Chiny – Państwo Środka od środka

07.03.2012 10:10
ZPiT Śląsk Koszęcin
Czytanie treści strony dostępne

Chiny – Państwo Środka od środka - to tytuł kolejnego spotkania podróżniczego w cyklu Ze Śląskiem w świat, które odbędzie się 16 marca br.  o godz. 19.00 w Domu Pracy Twórczej na terenie zespołu pałacowo-parkowego w Koszęcinie – w siedzibie Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” im. Stanisława Hadyny. Spotkania podróżnicze z cyklu „Ze Śląskiem w świat” to wspólny projekt Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” i Klubu Podróżniczego „Laurazja”.

O Chinach opowie Michał Lubina, podróżnik z Klubu Podróżniczego „Laurazja”, absolwent rosjoznawstwa i studiów dalekowschodnich Uniwersytetu Jagiellońskiego, doktorant na Wydziale Studiów Międzynarodowych i Politycznych UJ.

    „Chińczycy nie przejmowali się nigdy orientacją w terenie, prawdopodobnie dlatego, że zawsze byli już tam, gdzie inni chcieli być, mianowicie w Środku Świata” – mówi  dziennikarz Kai Strittmatter. Wyprawa do Chin to idealna okazja by poznać jedną z najstarszych i najbardziej zamkniętych cywilizacji świata.

    Na przestrzeni czterech tysięcy lat swojej historii Chiny były potężniejsze, gęściej zaludnione, zamożniejsze, wyżej rozwinięte i bardziej kosmopolityczne niż Europa. Już w VII wieku w Kantonie mieszkało 200 tysięcy obcokrajowców – Malajów, Hindusów, Afrykanów, Turków, Arabów i Persów. Jednak podróżując po Chinach trudno sobie wyobrazić, że to dzisiejsze supermocarstwo to kraj, który jeszcze w połowie XIX wieku był niemal całkowicie odcięty od świata. Dziś, jak przed wiekami, fascynuje i inspiruje wielu. O swej fascynacji Chinami opowie Michał Lubina, który wielokrotnie do Chin podróżował, a w Pekinie, na stypendium naukowym, przez rok studiował język chiński.  

    W kolejnych, comiesięcznych spotkaniach w Koszęcinie, przewodnicy „Laurazji” zaprezentują takie kraje, jak: Meksyk, Indochiny oraz Izrael. Uznaliśmy, że wieloletnie podróżnicze doświadczenia Zespołu „Śląsk” warto wykorzystać jako zachętę do poznawania świata. W naszym wspólnym cyklu prelekcji podróżniczych opowiadamy zarówno o krajach, które odwiedził Zespół „Śląsk”, jak i o tych, w których jeszcze nie miał okazji wystąpić.

Bilety do nabycia w Recepcji Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”
tel. +48 34 310-64-01, e-mail: recepcja@zespolslask.pl
Cena biletu 10 zł, bilet szkolny 5 zł

Plan pozostałych spotkań w ramach cyklu „Ze Śląskiem w świat”:

-  20 kwietnia 2012 roku - "Ale Meksyk!"
- 18 maja 2012 roku - "Indochiny - Tajlandia, Kambodża i Laos"
- 15 czerwca 2012 r. - "Izrael - Nie tylko Ziemia Święta"

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy.
Bądź pierwszy, wyraź swoją opinie!

Dołącz do dyskusji

Polecane artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek. czytaj więcej...

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. czytaj więcej...

Zamknij
Ułatwienia dostępu