego o dwa lata brata Piotra, wstąpił do zgromadzenia Oblatów Maryi Niepokalanej w Lublińcu. W 1937 roku po zdaniu matury rozpoczął nowicjat w Markowicach. Tam pisał dzienniczek duchowy – 6 zeszytów, dzięki czemu możemy go dziś lepiej poznać.

Alfons Mańka jest męczennikiem II wojny światowej. W obozie koncentracyjnym nawet starsi klerycy czując świętość Alfonsa prosili go o słowa otuchy i nauki wiary! Po ciężkich pracach w kamieniołomie zmarł z wycieńczenia 22 stycznia 1941 roku, mając zaledwie 23 lata. Jedna z notatek Alfonsa brzmiała: „Chcę się stać świętym, niech mnie to kosztuje ile chce”. Kosztowało go to życie, a zdania nie zmienił i wiary się nie wyparł.

Jego proces beatyfikacyjny rozpoczął się w listopadzie 2021 roku. Alfons jest patronem m.in. wytrwałości, stałości decyzji, szukania woli bożej i realizowania jej.

„Pamięć o kleryku Alfonsie kultywujemy od lat i w różny sposób staramy się przybliżać jego postać współczesnym. Niewielką plenerową prezentację przygotowaliśmy w naszym ogrodzie za kościołem. Składa się ona z 12 tabliczek, które opowiadają o poszczególnych wydarzeniach z życia Alfonsa i przedstawiają charakterystyczne cechy jego duchowości. Poza tym umieszczone są wydruki na szkle ukazujące pośmiertny kult kl. Alfonsa. Jesteśmy dumni, że wspólnie możemy propagować pamięć o tym niezwykłym młodym zakonniku i mamy nadzieję, że proces beatyfikacyjny  przebiegnie pomyślnie. Cieszymy się też z częstej obecności u nas jego wicepostulatora o. Lucjana Osieckiego” – mówi ks. proboszcz Rafał Wyleżoł.

Wystawa wpisuje się w coraz szersze spectrum ciekawostek obejścia kościoła w Lisowicach; znajdziemy tam słup z odległościami maryjnymi, koło modlitwy czy sam ogród uwrażliwiający na wartość wypowiadanych przez nas słów.

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy.
Bądź pierwszy, wyraź swoją opinie!

Polecane artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek. czytaj więcej...

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. czytaj więcej...

Zamknij
Ułatwienia dostępu