Farmy wiatrowe - informacje radnego Pawonkowa

Farmy wiatrowe - informacje radnego Pawonkowa

3 października 2011, godz. 10:18
K.Ś.
Udostępnij: Kopiuj link

Jak informuje Radny Gminy Pawonków Krystian Świerc temat budowy farmy wiatrowej w Gminie Kochanowice oraz Pawonków toczy się od 2009 roku, kiedy to wójtowie obydwu gmin podpisali umowę intencyjną z firmą Contino Wind Group. Umowa dotyczyła budowy elektrowni wiatrowych o dużej mocy na terenach gmin w ciągu czterech najbliższych lat. Z treści umowy wynika, że Gminy miały pomóc inwestorowi w uzyskaniu niezbędnej dokumentacji i przeprowadzeniu procedur wymaganych uzyskania zgody na wykonanie inwestycji. Jak się okazało w tym samym czasie inna firma zawitała do Gminy Koszęcin z podobną propozycją. Po protestach mieszkańców Koszęcina przeprowadzono głosowanie wśród ludności, w pobliżu których miały być budowane wiatraki. Wyniki głosowania wskazywały, że ponad 2/3 była przeciwna planowanej inwestycji.

Protestują również mieszkańcy Gminy Pawonków oraz Kochanowice. Główną przyczyną protestów jest odległość w jakiej firma Contiono chce postawić farmę 11 ogromnych elektrowni wiatrowych. Miałyby one stanąć w odległości 500 m od zabudowy mieszkalnej. Jak zapewniają przedstawiciele firmy jest to odległość bezpieczna. Mieszkańcy nie wierzą jednak tym zapewnieniom. Wieże wiatraków mają mieć 110 metrów wysokości, a rozpiętość skrzydeł 100 metrów, czyli całkowita wysokość to prawie 160 metrów (dla porównania Pałac Kultury i Nauki ma 160 metrów, a wraz z iglicą 230m).

W Polsce nie ma przepisów prawa, które regulowałyby odległości turbin wiatrowych od zabudowań. Firmy opierają się jedynie na prawie budowlanym, które mówi, że hałas generowany przez urządzenia przemysłowe nie może w nocy przekraczać 40 dB. Polski rząd pracuje nad ustawą, która ma ostudzić nieco zapały firm wiatrowych przed lokalizowaniem elektrowni w tak bliskich odległościach, jakich np. proponuje się w Gminie Kochanowice oraz Pawonków. Państwa Europy Zachodniej na podstawie ustawy wprowadziły minimalne odległości budowy elektrowni wiatrowych dużych mocy od zabudowań mieszkalnych, np.: FRANCJA - 1500 m, HOLANDIA - 1900 m, WIELKA BRYTANIA - 2000 m. Nasi południowi sąsiedzi CZECHY – 3000 m

Mieszkańcy obawiają się m.in. uniemożliwienia rozbudowy mieszkaniowej okolicznych miejscowości, obniżenia wartości ich nieruchomości, oszpecenia walorów krajobrazowych ziemi lublinieckiej a w szczególności negatywnego wpływu tych urządzeń na życie i zdrowie ludzi. Domagają się, aby minimalna odległość turbiny wiatraka od siedzib ludzkich wynosiła, co najmniej 3 km. Kolejną rzeczą są niekorzystne umowy przedstawiane osobą, które są właścicielami działek będących w zainteresowaniu firmy Contino Wind Partners. Mieszkańcy wnoszą o przeprowadzenie konsultacji społecznych z mieszkańcami miejscowości bezpośrednio narażonych na działanie wiatraków.

Takiej mobilizacji społecznej w powiecie lublinieckim dawno nie było. W poniedziałek 12 września do Urzędu Gminy w Kochanowicach wpłynęło na raz kilkaset uwag do studium i planu miejscowego zagospodarowania przestrzennego od mieszkańców miejscowości, na terenie, których lub sąsiedztwie których miałyby powstać elektrownie wiatrowe. W pismach do Wójta gminy Kochanowice Ireneusza Czecha czytamy m.in.”…wyrażamy stanowczy sprzeciw wobec zapisów dopuszczających lokalizację elektrowni wiatrowych w odległości minimum 500 metrów od planowanej i istniejącej zabudowy mieszkaniowej”.

