Wizyta rodziny św. Edyty Stein w Lublińcu

Wizyta rodziny św. Edyty Stein w Lublińcu

24.06.2010 7:43
Czytanie treści strony dostępne
W niedzielne popołudnie 20 czerwca miasto Lubliniec odwiedzili najbliżsi, żyjący członkowie rodziny św. Teresy Benedykty od Krzyża – Edyty Stein. Przybyli oni ze Stanów Zjednoczonych i Kanady do Polski, aby odwiedzić miejsca związane z ich rodziną i „słynną” ciotką – Edytą Stein. Wśród członków tej rodziny byli:

- Pani Susanne Batzdorff i jej mąż Alfred (p. Susanne Batzdorff jest siostrzenicą Edyty Stein, czyli córką jej trochę starszej siostry – Erny),
- Pani Charlotte Sachs z dorosłymi synami: Harvey i Martin Sachs oraz córką Janette Oppenheimer (p. Charlotte Sachs jest bratanicą Edyty Stein, czyli córką jej starszego brata – Arno),
- Pan Ronald Stein – wnuk starszego brata Edyty – Paula Stein,
- Panowie Frank i Howard Stein z żoną Holly (synowie Wolfa Stein).

Rodzina Edyty Stein najpierw odwiedziła Wrocław, gdzie do dziś znajduje się dom rodzinny Edyty oraz cmentarz żydowski z grobami jej rodziców: Augusty i Zygfryda Stein.

W Lublińcu rodzina Edyty spotkała się z Panem Burmistrzem Edwardem Maniurą oraz z członkami Towarzystwa im. Edyty Stein. Odwiedziny rozpoczęły się od wizyty w Zespole Szkół im. św. Edyty Stein KSW, gdzie oglądano nowe odrestaurowane tablice w Izbie Pamięci przedstawiające życie Patronki szkoły. A następnie w auli szkoły wysłuchano krótkiego koncertu Zespołu „Och” pod kierownictwem dyrygenta Krzysztofa Gembały, który przedstawił kilka pieśni ze słynnej Kantaty napisanej ku czci św. Edyty Stein z okazji nadania jej Patronatu Miastu Lubliniec. Dla młodzieży była to „żywa” lekcja historii, kiedy mogli śpiewać o słynnej świętej Edycie przed członkami jej rodziny. Przy tej okazji dowiedzieliśmy się, że pieśni z tej Kantaty były prezentowane w polonijnym radio w Kalifornii, w USA.

Kolejnym miejscem, który zobaczyła rodzina był Plac Kopernika, na którym stoi rzeźba ku pamięci św. Edyty Stein. Oczywiście, nie mogło zabraknąć wizyty w Domu Courantów – kamienicy dziadków Edyty, gdzie dziś mieści się Muzeum Pro Memoria Edith Stein. Po zwiedzeniu tej nowoczesnej wystawy odbyło się spotkanie z członkami Towarzystwa im. E. Stein w Lublińcu. Na koniec odbyła się przejmująca wizyta na miejscowym Cmentarzu Żydowskim, gdzie Państwo Batzdorff próbowali wśród potłuczonych macew (nagrobków kamiennych) odnaleźć jakiś ślad po grobach ich pradziadków Courantów i zmarłych w Lublińcu dwojgu rodzeństwa Edyty Stein. Z braku czasu goście nie zobaczyli już kościoła pw. św. Teresy Benedykty od Krzyża na Steblowie, ale wiedzą o jego istnieniu i oglądali wnętrze w Internecie.

Goście byli zachwyceni tym, co zobaczyli w Lublińcu, szczególnie mocno ujęło ich kultywowanie pamięci i dbanie o miejsca związane z ich ciotką – Edytą. Dziękowali władzom miasta i jej mieszkańcom za uczczenie pamięci ich krewnej – Edyty Stein. Mamy nadzieję, że w przyszłości potomkowie rodziny Patronki Miasta Lubliniec będą je odwiedzać częściej. A takie wizyty przyczynią się do bliższego poznania wzajemnej, często bolesnej historii Polaków i Żydów oraz pozwolą zlikwidować uprzedzenia i stereotypy.
Nadesłała: Maria Banduch

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy.
Bądź pierwszy, wyraź swoją opinie!

Dołącz do dyskusji

Polecane artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek. czytaj więcej...

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. czytaj więcej...

Zamknij
Ułatwienia dostępu