Sąd w Lublińcu - co dalej?

Sąd w Lublińcu - co dalej?

26.01.2012 8:21
Mateusz, MS
Czytanie treści strony dostępne

Władze Lublińca, powiatu lublinieckiego oraz mieszkańcy starają się aby nie dopuścić do reorganizacji lublinieckiego sądu. 18 stycznia Burmistrz Miasta Lublińca Edward Maniura oraz Starosta Powiatu Lublinieckiego Joachim Smyła odbyli w Warszawie spotkanie z Ministrem Sprawiedliwości z Jarosławem Gowinem. W zeszłym tygodniu Radny Jerzy Orszulak złożył interpelacje do Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego. We wtorek Rada Miejska dyskutowała i podjęła jednogłośnie uchwałę w tej sprawie. Mieszkańcy natomiast zbierają podpisy w celu wyrażenia swojego sprzeciwu wobec reorganizacji.

W Ministerstwie Sprawiedliwości trwają prace nad reorganizacją sądów rejonowych. W ramach tych działań planuje się zniesienie sądów rejonowych o obsadzie orzeczniczej do 14 sędziów i przekształcenie ich w wydziały zamiejscowe (cywilny, karny, rodzinny i nieletnich oraz ksiąg wieczystych) sąsiednich, większych sądów.
 
Celem zmian jest przede wszystkim bardziej racjonalne i elastyczne wykorzystanie potencjału polskich sędziów. Umożliwi to prezesowi sądu rejonowego sprawniejsze zarządzanie pracą podległych mu sędziów i jeśli zajdzie taka konieczność skierowanie ich do orzekania w wydziałach, w których są zaległości lub braki kadrowe.
 
Kryteriami, jakimi kierował się resort sprawiedliwości przy typowaniu sądów do zniesienia były m.in.: wpływ spraw do danego sądu, liczba sędziów, liczba ludności, czy też udogodnienia dla obywateli. Reorganizacja ma przede wszystkim służyć temu, by obywatele mieli łatwiejszy dostęp do sądu i by krócej czekali na rozpatrzenie swojej sprawy, a ewentualne oszczędności nie stanowiły decydującej przesłanki dla planowanych zmian.   
 
Po wprowadzeniu reformy obywatele nadal będą mieli łatwy dostęp do sądu. Żaden budynek sądu rejonowego nie zostanie zlikwidowany, ani zamknięty. W praktyce zmieni się tylko nazwa - sąd w miejscowości x, będzie teraz wydziałem zamiejscowym, większego sądu rejonowego. Nadal w tym samym miejscu obywatele będą mogli załatwić swoje sprawy, bez konieczności udania się do innego miasta. Nie będzie również przeszkód, by nadal działały kasy, czy biura podawcze. Decyzję w tej sprawie podejmować będą prezesi sądów. Pracownicy administracyjni zasilą wydziały orzecznicze wymagające wzmocnienia.

Czytaj więcej

Komentarze

koleżanka Perliczki 2012-02-06, 18:44:06
Zgłoś
xxL
@ J23 !! Dlaczego nadymasz się i nie chcesz odpowiedzieć na proste pytanie ?? :)))) Oto moje pytanie: "A którzy to politycy nadymają się najbardziej ?? Zdołałbyś to napisać ?? " 2012-02-05 12:23:09 | wydymana Odpowiedź : Ty stara malowana habeto ..... .... . ....
Łeeeee 2012-02-05, 18:30:20
Zgłoś
J 23, to kolejny portalowy debil, albo erotoman-stara pierdoła???
J 23 2012-02-05, 16:56:54
Zgłoś
PANI DYMANA
KOBIETY LUBIĄ BYĆ DYMANE ALE NIE LUBIĄ BYĆ WYDYMANE
wydymana 2012-02-05, 12:23:09
Zgłoś
@ J23 !! Dlaczego nadymasz się i nie chcesz odpowiedzieć na proste pytanie ?? :))))
Oto moje pytanie: "A którzy to politycy nadymają się najbardziej ?? Zdołałbyś to napisać ?? "
Gen. 2012-02-04, 10:12:05
Zgłoś
Przecież Sąd można przenieść bliżej Częstochowy
do biurowca PKS - stoi taki opustoszały.
inkognito 2012-02-03, 21:55:48
Zgłoś
@ J23: "No bo pomyślcie czy starostwo się nam opłaca ? "
J23, ty stara piedoło... Przecież doskonale wiesz, że w Lublińcu nic się nie opłaca !! A juz w ogóle nie opłaca się czytać twoich komentarzy... Bo wiadomo wszystkim, że zaraz wszystko padnie !! ;)))))
J23 2012-02-03, 11:56:17
Zgłoś
Ludkowie - tylko cierpliwości !!! !!! !!!
Patrz Nowy Testament "wszystko co zakryte będzie wiadome"
wydymana 2012-02-02, 20:01:30
Zgłoś
J23 !! A którzy to politycy nadymają się najbardziej ?? Zdołałbyś to napisać ??
Oczywiście, mam na mysli nadymanie medialne... W lublinieckim Dzienniku Zachodnim, w jakimś dziwnym portalu slu.com.pl, w portalu Lubliniec.Info... Nadymiarze !!
J23 2012-02-02, 19:13:49
Zgłoś
Nic nie zacichło -
polytycy się nadymają i liczą ile pieniędzy zostanie jak zlikwiduje się starostwo a uratuje Sąd. Wiewiórki mówią że wychodzi z tych rachunków baaaaardzo dużo. Może to tylko pleplanie a może tyz prowda ! No bo pomyślcie czy starostwo się nam opłaca ? A jak jest Sąd to inna ranga miasta - to już nie jest jakiś pcim !!!!
ciekawska 2012-02-01, 22:41:18
Zgłoś
A co tu tak zacichło? Sąd już uratowany???
Pokaż wcześniejsze komentarze

Dołącz do dyskusji

Polecane artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek. czytaj więcej...

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. czytaj więcej...

Zamknij
Ułatwienia dostępu