Spotkania młodzieży drogą ku tolerancji

To hasło towarzyszyło uczestnikom wymiany młodzieży między Zespołem Szkół nr 1 im. Adama Mickiewicza a Hans-Thoma-Gymnasium w Lörrach. W dniach 6- 10 czerwca 2011 gościliśmy w naszej szkole 10-osobową grupę uczniów Hans-Thoma-Gymnasium w Lörrach wraz z opiekunami p. Janą Fridrich i p. Peterem Tappem w ramach wymiany między szkołami partnerskimi.

W projekcie uczestniczyło z naszej szkoły również dziesięcioro uczniów klas pierwszych wraz z nauczycielkami języka niemieckiego Anną Fiszer-Białek i Katarzyną Tarara. Motto tego spotkania brzmiało: ”Spotkania młodzieży drogą
ku tolerancji”, tej tematyce został podporządkowany program zajęć z młodzieżą. Uczniowie polscy i niemieccy wzięli udział w lekcjach języków obcych oraz warsztatach, gdzie ich zadaniem było odnalezienie podobieństw i różnic między naszymi narodami, odnalezienie w historii łączących nas postaci oraz sprawdzenie własnej wiedzy o językach europejskich. Najwięcej zabawy i radości towarzyszyło nauczanie partnerów kilku „łamaczy językowych” w swoim ojczystym języku, np. Chrząszcz brzmi w trzcinie lub Fischers Fritz fischt frische Fische… , salwom śmiechu nie było końca a niektórzy uczniowie wykazali niesamowity talent lingwistyczny i doskonałą dykcję.

Kolejnym punktem programu było popołudnie spędzone z rodzinami, kiedy goście z Niemiec mogli poznać najładniejsze zakątki naszego miasta i regionu. W kolejnych dniach odwiedziliśmy zabytkową kopalnię soli w Bochni, odpoczęliśmy w Parku Wodnym w Krakowie, a wieczorem wszystkich zachwycił widok pięknie oświetlonych zabytków Starego Miasta w Krakowie. Następnego dnia uczniowie spacerując mieli okazją obejrzeć zamek królewski na Wawelu oraz wziąć udział w grze miejskiej; zadaniem młodzieży było odnalezienie miejsc i odpowiedzi na pytania dotyczące zabytków łączących obydwa narody, m.in. siedzibę Instytutu Goethego, konsulatu generalnego Niemiec, domu, w którym zatrzymał się J.W. Goethe, obejrzeć ołtarz Wita Stwosza w Kościele Mariackim i wiele innych.

W drodze powrotnej do Lublińca zwiedziliśmy Muzeum KL Auschwitz, gdzie odbyła się lekcja historii. Po kilku dniach pełnych wrażeń, pracy i długich, trwających często do późnej nocy rozmów, nadszedł dzień pożegnania. Wszyscy zgodnie orzekli, że czas spędzony razem upłynął zbyt szybko. Spotkamy się całą grupą za rok w Lörrach, a niektórzy uczniowie umówili się już na wspólne wakacje u niemieckich kolegów.

Anna Fiszer-Białek
Katarzyna Tarara

tagi: ZS nr 1 A. Mickiewicza
2011-06-15 07:20:56 nadesłane: ZS nr 1

Komentarze

TEN ARTYKUŁ JESZCZE NIE MA KOMENTARZY. BĄDŹ PIERWSZY, WYRAŹ SWOJĄ OPINIĘ!

Dodaj komentarz

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. czytaj więcej...

x