Ile, na co?

Ile, na co?

25.11.2003 18:26
mp
Czytanie treści strony dostępne
Budżet naszego miasta, dla wielu był dotąd tajemnicą. Mało, kto wiedział, ile wynosi, nie wspominając już o jego przeznaczeniu, oraz o tym, czy, i jak jesteśmy zadłużeni. UM Lubliniec na swoich stronach Biuletynu Informacji Publicznej opublikowało niedawno sprawozdanie wykonania budżetu na rok ubiegły, czyli 2002. Postanowiliśmy się przyjrzeć bliżej, temu, na co „idzie nasza kasa”. Zobacz więcej, krótki „rzut okiem” na budżet.


Najpierw należy się zapoznać z terminami, które są używane do określenia zagadnienia.
dochody - są to pieniądze, które zostają przydzielone gminie przez administrację państwową
wydatki - są sumą wydanych przez gminę pieniędzy

Do tych głównych pojęć dochodzą jeszcze dwa, związane z pieniędzmi, które zostały pozyskane nie ze skarbu państwa, czyli – np. zaciągnięte kredyty.

przychody - są sumą pieniędzy pozyskanych z banków w formie kredytu, obligacji komunalnych etc.
rozchody - są sumą pieniędzy wydanych przez gminę na spłatę zaciągniętych kredytówI tak, w roku ubiegłym, kasa miejska miała zawierać 39.1 mln zł., w tym 3.5 mln zł. pozyskanych za pomocą kredytów.
Rzeczywiście, budżet po stronie dochodów i przychodów kształtował się w okolicach 33.4 mln zł, w tym „zaledwie” 0.9 mln zł. w postaci udzielonego przez banki kredytu. W sumie wydano, przy planowanych 37 mln zł., ponad 31.7 mln zł.. Z pozostałej różnicy, zagospodarowano na spłatę kredytów nieco poniżej 2 mln zł.

Ciekawie rysuje się teraz sprawa poszczególnych wydatków, zacznijmy od oświaty – gminie podlegają tu szkoły podstawowe i gimnazja. Te pierwsze są finansowane sumą 4.6 mln zł., gimnazja zaś dostały 2.9 mln zł.

Administracja, czyli Urząd Miejski był finansowany sumą 3.4 mln zł. Do tego należy doliczyć 146.7 tys. zł. na Radę Miejską.

Na cele opieki społecznej przeznaczono około 5 mln zł

Przejdźmy teraz do zagadnień kulturalnych. Zespół Pieśni i Tańca „Halka” na popularyzację folkloru w mieście, kraju i zagranicą otrzymał 38 tys. zł.
MDK dotowany był sumą 716 tys. zł., w tym około 40% to wynagrodzenia.
MDK odpowiedzialny jest za organizację takich imprez jak Obchody Święta Narodowego 3 Maja, Lubliniecka Wiosna Kulturalna, Wojewódzki Przegląd Orkiestr Dętych, Mikołajki, Sylwester przed MDK (każda impreza finansowana 6 tys. zł.), Festiwal „Chlapa” (10 tys. zł.), Biesiada Folkowa (12 tys. zł.), oraz największa impreza miejska – Dni Lublińca, „warte” 45 tys. zł.


Sport, WBK „Meta” dotowany jest na organizację imprez sumą 4,7 tys. zł. Niewiele więcej, bo 5 tys. zł. „dostaje od miasta” klub siatkarski Victoria. Warto wspomnieć, że dotacja ta, jest to przede wszystkim opłata za wynajem hali sportowych, które są przecież własnością miasta.
Ogromną dotacją (w porównaniu, z poprzednimi) może się pochwalić klub piłkarski SPARTA, otrzymuje on ponad 100 tys. zł..
Wizja spłaty długów, które wynosiły pod koniec 2002 roku około 13 mln zł., jest optymistyczna. Do 2007 roku ma być spłacone ponad 80%. Cały dług ma zniknąć dopiero w 2011.

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy.
Bądź pierwszy, wyraź swoją opinie!

Dołącz do dyskusji

Polecane artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek. czytaj więcej...

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. czytaj więcej...

Zamknij
Ułatwienia dostępu