 

Czytaj więcej

Komentarze

R
Realista 6 października 2011, godz. 16:53
Zgłoś
Realista

Adam to chyba ktoś kto ma za dużo czasu i lęgną mu się w glosie posrane teksty.

A
Adam1 5 października 2011, godz. 23:16
Zgłoś

Dlaczego mam się chwalić moim zawodem - nie muszę, bo nie mam z tego tytułu kompleksów. Mam odwracać uwagę wyborców od nieprzygotowania do mandatu Świerca. Przypominam, że to nie ja staruje w wyborach, a pan Krystian Świerc. Nie jestem osobą publiczną. To on powinien wykazywać swoje zalety, a nie ja swoje. Śmieszne, że ktoś chce wiedzieć kim jestem, a sam nie podaje swojej tożsamości. No chyba, że wypowiada się tutaj tylko obrońca, uważając, że jego tożsamość jest oczywista. Słucha gdzie w sejmie miejsce dla elektryka, popieranego przez analfabetów?

P
pasterz 5 października 2011, godz. 23:00
Zgłoś
buchchaha

Z tym psychiatrą to się zgadzam. Pochwal sie adam kim jestes z zawodu psmiejemy sie teraz z Ciebie. Adam wó*ł woził gnoj na gumwych taczkach. Idz krowy wydoic.

A
Adam1 5 października 2011, godz. 21:26
Zgłoś

Takich organizacji to ja od jutra mogę być dziesięciu członkiem, nie wiem tylko czym tu się tylko chwalić. Imprezę już też nie jedną zorganizowałem, co prawda czasami znajomi na drugi dzień narzekali, ale potem każdy dobrze je wspominał.

L
lol 5 października 2011, godz. 21:13
Zgłoś
psychiatra

Adam ciebie to nawet psychiatra już niw pomoże

B
Basia. 5 października 2011, godz. 17:28
Zgłoś
Popieram

Popieram ludzi, którym się chce i działają w swoim terenie, ale nie tylko w obrębie swojej gminy, ale i województwa. Znam pana Krystiana osobiście i wiem, jaki jest. Także oczernianie na forum ludzi, z których się nie zna osobiście nie polecam. Oczywiście każdy powinien się liczyć z krytyczną opinią, ale czasami ludzie przesadzają. Dlatego zapraszam do zapoznania się dorobku społecznika Krystian. Organizuje on ze mną wiele imprez na Śląsku ale i przynależy do wielu organizacji pożytku publicznego. Więc dziwi mnie postawa osób, które krytykują aktywne działania społeczne.

A
Adam1 5 października 2011, godz. 15:01
Zgłoś

Właśnie widzę te wasze kompetencje w analizowaniu tych umów, najpierw starajcie się zrozumieć sens waszych wypowiedzi. Technik elektryk na pewno pomoże. LOL.

A
Adam1 5 października 2011, godz. 8:50
Zgłoś

''Adam ty chyba nawet nie potrafisz czytać ze zrozumieniem bo wyraźnie jest napisane że te sprawy znalazły finał w sadzie''. Dzięki za naukę, ale wytłumacz mi co sad ma tutaj do rzeczy? Jaki to był sad gruszkowy jabłkowy?

L
lol 5 października 2011, godz. 7:40
Zgłoś

Adam ty chyba nawet nie potrafisz czytać ze zrozumieniem bo wyraźnie jest napisane że te sprawy znalazły finał w sadzie

A
Adam1 4 października 2011, godz. 22:53
Zgłoś

A panie Krystianie, mam nadzieje, że dostanie pan więcej głosów niż liczba pańskich obrońców na tym forum?

Pokaż wcześniejsze komentarze

Polecane artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek. czytaj więcej...

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. czytaj więcej...

Zamknij
Ułatwienia dostępu